bugün

sigara yasağı ne çağdaşlaşma ne de sağlık açısından tamamıyla hikaye olan bir saçmalıktır. fabrika bacalarına filtre bile doğru düzgün takılmayan bir memlekette şerefsiz herifler sizin ciğerlerinizi mi düşünecek? üstelik yasaklarla çağdaşlaşma olmasını beklemekte aptallıktır. bu tür kurallar insanları aptal yerine koyar. zaten sigara içen kişi onun zararlı olduğunu biliyor, yanında olan kişide zararlı olduğunu biliyor. bu tür yasaklar insanları yasaklar dışında birşey düşünemeyen koyunlara çeviriyor. yakında kendini öldürme cezası diye bir ceza çıkarsa şaşmamak gerekir.
bir yanlışı düzeltmeden diğer yanlış düzeltilmez diye bir kural olmadığından bu önerinin kendisi saçmadır. elbette buna gelene kadar daha yapılması gereken bir çok şey var fakat sigara yasağı buna saçma demek kadar saçma değildir.
bir tarafın yaşam alanını genişletirken diğer tarafın yaşam alanını elinden alan gereksiz bir yasaktır. madem sigara içmemizi istemiyorsun tütün üretimini, ithalatını yasakla da olsun bitsin bari. *
seçim yaklaştığında verilen vaatlerden biri de sanırım sigara tiryakileri için olur:

--spoiler--
beni seçerseniz sizler için daha iyi mekanlarda daha rahat sigara içmenizi sağlayacaaaam.
--spoiler--

hükümet her konuda açılım yaparken, sigara konusunda neden kapanım yaptı anlayamadım. sigaradan sonra alkole de kısıtlama gelirse hiç şaşırmayacağım billahi.
sen keyif alcan diye yanında ve yakınında olan biri rahatsız oluyorsa gerekli yasaktır. kusura bakma ama bi zahmet siktir git dışarıda iç sigaranı. kapalı alanlarda sigara yasağı yerinde bi karar.
sekiz senedir sigara içen biri olarak desteklemediğim düşünce. sigara zarardır hem sana hem çevrendeki insanlara, herkes kendi hür iradesiyle kendini zehirleyebilir ama kimse çevresindekileri buna mecbur edemez. hem böyle iyi oldu be sigara içen insan bile o dumana katlanamıyor bi süre sonra, kışın biraz üşüyoruz ama olsun ne demişler gülü seven dikenine katlanır..
(bkz: #6892034).kimsenin yaşam alanının daraltıldığı yoktur. sigara içilen bir ortamın, sigara içmeyenlar için bir yaşam alanı olması zaten düşünülemez. sen sigara içiyosun diye ben kahvehaneye, kafelere, okul kantinine vb. giremiyceksem koy cebine sigaranı bak orda kapı var çık, iç dışarıda. mekanı, ortamı, alanı gerektiği gibi, olması gereken şekilde kullan. kafeler, kantinler, kahvehaneler sigara içilmesi için kurulmuş yerler değildir. sen kıçını ulu orta açmaktan mutlu oluyor olabilirsin, ama çevrendekiler bundan rahatsız oluyorsa bunu her dilediğin yerde yapamazsın. ortaokul hatta ilkokuldan beri öğretilen özgürlük kavramını, istediğimi yaparım şeklinde kavramış beyin söylemleri sadece yandaşlarını deşifre eder.ha bende gülerim buna, ve tartarım toplumumun ne kadar bilgisiz, cahil ve bencil olduğunu. maalesef bu böyle, maalesef diyorum. şöylede bi sav var, "sigara içmeyen insan sigaranın zararlı olduğunu biliyor, bile bile içilen ortama giriyor, madem biliyor zararlı olduğunu, o zaman o ortama girmesin" şaka mısınız siz ? tamam siz sigaranızı için ben girmiyorum kantine, karnımı doyurma ihtiyacı duymuyorum bundan sonra, yeterki siz istediğiniz ortamda sigaranızı içibilesiniz. sigara içmekten beyniniz damarları kurumuş, ne söylediğini, neyi savunduğunu bilmez bi hale gelmişsiniz. körü körüne bağlanın savınıza. afiyet olsun.
"içmiyorum ki ooluum!.." diyen bir kişiliğin takmayacağı konudur.
avrupada uygulanınca medeniyet, bizde saçmalık olan yasaktır.
zaten medeniyet denilen olay yasaklarla değil orda yaşayan insanların kendi başlarına verdiği kararlar ile olur. çağdaş bir toplumda insan yanındakine zarar veren birşey yapacak kadar gerizekalıysa bu daha baştan hataların olduğunun göstergesidir. millet ekonomik kriz gibi şeyler yüzünden yok onu kesiyo sinir krizi geçirip yok bunu kesiyo ama millet mutlu niye işsiziz filan lakin ciğerlerimiz temiz.