bugün

lanet olası bir ağrıdır. sosyal hayattan uzaklaştırır.
her ay periyodik olarak hastanelik olmanıza sebep olan ağrıdır.
* en son yazan yazarın an itibariyle başına gelen sancıdır. *
karnında çalışan matkapla iletişim halinde olmaktır. bel desen belin ağrıyor karın desen karnın ağrıyor. fena çok çok fena.
agrilar icinde en dayanilmaz olanidir bence ki migren agrisini da yakinen tanirim. o bunun yaninda hic kalir. her ay duzenli saglik ocaginda agri kesici kas gevsetici igne olmama sebep olan beter sey.
aslında erkeklerin de çektiğidir.
(bkz: majezik) her şeyin ilacıdır.
majezik kullanarak kolaylıkla yenilebilecek ağrıdır.
(#7755378)
çok zor bir zamanda bayan arkadaşlarımızın başına gelen olay, allah sabır versin.
en berbat sancıdır. ağrıdan kusabilirsiniz de.
kızlara klasik cümleler yazdıran sancıdır. 'ben de adet görüyorum ben de ben de' deme şekli.
kişiden kişiye ve mevsime göre değişen lanet bir ağrıdır. kimisi bir ağrı kesici alır geçer, kimisi hastanelik olur.
sözlükte epey kız olduğunu gösteren sancı.
(bkz: bayan yazarları ifşa eden turnusol başlıklar)
kadınlar çokça çeker.

(bkz: merhaba ben en iyi ped problem nedir)
çetin sancıdır çok...bilmiyordum bu kadar çetin olduğunu...öğrendim...

geçen hafta başıma bir talihsizlik geldi, teyzem 1 sene sonra taş düşürdü. önce karın ağrısı ile başlayan daha sonra yerini dayanılmaz sancılarla nefessiz kasılmalara bırakan bir rahatsızlık.

misafirlikteydik, geçer düşüncesiyle bir süre bekledi. ama bu bekleyiş süresince yaşadığı ızdırap hızla artıyordu. o hali izlemek bile çektiği açının sıkıntısını tahmin etmeye yetti. daha önce de taş düşüren arkadaşlarım olmuştu ama hiç bu kadar öznesi olmamıştım o süreçlerin.
--"teyze seni bi hastaneye götürelim olmayacak böyle" dedim en sonunda...kabul etti dayanacak durumda değildi zaten, ağlıyordu.

bulunduğumuz yer uludağ üniversitesi tıp fakültesine yakındı. atladık arabaya, teyzemin göz yaşları ve derin inlemeleri ile son sürat acile yollandık.

ben teskin etmeye çalışsam da, fayda sağlaması mümkün değildi. çocuklar gibi ağlıyordu teyzem.

acile geldik,
--"nesi var ablanın" dedi doktor
--taş düşürüyor
-anneniz mi?
--hayır teyzem...
-şu formu doldurup kayıt yaptırın biz müdahale ederken...

önce bir ağrı kesici iğne sonra da ağrı kesici takviyeli bir serum bağlandı. ve acildeki bölmelerden birisine yatırıldı -acil bölmelerden oluşuyordu bir çok acil gibi-

artık acının büyüklüğünden mi, yoksa ilacın özelliğinden mi bilmiyorum 10-15 dakikayı buldu acısının hafiflemesi. oysa ağrı kesici bıçak gibi kesmeliydi acıyı, onu bekliyorduk. insanın yarım saat öncesine kadar zerre derdi tasası yokken bir anda elden ayaktan kesilip acizliğinin zirveye ulaşması küçücük bir kum tanesi ile oluyordu...ne garipti.

acısı geçmiş, serumu akarken teyzemin. bizim bölmemizin önünden, düzgün fizikli, şık giyimli, 30 yaşlarına varmamış, alımlı bir bayan geçti.

bizle ilgilenen doktor onu yan bölmeye yerleştirdi.

