bugün

yine çok fazla insanın izleyeceği filmdir. siz ne kadar bu filme "tüh tüh yazık bu millete neler izliyor" gözüyle baksanız da çok insan izleyecektir. çünkü güldürüyor. bu kadar net. evet sinema adına togan gökbakar'dan beklenmeyecek kadar büyük bir hayal kırıklığı; fakat güldürüyor. bu beğenmediğiniz millet hababam sınıfı'nın son dönem versiyonlarının ilkine gittiler, fakat daha sonra hasılat fazlasıyla düştü. aynı durum maskeli beşler için de geçerli. yani gerek yok bu havalara. "ingiliz tarzı esprilere gülüyorum.", "mizah bu mu canım" a gerek yok. rahat olun biraz, sıkmayın kendinizi bu kadar. recep gerçekten bu kadar başarısız olsaydı emin olun o da silinir giderdi diğerleri gibi.

not olarak söyleyeyim ki ben de sinema gönüllüsü ve eski bir şahan gökbakar sevenlerinden biri olarak hazzetmiyorum recep ivedik'ten. ama kimseye de yukarıdan bakmayı ve önyargı koymayı gerekli bulmuyorum.
türk sinemasının altın çocuğu. küfürü espiri sanan türk milletinin bayıldığı filmin üçüncü jet hızında çekilen versiyonudur. bir adet ayının * şehirde ettiği küfürler nispeten profesyonel bir iki kamerayla çekilip yayına verilmiştir. vay anam vay diyoruz ve yarın görüşmek üzere iyi akşamlar diliyoruz.

- yaşasın türk sineması.
+ ben de senin!

edit: yukarıda "espri" kelimesini yanlış yazmışım. bakın da öğrenin. benim gibi olmayın.
yayınlanan fragmanıyla ilk iki filmden çok daha komik olduğu açıkça anlaşılan film... ha şu "recep ivedik filmini nasıl izliyorlar arkadaş!" tribinden de bir kurtulun artık. saçma sapan hollywood komedi filmlerini izleyip (american pie)* sonra da recep ivediğe bok atmaya çalışıp marjinal olma çabasına girmek sizleri biz recep ivedik severlerin gözünde komik duruma düşürüyor...

adam beni güldürüyor arkadaş, ister ana avrat sövsün ister hayvanlık yapsın bu filmin onunca versiyonu olsa yine izlerim. peki sen niye kıçını yırtıyorsun "ben gülmüyorum siz de gülmeyin" diye sürekli? madem izlemiyorsan izleme bana ne karışıyorsun e marjinal?
içerik olarak boktan bi film güldürüyor mu evet ,izlermiyiz evet türkiyede kaç tane kaliteli yapıt var ki seçme şansımız olsun köstek olmak yerine destek oluyoruz işte.
recep ivedik filminin son serisidir. izlenme oranı türkiye halkının zeka seviyesini gösterir.
Şahanın ben yine gişeme,parama bakarım arkadaş düşüncesinde çektiği 3.ivedik filmidir.Çok kişinin izleyeceği,ve yine gişe hasılatının ilk sırada olabiliceği mümkündür.Ama artık yeterdir.Bitsindir.
TV8 yıllarında* takdir ettiğim ama sonradan şan şöhret kaygısıyla benliğini ve komikliğini kaybeden Şahan Gökbakar'ın çektiği Recep ivedik serisinin 3. filmidir. Her yerde yazan "fragmanı bile gülmekten kırıp geçiriyor" iddasına kanıp fragmanı izlememle filme gitmeme kararı almam bir olmuştur.
şahan gökbakar' ın recep ivedik tiplemesini film sananların izlemeyeceği ve usanmadan burun kıvırmaya devam edecekleri hede hude. bak cümleyi bile bitiremedim. niye ? çünkü bu film değil. sadece 2 saatlik skeç.
şahan filminde zaten "zeka" kavramını kullanmadığını açıkca belli ediyor. fragmanı izleyen entel geçinen kesime "benim filmim bundan ibaret, ister gelirsin ister gelmezsin" diye açık açık mesaji veriyor. gişe kaygısı yok, adam rahat. milyonları güldürdüğünün de farkında. ben mesela pek ota boka gülen bir tip değilimdir ama sokakta kro gördüm mü gülerim. hangimiz böğüründen kıllar fışkıran, siyah pantolonun üstüne kırmızı gömlek, yumurta topuk ayakkabı, beyaz çorap giyen adama gülmüyoruz ki? şahan da hayatımda gördüğüm en doğal ve kro adam taklidini yapmayı başarıyor ve bana göre kazandığı para anasının ak sütü gibi helaldir. "bunun yaptığı da film mi arkadaş" diyen dostlarımı da daha iyi projelerle bana gelmelerini isterim. maddi olarak bir kaç arkadaş toplanıp gereken katkıyı yapıp köşeyi dönmek isteriz. sandığınız kadar kolaysa hepimiz milyoner olabiliriz. haydi iş başına. çenelerin çalıştığı kadar saksıları çalıştıralım.

