bugün

ilkbaharda gideceğim şehir. umarım güzel günler beni bekliyor olur.
Parçalan yugoslava 'dan Bosna hersek'de kalan güzel tatil şehri.
üniversite için büyük ihtimal gideceğim şehir, hakkında pek birşey bilmiyorum ama türkiye'den iyi olduğuna inanıyorum.
Derler ki "Bu şehrin delileri savaş boyunca keskin nişancıların sinirini bozmak için salıncaktan inmemiş, bu şehrin kadınları bomba seslerine aldırmadan güzellik uykularına yatmış, bu şehrin dedeleri ceplerindeki son parayla Başçarşı'ya kahve almaya gitmiş, bu şehrin tiyatrocuları mum ışığında 'Godot'yu Beklerken'i oynayıp savaşa kafa tutmuş. Bu şehrin insanları en karanlık günlerde bile 'yaşam'dan vazgeçmemiş."
modern savaş tarihinin en uzun süreli kuşatması altında kalmış lakin teslim olmamış boşnak kenti, şehrin üç ayda düşeceğini zanneden sırplar tarafından yıllarca alınamamış lakin şehri çevreleyen tepelerden açılan sniper ve topçu ateşiyle can kayıpları bu şehirde fazla olmuştur.
dünyanın en güzel birası olan Sarajevsko'nun üretildiği yer. yanılmıyorsam 1864'de üretime başlanmıştı. onun dışında dünya'nın en güzel, temiz kalpli insanlarını barındıran şehir de olabilir. tavsiyem araba kiralayıp gezmenizdir. günlük 80-100 lira'ya falan ayarlarsınız. tabii lüksünüze göre fiyat değişir. saraybosna-mostar yolu üzerinde, mostar'a varmadan aşağı yukarı 15 km önce kuzu çevirmeciler göreceksiniz. tavsiyem zdrava voda'ya gitmeniz. eşsiz güzelliği görmek için; http://www.zdravavoda.co.ba/en/index.html

önceden iyice araştırıp giderseniz geri dönmek istemeyebilirsiniz. ilk gidişim bundan üç sene önceydi. son iki senedir ise senede iki kez gidiyorum. bağımlılık yaratıyor, huzur buluyorum.

buraya çok çok daha fazla bilgi girmek isterim ama ne buna zamanım var ne de bu kadar cömertim. herhangi bir bilgiye ihtiyaç duyarsanız elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım sevgili sözlük yazarları.
görsel
görsel
görsel
görsel
direnmenin başkenti.
(bkz: saraybosna)
avrupada mc donalds ve burger king olmayan tek başkent. bu yüzden benim için hep özeldir. ama ve lakin 2011 de bu özelliğini yitirmiştir.
mc donalds ve burger king olmayan okul yolları, cevabi, minareden hocanın canlı okuduğu ezan sesi. klise ve camilerin yanyana olduğu sokaklar, trebeviçden milyatskaya bakmak. insanların birbirine, dinlerine olan saygıları, paskalyalar, ramazan bayramları, dino merlin ve zeljko joksimoviç konserleri, güzel boşnak kızları, yakışıklı erkekler . hayatı yaşamasını bilen insanlar, huzur.

şuan biri gelip 'yürü saraybosna'ya gidiyoruz' dese, arkama bile bakmadan çeker giderim.
tarihimiz acısından büyük öneme sahip yerdir. bosnalılara yapılan katliamlar sadece insan öldürmekle yapılmamıştır, tarihimize ve kültürümüze ve insanlığa yapılan bir katliamdır bu.
misal oryantal enstitü sırp düşmanlar tarafından kasten tahrip edilmiş kimisi yok edilmiştir !
Saraybosna;
Arada kalmaktır hep.
Faşizimle komünizmin
Ortodokslukla katolikliğin
Arasinda kalmaktır.
Hep 3. Bir yol secmektir.
Tarih sahnesinde
''Savas'' adlı oyunun,
En cok sahnelendigi mekandır.
Göçtür saraybosna.
Canını korumak için
Vatanını bırakıp
istanbula, izmire bursaya göçmektir.
Tüm bu aciya ragmen umuttur saraybosna.
Yaşamin hiç bitmeyen bir umut,
Olduğunu bilenlerin şehridir.
Savaş zamaninda barlarda eğlenen gençlerdir,
Erkeğini ,oglunu kaybedip hayata tutunan bir annedir.
Atılan kurşunlara bakıp 'kurşunların da rengi var"
Diyen bir coçuktur.
Saraybosna ölmektir.
Ekmek kuyruğunda bir bombanın hedefi olup
incir kuşlarını avlarken avlanmaktır.
En nihayetinde keskin nişancının karşısından geçen
Üçünçü kişi olup ölmektir.
Ama şehrini vermeyip direnmektir.
Saraybosna direnmektir.
Dino merlin, suada dilberoviç
Abdullah sidrandır.
Saraybosna hiç gitmeden özlemektir
Benim lugatımda.

