bugün

çevreyi kirleten canlıdır. aciliyet olması haricinde yapıyorsa yaratıktır.
sıradan yurdum insanıdır.
suratına balgamlı bir tükürükle tükürülmesi gereken yaratık. o zaman anlar sokağın ortasına tükürmenin ne demek olduğunu.
müspet versiyonu için (bkz: copun ortasina balgamlayan yaratik)
yolda yürürken ağacın dibine sümük fırlatan yaratıkların bir başka versiyonudur.
yere bıraktığı atığı yalatarak (meşe odunu marifeti ile) temizlettirmemiz gereken yaratıktır.
(bkz: ecayip heyvanlara benziyirsen) tanimina uyan yaratik.
içi dışana çıkan insandır.
mesele balgam değildir.mesele balgamın ne derece koyu renkte ve katı olduğudur.
cıvık ve açık renkliyse sorun yoktur.yanlışlıkla biri üstüne bastımmı kaybolup gider.
ama koyu renkli ve katıysa işte o zaman işiniz zor.bas bas kaybolmaz a.q un balgamı.
arabistanda sokagin ortasina sicanlari mevcuttur.
ülkemizde çok sık yaşanan durumdur. Yapılmaması gerekir ama çoğu medeniyetsiz insanın gerçekleştirmiş olduğu eylemdir.
(bkz: lama)
(bkz: türksün di mi)
bide bunun eline sümkürüp elektrik direğine süren modeli vardır.
kimsenin tahammül edemediği insandır... bak yaratık demiyorum insan diyorum... sen balgamını yutuyorsun diye insan olacaksın, ben tükürüyorum diye yaratığım... ha diyorsanız ki; herkes boğazının balgam üretim prosesini kontrol altına alsın! ben de derim ki; hadi len, insansan zaten sümük yemezsin...ıyy midemi bulandırdınız bak şimdi...
(bkz: nereye atıyım yüzünemı atıyım)
bursada feci şekilde karşılaşılabilecek insan tipidir. yurdum insanıdır.
bundan bir tane bizim eski evin orada vardı. rahmetli oldu da gerçi şimdi mahalleli rahatlamış. adam hergün 11:00 ile 11:30 arası illa o balgamı bizim evin bahçesine atacaktı. acaba dedemle mi bir derdi vardı bilmiyorum. yalnız yaratık kısmı harbiden doğru. çünkü bu yaşıma geldim ben bu kadar büyük kulaklar ve burun görmedim. * *
(bkz: tiz kellesi vurula)
(bkz: erkek)

allah özenmiş yaratmış.