bugün

pencereden eve giren kuş hırpalanmadan yakalanır. güzelce tüyleri yolunur. evde bulunan makarnaya kuşun eti eklenerek pişirilir.
afiyet olsun..***
(bkz: hayvanlarıseviniz)
(bkz: ukte dolması)
(bkz: anket kavurma)
Patates Kizartmasi ; En kolay işlerden biri , Patatesleri soyup parmak gibi kesiyorsunuz ve kizgin yaga atiyorsunuz . Tek yapmaniz gereken altini zamaninda kapatmaniz. Yoksa tencere alev alabiliyor eger alev alan tencereye bazı uuserlar * gibi su dökerseniz mutfagı yakmak ohoo çok çok basitleşiyor . Bu yüzden sadece tv ' de pembe dizi izlerken yapin ya da msn de falan sevgilinizle konuşun ya da yok yok olmadı eski sevgilinizle falan dertleşin daha dayanılmaz oluyor kaptırıp gidiyorsunuz yani ev yansa ruhunuz duymaz , yanlız hafiften bir yanık kokusu o da pek önemli değildir . Bir de diger yemeklerin aksine bunu tencereden yiyemiyoruz . Mutlaka tabaga koymak gerekiyor çatal vs.. , tuz dökün mutlaka tuzsuz tadı olmaz ,ekstradan yiyicinin isteğine göre mayonez falan da konabilir , Onun dışında çok kolay ... *
manda yuva yapmış sögüt dalına bir manda bulunup sögüt dalına konmak suretiyle * konur ondan sonra sögüt yaklır azıcık sos ile servise hazırdır bu yemek anca uludagsozluk,e yeter iftarlık.*
kola ve sigarayla karnını doyuran bir öğrenci olarak yine de paranız ve zamanınız olduğunu farzederek, yarım ekmek içi patatese alternatif bir tarif yazayım.*

körili soya soslu tavuk *

tavuk göğsü alınır ve 15 dk kaynar su içinde haşlanır. bir kapta köri, soya sosu ve tuz karıştırılır *. tavuklar bu sosa yatırılarak en az bir yarım saat kadar dinlendirilir. akabinde tavaya biraz yağ koyup kısık ateşte pişirilir. afiyet olsun.

not: yemeğin beğenilmesi dahilinde bir sonraki tarifim (bkz: orospu böreği)* *
isteğe bağlı olarak ince doğranmış biberlerle beraber soğan yağda kavrulur. salça ya da domates eklenir. sonra da ana yemek çiğ halde atılır. arada tadına bakın, yenecek gibiyse olmuş demektir.
(bkz: evde tek başınıza denemeyin)
markete gidilir, 2 adet ekmek alınır, ekmeklerden birisini bıçakla kesmek suretiyle pembeleşinceye kadar ortada içi açılır, diğer ekmek onun içerisine konulur ve ekmek arası ekmek hazırdır, afiyet olsun....*
zengin öğrenci makarnası.

,zevke göre seçilen makarna haslanır.
ayrı bir tencerede (bkz: salça),kıyma,ton balığı,kırmızı yağbiberi küp küp doğranarak kavurulurçemende koyabilin.sonra makarna buı karısımın içine dökülür.ve hayvancasına yenir

dolaptan bişe almaya giden bir bardak su içen yani zaman aşımına uğrayan kişilerin çok şey kaybettiği evrim geçiren makarna
konserve mısır süzülür, yıkanır * ve ton balığı ile karıştırılır, adı ton balıklı mısır salatası olur.üzerine mayonez ve benzeri lezzet katıcılar da eklenir ve yenir.***
buzdolabı açılır. üzerinde kurt olmayan, ısırılabilir sertlikteki her şey ağıza götürülür...
afiyet olsun.
üzerinde kurt olanlar tatlı niyetine yenir....
gelelim ikinci tarifimiz orospu boreğine...

marketten yufka alıyorsunuz. 3lü paket halinde satılıyor. biraz parçalanıyor, elde kalıyor ama olsun ne önemi var maksat karnımız doysun.

bir adet domates,1-2 çarliston veya isteğe göre sivri biber ve 200-250 gr lor peyniri kafi. hepsi çok ucuz malzemeler. 4 kişi rahat doyar.

efendim soyabiliyorsanız şayet domatesi soyun, soyamıyorsanız da kabuklu idare edin. biberlerle beraber küp küp doğrayın. domatesleri avcunuzda sıkarak biraz suyunu alın. peynir,domates, biber ve isteğe göre tuz ve çeşitli baharatlarla karıştırın. yufkaların ortasına koyup katlayın.