Saraybosna aşkım benim.
saraybosna sevgilim... hayallerimin, bütün güzelliklerin ,mutluluğumun hüzünlü başkenti. saraybosna sevgilim bomba seslerinin gülücükleri geçemediği şehrim. ne hasretmiş bu böyle. bi kavuşsam sana. ellerimi açıp trebeviçden kucaklasam seni. ağlasam içimi çeke çeke milyatskaya kadar sel olsa yaşlarım affeder misin beni? başçarşında kuşlara yem atsam sonrada hopörlörden bağıra bağira değilde, kadife sesli o ezanını dinlesem... saraybosna sevgilim ne olur affet beni. çok küçüktüm desem inanır mısın sevgilim. doğmamıştım gelemedim desem. şimdi gelsem kabul etsen beni. acılarını teker teker silsem iyileşir misin? mezartaşlarında doğum tarihimi görsem ağlasam saraybosna senle birlikte. bütün bu hüznüne rağmen yaşamın herşeye rağmen bir umut olduğunu bilenlerin şehrinde,sende, tekrar mutlu olabilsem saraybosnam. yıllardır aradığım o huzuru sende bulsam.

saraybosna sevgilim... başçarşındaki suyunu içsem kana kana. dönsem tekrar ait olduğum yere. sokaklarında mutlu mutlu dolaşsam sanki hiçbirşey olmamış gibi. silsem insanlarının gözlerinin yaşını.bir gece koşevoda dino merlinden kad zamirisu jorgovani yi dinlesem veya zeljko joksimoviç den lane moje yi. tekrar içsem suyunu aşık olsam birine tıpkı sana oldugum gibi. tranvayına binip ferhadijende gezsem. kokunu içime çeksem. hıçkırıkların gelse kulağıma. omzunu dayayıp ağla bana sevgilim. bak bu sefer geldim. yalnız değilsin artık. o güzel dağların beni kuçakladı sevgilim .benim seni trebeviçte kucakladığım gibi.

saraybosna sevgilim... bekle beni olur mu?
Bir arkadaşımla amerika'ya gitmeyi planlıyorduk. Ona vize çıkmayınca planlarımız iptal oldu. niyetlendik yurtdışına çıkacağız diye. bari vize istemeyen bir yere gidelim dedik. Neresi neresi derken hem fiyat olarak hem keyifli vakit geçireceğimiz bir yer olarak bosnayı bulduk. ve sarajevo'ya gittik. Yaklaşık bir haftamızı orada geçirdik. Hem küçük bursa hem de karadeniz'i andıran bir yeşilliği var.

Tamam beyler asıl konuya geliyorum kızları acaip güzel en kötüsü 1.70 boyunda dalyan ve süt gibiler. Bosna diyip geçmeyin gidin görün. Pişman olmazsınız. *
ocak ayında 3 günlüğüne gidip, sıkıntıdan son gün uçak saatini erkene almaya çalıştığım şehir.
bosna'nın en güzel şehri.
vizesiz diye 2 hafta kaldım ama sıkıldım küçük ve gezilecek fazla yeri yok ama kızları çok güzel arkadaş ben böyle bişey görmedim.
bir yanım orali, ama hala görmediğim, görmeyi cok istediğim sehir, avrupanin ortasındaki musluman sehir.
yanlış duymadıysam nakaratının bir kısmının Türkçe olduğu dino merlin şarkısı.
şehirleşme çok kötü. şehirde gezilecek sadece başçarşı var ve o da size o kadar yabancı gelmez. gezecekler için tavsiyem en fazla 2-3 gün. ben 2 hafta kalmıştım çok sıkıldım.
an itibariyle ziyaret edeceğim şehirdir. hava muhalefeti nedeniyle beklemeye geçtik.
Yaşadığım ve kızımın doğduğu şehir.
Arasıra ulan ben zenica doğumluyum burada ne işim var diyorum. Ama eşim sarajevo'dan, ne yaparsın..*
Akşam akşam soğuk olan şehir. Donduk.
19-22 ocak tarihleri arasında ziyaret edeceğim şehir. viyana diye yola çıktık, saraybosna'ya kısmet oldu.

cevapcici yeyip, başçarşıyı ve mostar'ı karış karış gezmenin dışında gözden kaçan diğer tavsiyelere de açık olduğum bosna hersek başkenti.