bugün

dikkatli insanların farkettiği ve ilginç bulduğu bir sinek hareketi. üzerinde bir çok düşünce üretilebilir ama yinede bu hareket hakkında düşünmek habire bu hareketi taklit eden arkadaşı izlemekten daha güzeldir diye düşünüyorum tecrübelerime dayanarak.
görev gerği...
kedilerin, köpeklerin patilerini yalamaları gibi, sineklerin iki ayağını ovuşturması temizlik için gerekli,içgüdüsel bir davranıştır. şayet bu hareket olmasa ve ayaklarını temizleyemeseydiler, sinek ısırıkları insanlarda pek çok hastalığa sebep olabilirdi. malumunuz sinekler, hertürlü ortamda bulunabilen ve bundan gocunmayan canlılardır.
"hepinizi zükmeye geliyorum ibişler" şeklinde yorumlanası piknik ziyaretçisi hareketi.
çok sinirime kaçan bir durumdur. sanki insanların kanını emmeye hazırlanıyormuş gibi gelir..
kayserili olabilir.
içinden açım açım açım diye düşündüğünün göstergesidir.
binicem üstüne vurucam kırbacı tarzı bir el ovuşturmadır. ne zaman öyle bir şey görsem geriliyorum.
sineklerin tad alma duyuları ayaklarındadır ve bu yüzden bu hareketi yaptıklarına inanılmaktadır.
Kesin birini ısıracaktır ki, ondan öyle yapıyordur. aman dikkat damarlarınızdan kan çeker.
sağ avucuysa para geleceğine sol ise gideceğine delalettir.
iyi bir makine ile anı yakın plandan ölümsüzleştirmenin sanat eserleri peydah edebileceği nadide zamanlardandır.
Egonun ve bencilliğin en saf halidir.
Bir ibnelik yapıcağını zannettiğiniz eylem.
bir ipnelik yapacağına delalettir.
kesin birine kin güden sinektir.
+ seni yahaliyacam oğlım.
kıllanmadan önce ovuşturduğu şeyin ayak olduğundan emin olmak gerekir.
herkesin durup izlediği bir olaydır..özellikle ilgi çeken sineklerin çiftleşme kısmıdır..
'hadi artık işimize bakalım' demeye çalıştığını gösteren eylem.
+ Lan insan ! sana kafam girsin!
hareketi yapmaktadır.
titiz hayvanın yaptığı refleksimsi hareket. ee tabi gün içinde birçok yere değiyor o ayaklar. arada bir ön ayakları ovuşturup temizleneceğini düşünüyor olabilir garibim.
bu davranışı abdest alan bi insan tavrındadır.sen büyüksün rabbim denile bilir bu görüntü karşısında.
sinsi bir şekilde yapılan bir hareket gibi gelir insanlara.
ayrıyetten bir de paragöz insanların avuçlarını ovuşturmasına da benzer bu davranış.
küçükken sineklerin boklara kona kona kendilerince temizlendiklerini sandığım eylemdir.
*
kayserili sinektir. kan (nakit) konusu almıştır.