-kimliğinizi rica edebilir miyim kayıt için
--buyrun
-yanınızda kimse var mı
--hayır yalnız geldim...

bu konuşma sürerken inliyordu kadın.

yan bölmedeki yatağa yatırdı doktor. muhtemelen bize yaptığı ağrı kesiciden yaptı, serum bağlamadı ama. "birazdan ağrınız geçecek" deyip ayrıldı bölmeden doktor.

bölmeler arasında buzlu cam olduğu için kadının silüyeti algılanabiliyordu bizim taraftan.

kadın "lütfen yardım edin, nolur yardım edin...çok kötüyüm lütfen" diye sayıklıyordu sürekli, tıpkı teyzemin yarım saat önce sayıkladığı gibi.

"aynı kaderi paylaştığımızı, bizim de aynı rahatsızlıktan buraya geldiğimizi, acısının 15 dakika içinde geçeceğini merak etmemesi gerektiğini, teyzemin de biraz önce aynı halde olduğunu" söylemek geldi içimden
ayıp olur diye vazgeçtim. sonradan iyi vazgeçmişim diyecektim.

kadın inledikçe, yalvardıkça doktor gelip bir kaç cümle ile teselli etmeye çalışıyordu...

bu konuşmaların birinde beni sarsan gerçeği öğrenecektim;

-ilk günü mü hastalığınızın
--hayır daha 1 gün var
-daha önce yaşadınız mı bu sancıları
--hemen hemen her ay oluyor !!!

o an teyzemle aynı kaderi paylaştığını düşündüğüm, böbreklerindeki acıdan inleyip yardım isteyen o alımlı ve güzel kadının göz yaşlarının nedeninin aslında adet sancısı olduğunu içimde derin bir bıçak kesiği gibi algıladım...

evet...taş düşüren teyzemin acizliği ve çaresizliği ne kadar acı bir gerçekse bu kadının da bu süreci hemen hemen her ay adet döneminde tekrarladığı da o kadar acı bir gerçekti...

biz işlemlerimizi bitirip giderken, hala ağlıyordu kadın...yanında refakatçı olarak kalıp teselli etmek istedim inanın, en azından çektiği bu cefayı küçük gören, hatta önemsemeyen, ilgilenmeyen tüm erkekler adına özür dilemek istedim...

biz giderken hala ağlıyordu kadın...ve kendim kalamasam da içimden bir hayli şey onunla orada kalıyordu...
allahımmm canımı al diye yalvartan bir ağrıdır.
her ay acilin kapısını göstertir, çevrenin bile burnundan getirilebilcek günlerdir.
birde her ay sıcak su torbasıyla akraba olunur.
Doğum yapmanın bile daha kolay olduğu söylenir.
her ay 2 kez bayılıp hastaneye kaldırılmama neden olan hadise. * *
doğum sancısıyla bire birdir.
er kişiyi gecenin bir vakti profiterol arayıp bulmaya mecbur bırakabilen ağrı çeşididir.
allah belasını versindir.
kas gevşetici ve ağrı kesicilerle azaltılabilirdir. buscopan tavsiye edilir.
böyle iki büklüm oluyosunuz amına koyim.

uyuyayım desen yoook, uyutmaz. oturayım desen yoook oturtmaz. alttan alttan bişey batıyor sanki. yürüdükçe kırıyosunuz belini öne doğru ağrı yüzünden.

kimi zaman ateş basıyor, kimi zaman üşüyorsunuz. daha gergin, daha çekilmez, daha çirkef oluyosunuz yeminle. tatlıya yoğunlaşın, ayaklarınızı sıcak tutun, ağrıyı hafifletmek adına.

hee bir de gece uyurken çok dayanılmaz bi hal alırsa bacak aranıza yastık koyun. iyi geliyomuş. bana da ilk üye olduğum sıralar bi üye mesaj atıp söylemişti bunu. üye erkekti ama. kız arkadaşından biliyomuş o da. garip.

not: ''iyi geliyomuş'' demişim ya. değiştiriyorum o kısmı iyi geliyor be anam. ben denedim.