sonra da ister tost makinesinde ister tava da ister fırında üzerlerine azıcık yağ sürerek pişirin. afiyet olsun

bunu da beğenirseniz bir de tavuklu fajita tarifim var *
-maklube- ( abla evlerinin özel yemeğidir *)

malzemeler;(kişi sayısına göre değişebilir)
-soğan
-patates
-kuşbaşı et(etsiz de olabilir ğrenci evleri malum)
-et yerine sevilen sebzeler kullanılabilir.
-pirinç(kişi başı bir çay bardağı pirinç yemek için kullanılmadan önce ılık ve tuzlu suda yarım saat kadar bekletilir.sonra suyu süzülür.)
süslemek için;
-istenilen salata malzemeleri kullanılırak salata hazırlanır.
-yoğurt seviliyorsa yoğurtta bir köşede hazır edilir.

yapılışı:
kuşbaşı etler uygun bir tavada sotelenir. halka halka doğranmış patateslerde başka bir tavada yarı pişmiş kıvama kadar kızartılır.derin bir tencere alınır biraz yağ dökülür sonra halka halka doğranan soğanlar itina ilen yerleştirilir. üstüne sotelenen et konulur.etin üstüne patatesler güzelce yerleştirilir.ve en üstede pirinç konulur. hiç boşluk kalmıcak şekilde sıkıca bu sırada malzemeler dizildikten sonra pirinçlerin üzerini 1-2 parmak örtücek şekilde su konulur. tencerenin ağzı kapatılır.ocağın altı kısılır. pirinçler pilav kıvamına gelince sini diye de bilinen tepsinin ortasına tencere ters çevrilir ve bir süre bekletilir. tepside tencereden kalan boşluklara bir sıra salata bir sıra yoğurt şeklinde süslenir. daha sonra tencere çıkartılır. karşınızda tadına doyulmaz kalabalık sofraların baştacı olabilicek bir manzara çıkar.
herkese afiyet olsun....
bir ögrencinin arkadaşlarıyla oturup kahve içerken yanında olması için etimekli tatlı çok basittir malzemeler ;

1 etimek ( tuzsuz )
1 kilo süt ( inekten olsun ) *
şeker
vanilya
4 su bardağı su
krem şanti
3 fincan un ( kahve fincanı )

ilk önce etimekleri borcama uygun bir şekilde diziyoruz , bu arada bir tencere içine 2 bardak su , 2 bardak şeker koyun kaynatın şerbet halini alınca altını kapatın sonracıma biraz soğuduktan sonra etimekleri bu şerbetşe ıslatın ..

muhallebi hazırlama ; 3 fincan un , 1 paket vanilya , 2 bardak süt ,3 fincan şeker çırpıp kısık ateşte muhallebi kıvamına gelene kadar pişir . ardından biraz ılıdıktan sonra ıslattığımız etimeklerin üzerine döküyoruz bunu ama dökerken etrafa taşırmayalım düzgün olsun sonrasında krem şantimizi hazırlayıp ( kutu üzerinde tarifi var )muhallebinin üzerine döküyoruz birazcık tabbiki şekil veriyoruz ardından üzerine bolca hindistan cevizi serpip 10 dk kadar buzdolabında tuttuktan sonra servis yapıyoruz . afiyet olsun ...
micro dalgada sütlaç

Malzemeler:
1 kap pirinç
3 kap süt
1 kap şeker
1 paket vanilya
isteğe bağlı toz tarçın

Nasıl mı yaptım ?

Tüm malzemeyi bir araya getirip karistirdim, mikrodalga icin uygun
yuvarlak bir buyuk kaseye koyup once 5 dk.'ya ayarladim.
5 dk. sonunda kapagi acip karistirdim, sonra yine bir 5 dk.
yine ayni islem, tam 18 dk. da sutlacim hazirdi, simdi
soracaksiniz belki 18 dk. da ocakta zaten piser, hayir pismez
cunku sutlaci yapmadan once pirinci hasliyoruz bu yaklasik 15 dk
suruyor ocakta, sonrasinda birde pisirmek icin 20 dk. ocak basinda
karistiriyorsunuz, toplam 35 dk yapiyor ama mikrodalgada
yari surede ustelik pirinci haslamadan bu islemi yaptim.
Lezzetide digerinden daha iyi geldi bana, sizlerde deneyince
yorumlarinizi bekliyorum.
Afiyet Olsun.

not : denemedim hoşuma gitti, kısa zamanda denerim ama.

