bugün

cartel grubundaki karakan lakaplı kişinin ikinci lakabı.
burnundaki bir damar çatladığında uzun bir sürede genellikle burnundaki sızıntının kuruması halinde tütünle beraber tekrar yoğunlaşıp aşağı doğru sızan kanın rengidir.
müziğin yüksek sesli olduğu ve tütünün bol olduğu ortamlarda burnunda çatlak olan insanların ilk defa o siyah kanı gördüğünde afallamasını sağlayacak olandır.
Karbondioksit miktarı maksimum düzeyde olan kandır. küçük bir odada kalıp havasızlıktan ölen bir kişinin damarını keserseniz siyah aktığını görürsünüz.
Beşiktaşlıların sahip olmak istedikleri kandır. Siyah-beyaz akar bizim kanımız oley.
(bkz: la ligne noire)
aklıma siyah süt -siyah kuğu- siyah inci vs getiren söylem.
Supernatural'daki leviathanların damarlarında dolaşan kanın rengi. *
Leviathanlarin kan rengidir (bkz: supernstural sezon 7)
orklardan dökülen kandır.
hep hayal etmisimdir, Dusunsenize bilekteki, boyundaki damarlar filan beyaz tenin altindan siyah siyah belli olurdu oyyyşş.
bir jean cristophe grange kitabıdır.
konusu:
karşımızda: "Siyah Kan".Yazarın bir yıl gibi kısa bir sürede kaleme aldığı kitap serbest dalış şampiyonu bir katil ile eski paparazzi, kötülük fikrine ve kaynağına takıntılı bir gazeteciyi karşı karşıya getiriyor. Katil hapiste Ama daha önce Kamboçya, Tayland, Malezyada kan dökmüş. Kadınların kanı Gazetecinin onunla temasa geçmek için oynadığı oyun romanın temelini oluşturuyor. Ama katil bu yemi bir süre sonra yutmuyor. işte gerçek heyecan da orada başlıyor. Kim av, kim avcı, birbirine karışıyor. Grangé hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak bir roman "Siyah Kan". Paristen Asyaya doğru deliliğin sınırında bir yolculuk Dört yüz küsur sayfalık gerilimli bir kâbus Çok çekici Yazarın ustalığı kendini bir kez daha çarpıcı bir şekilde gösteriyor. "Siyah Kan"ı okurken kötülüğün ve kötülerin dünyasına doğru nefes nefese bir koşu tutturduğunuzu fark ediyorsunuz. Bu çılgınca koşuya karşı koymak imkansız!
kaynak:doğan kitap
jean cristophe grange'nin en sağlam romanıdır. buram buram korku ve cinayet kokar.
reyizin en kaliteli kitaplarından birisi. polisiye gerilimi sayesinde sevdim.
(bkz: jean christophe grange)
grange'in Kızıl nehirler'den sonraki en iyi kitabı diyebileceğimiz kitap. Tabi kişisine göre değişiklik gösterebilir.
Çok seneler önce, yaklaşık bir sene boyunca devam eden polisiye roman okumalarımın ilk kitabıydı. polisiye ile uzaktan koklaşmamız bile bu kitaptan önce olmamıştı. Bu kitapla birlikte polisiyeye karşı önyargılarım kırıldı. Grange'ın kızıl nehirler'den sonra en kaliteli bulduğum kitabıdır.
polisiye gerilim tarzında okuduğum ilk kitap. sonradan polisiye gerilim okumaktan çok zevk aldım. tavsiye eden şahsı hatırlayamıyorum. uzun zaman oldu. kendisine teşekkürü borç bilirim.
edit: yazarın okumadığım kitabı bulunmamaktadır.
Grange denilince aklınıza gelen ilk roman bu ise ''kızıl nehirler'' kitabını okumadığınızı anlatmış Olursunuz otomatikman.

Tanım : j.c.grange tarafından yazılmış çok kaliteli ve sürükleyici polisiye-gerilim romanıdır.
jean christophe grange ‘ın muhteşem kitaplarından bir tanesidir. nitekim ilk kez bir kitabının sonunu tahmin etmiş olmama rağmen yine muhteşem betimlemeler ve akıl oyunları ile okuyucuyu kendinden almayı başarmıştır.

polisiye/gerilim romanları genel olarak aynı moda ilerler. kusursuz cinayetler işleye katilin peşinde çok sağlam bir dedektif ve ardı ardına gerçekleşen kovalamaca silsilesidir. burada önemli olan okuyucunun tahminlerinde sürekli yanılabilir olmasının gereğidir.
ayrıca betimlemeler çok açıklayıcı olmalı ki okuyucu kafasında olayları, cinayetin işlenme tarzını kafasında canlandırabilsin.

bahsettiğim betimleme ustası tam olarak grange’dir.
Pıhtılaştıktan sonra üzerinden biraz zaman geçmiş kandır.
Hayatımda okuduğum en güzel gerilim - polisiye türü romanlarındandır.
Çok sevdiğim grange kitabı. polisiye gerilim okumaya sanırım bu kitapla başlamıştım.
Kitap olanını okudum. grange'ın neredeyse tüm külliyatını okumuş biri olarak en beğendiğim kitabı sanırım budur.

Edit: bunu niye eksiliyorsunuz amk!
Bombay turu bir kan grubu var dunyada 100 kiside var bu kan normalde 0 olarak gozukuyor ama bombay gruptur o.
grange'nin korku gerilim kitabı, daha doğrusu cinayet. güzel bir akışı ve bilimsel içeriği vardır ama tarzı yüzünden bana pek sarmadı. meraklısına göstermek lazım.
2-3 aydır regl dönemimde akan kandır.ve çok az akıyor,2-3 gün sürüyor. içinde bir damla kırmızımsı renk yok. Çok koyu kahverengi siyaha yakın bir kan böyle.neden olduğunu da bilmiyorum ölür müyüm acaba ?