bugün

iSTANBUL HUKUK BiTiRiLiYOR diye başladı herşey zira bu ülkede onlarca hukuk fakültesi varken hala 2 ekoldan söz edebiliriz biri istanbul hukuk ekolü diğeri ankara hukuk.

Şimdi biraz istanbul hukuka değinmek istiyorum hukuk fakültesini 4 yıldan 3 yıla düşürerek katip yetiştirmek isteyenlerin amacına binaen.

Fakülteye ilk başladığım günlerde bana bir hocam şunu demişti:Hukuk adalete yönelmiş toplumsal yaşama biçimidir. Peki ya bu ülke gibi adaletin olmadığı birilerine dalkavukluk ederek bir yerlere gelinebilen ülkelerde hukuk olabilir miydi? Elbette olamazdı!!!

Fakültenin en ünlü hocaları tabiri caizse devlet memuru olarak görülemeyecek profesörleri birer birer istifaya zorlandı. Bir tanesini de bugün alkışlarla uğurladık ki kendisini ellerimiz parçalanıncaya kadar alkışlasak azdı. Bu adamın adı Semih Gemalmaz'dı ve bize insan hakları hukukunu tarafsızca öğreten tam anlamıyla içi dolu bir profesördü.

Hata bu ya insan haklarının en ağır ihlallere uğradığı ülkede insan hakları mı savunulurdu hocam? Üstelik omurgalı olarak savunulur muydu?

Yine bu fakültede karşılaştırmalı hukuk dersleri kaldırıldı. Nedeni ise basit başka ülkelerle mukayese edemeyen kanun ezberleyen sorgulamayan öğrenci yetiştirmek amacıyla.

Ve yine Roma hukukuna yıllardır asistan atanmadığı ve uğratılan baskılar yüzünden istifa eden hocalarımız oldu. Durum öyle bir hale geldi ki Thomas Moore'u hoca anlatmadı ama sordu diyen öğrenciler türedi, zira bizi buna ittiler. Biz sorgulamadan her yapılan düzenlemeyi ezberleyen öğrenciler olduk birileri Gemaldığı için.

Son olarak şunu diyebilirim ki bu öğrenciler ileride avukat,hakim,savcı olduğunda güvenmeyin zira toplum olarak suçlu bizim kadar sizsiniz...

Gemalmayan tüm hocalarımıza saygıyı borç biliyorum....
hoca öğrencilerine bugün böyle veda etmiş:

https://www.youtube.com/w...=UUQr7DDR2wIYA2sVLjEHx6MA
i.ü'deki ilerici ve yurtsever hukuk öğrencilerinin örgütü olan toplumcu hukukçular kulübü, kendisini emekliye sevk etmek durumunda bırakanlardan hesap sorulması çağrısı yapmak üzere şöyle bir açıklama yapmış:

"Semih Hoca'mız okul yönetimi tarafından yapılan baskılar sonucu okuldan ayrılmak zorunda kalmıştır. Buna karşı istanbul Üniversitesi öğrencileri olarak hocamızın arkasındayız ve sorumluların hesap vermesini istiyoruz!"
ayrıca şimdilik feysbukta da bir etkinlik sayfası var arkadaşlar:
http://www.facebook.com/e...?notif_t=plan_user_joined
artık kına yakabilirler, gitti işte. gitti en verimli döneminde semih gemalmaz. ölüyorum diye gitmiyorum, onurum için gidiyorum dedi. 30 senesini hukuka ve ülkesine adamış bir bilim adamı gitti. onun gitmesine neden olanlar arkasına bakmadan kaçacak ama semih gemalmaz'ı öğrencileri havuzlu bahçede alkışlayarak, bu fakülte seninle gurur duyuyor diyerek uğurladı. bundan yıllar sonra bir semih gemalmaz vardı diyerek anlatacağız onu, onu bu okuldan soğutanları da yalaka ayak takımı olarak anacağız. makam peşinde koşan yalaka takımı işte.
dün iühf'de veda dersini yapmış olan insan hakları profesörü.
veda dersi çıkışında bir arkadaşıma 60 yaşında olan afla gejmiş bayan bir öğrenci "semih hoca bir daha dersimize gelmeyecek mi?" diye sormuş. "hayır gelmeyecek" cevabını alınca da ağlamış. bu durum semih hocaya olan sevginin boyutunu göstermekte sanırım.
son insan hakları sınavına 2400 öğrenci girmişti. ama olay geçip kalmakta değil, bilinçli olmakta. pek çok iühf öğrencisi de bu vicdan sınavını başarıyla geçti. umarım semih hocanın dediği gibi gerçek hukukçu olur her birisi.