kaynak: Zeynep T. ( yemekbiz.blogspot.com )
harput koftesi:
malzemeler;
az yagli yarim kilo kiyma
ufak ufak dogranmis bir bas sogan
ince ince kiyilmis bir demet maydanoz
bir kasik biber salcasi
bir bardak ince bulgur
kafaya gore miktar reyhan (veya feslegen de olur)
tuz

yukaridaki malzemeler bir legende iyice yogurulur. icine bir yumurta kirilirsa da iyi olur, sonra dagilmaz kofte. ardindan bu yigindan, cevizden az ufak parcalar koparilarak yuvarlak yapilir. (bu islem sirasinda bir kaba su koyup elinizi devamli islatmaniz onerilir) ustlerinden ve altlarindan hafif bastirilarak silindir sekli verilir. bir kenarda yagda salca kavrulup suyu eklenir, tuzu eklenir. su kaynayinca yuvarladigimiz kofteler icine atilir, 15-20 dk pisirilir.
afiyet olsun

not: yuvarlama isi bayagi bir uzun zaman alabilir, haberiniz olsun.
(bkz: uuserlerden yemek tarifleri)
özellikle ev hanımı yazarlarımızın faydalı olmak adına yazacakları yemek tarifleri olacaktır. ahçı ve kendini ev işlerine vermiş erkek yazarlarımızın yardımlarıda göz ardı edilemez.
telefon ele alinir ve 444 45 35 (hakiki koc müsteri hizmetlerinin numarasi) tuslanilir. artik ne istersiniz kargoyla gönderir. ister akcabat köftesi isterseniz humus. (bkz: sözlügün reklam almasi) *

edit: verme eksi oyu verdi bile... ulan size de iyilik yaramiyor ha zwht
yarım ekmek arası çeyrek ekmek.*

malzemeler:
-Yarım ekmek
-Çeyrek ekmek

yapılışı:
yarım ekmek evde temiz bıçağın kalmamış olması nedeni ile ellerle defter şeklinde açılır. içindeki, ekmeğin pamuğu olarak tabir edebileceğimiz yumuşak kısım sıyrılıp alındıktan sonra, iyice sıkılarak hamur yapılır ve afiyetle yenir..

çeyrek ekmeğe de aynı işlem uygulanır ancak çeyrek ekmeğin pamuğu çıkarılmaz. elde ettiğimiz yarım ekmeğin içerisine çeyrek ekmeği koyup kapattıktan sonra servise sunulur.
malzemeler:

- bir adet öğrenci evi
- 4 adet manyak ev arkadaşı
- insalıkla ilişkisini kesmemiş bir adet komşu

evin içerisinde yan dairedeki komşuya en yakın olan noktaya geçilip * şu diyalog gerçekleştirilir:

+ ühühühühü açım olm 3 gündür hiç bi şey yemedim!
- tamam bende yemedim ama bak ben ağlıyomuyum?
+ üzerinde sos ile görüyom seni bak bilesin!
- tamam lan babam para yollasın söz sana ziyafet çekicem.
+ sokarım lan ziyafetine hikaye anlatma açım diyorum aaaaaçççççççççççççç!

zıııııııırrrrrrr *

* çocuklar kokmuştur size yemek getirdim
- niye zahmet ettin selma teyze biz yeni yemiştik
+ * "ne diyon lan yarrak kafalı!!!"
+ teşekkürler selma teyze ellerine sağlık.

çtakkkk *

+,- saldırıııınnnnnnnn!!!! *
sayko ustadan yimah tarifleri

(bkz: kemik)
yemeğin adı: mantar kebap

malzemeler: mangal, kömür, kiprit, mantar, kaşar

yapılışı: mangalı yakın, mantarların saplarını ayıklayıp içine kaşar yerleştirip mangalda pişirin. çok yellemeyin.
ögrenci olanlarının yaptığı deneysel çalışmalara örnek olarak.
1 domates
dünden kalmış patates kızartması
2 yumurta
makarna
elde olan malzemeler rasgele formda tavada karıştırılır üzerine tuz bilumum baharat eklenir kendi kendine yetebilme motivasyonu ile tokluk hissi yaratılır.
(listedeki tüm malzemeleri kullanma zorunluluğu yoktur, hepsi olmasa da olur)

--midesiz spoiler--
yemek içinden çıkan yumurta kabuğu, saç vb yabancı maddeler iş kazası kapsamında göz ardı edilir.
--midesiz spoiler--

(bkz: mutfakta on macgyver gücünde olan ögrenci)
cok kolay bir tatlı tarifi;
3 kaşık nişasta 1 lt süt biraz seker.
bi tencereye atın hepsini karıstırarak katılasana kadar pişirin.sonra düz bir borcama yada tabaga vs. dökün.arasına bisküvide koyabilirsiniz.

mercimek corbası (öğrenci evlerinin vazgeçilmezlerinden biri);
soganı,domatesi ve mercimekleri düdüklü tencereye atın sonra suyu ekleyin.(ama önce sırayla kavurun birazcık).yarım saat civarında falan pişer.

afiyet olsun...