--spoiler--
kütüphanedeki görevliyle 'selamun aleyküm' diye muhabbete giren bir kronun düşüncesi bile beni güldürüyor yahu.

- selamun aleyküm. ben bir kitap istiyorum.
+ nasıl bir kitap bakmıştınız.
- böyle okumalık. sayfaları olsun. okumalık.

--spoiler--
Hayatı boyunca sinema kapısından içeri 3-5 kere girmiş kesimin sıkı takipçisi olduğu saçma sapan şey.
Fragmanındaki vazo yapma sahnesi ile, beni benden alan yerli yapım komedi filmidir.
laptopla sinek avlaması ve kırgızistandan gelmişem replikleriyle daha fragmanı izleyince bile kopartan film. bekliyoruz.
kaba, dengesiz, ağzı bozuk bir karakteri canlandıran şahan gökbakar'ın (filmdeki karakter: recep ivedik) başından geçen saçma sapan olayların anlatılacağı filmdir. popülaritesi haddini aşmıştır.

izlenilmediği takdirde, kişiye hiç bir şey kaybettirmeyecek olan filmdir.
--spoiler--

müzik eşliğinde hanım teyzeler göbek atmaktadırlar, birden recep müziği durdurur:

" üff.. leş gibi kokuttunuz burayı ya.. yanık külotlu çorap koktu bura yaa! terle karışık hamurumsu külotlu çorap koktu..

--spoiler--

bu filmle iyice günlük yaşamın içine girmiştir.
bir turk sanat filmi olan recep ivedik ile recep ivedik 2 serisinin ucuncu halkasidir. turk sinema tarihi produksiyonu cok ucuz olmasina ragmen bu kadar mukemmel mesajlar verebilen bir sanat filmi daha gormemistir. begenmeyenlerin hayat damarlarindan biri kopmus demektir.
fragmanındaki 00.20 saniyede çalan arapça şarkının daha filmi izlemeden eğlendirdiği komedidir.şarkının adını bilen duyan da yok çok mu gizli acaba.
artık tamamen piyasa olmuş "recep ivedik" serisinin 3 filmidir. gönül ister ki serinin ilk filmi gibi güzel olsun fakat fragmanından gördüğüm kadarıyla yine ikincisi gibi basit ve kötü olacak.***
entel görüneyim de belki kız düşer insanlarının sürekli saçma sapan sebeplerle eleştirdiği film. en çok gördüğüm eleştiri 'film şahan'a para kazandırmış' eleştirisi. ben böyle zengin kıskanan memleket görmedim arkadaş! ayrıca muhtemelen bu eleştirenler ilk önce gidip izleyecektir sinemada, yahu bu filmin 2 versiyonu da 4 milyon küsür insanı güldürmüş mü? evet. insanların gülmeye ihtiyacı var mı? evet. 2 saatlik bir film üzerinden bu kadar dırdıra gerek var mı? yok. istemeyene zorla izletiyorlar mı? hayır. e bırakta millet istediğini yapsın yahu. sana ne?

ayrıca kitabı filmden 34636456 kat daha güzeldir. bu da ekşi sözlükçülere gitsin.

amerikan pastası, korkunç bir film, mr. bean gibi kıytırık filmlere anıra anıra gülen bu sinema anlayışından yoksun kesim, sırf eleştiri olsun diye recep ivedik'i eleştiriyor. sanat filmi ayrı, gişe filmi ayrı şeylerdir, recep ivedik gibi ayılık yönü fazla bir karakterden de kültür düzeyi baskın espriler beklemek 'aptallık' tan başka şey değildir.
yahşi batıyı izlemek için gittiğimde, fragmanını görüp "yuh" demiştim."bu saçmalığı hala sürdürüyor herif bir de para kazanıyo" "lan..." dedim.
ama gel gör ki fragmanı bile komikti yalan yok!baya güldük..ha gider miyim o ayrı..
(bkz: ay ben buna gülerim)

kemal sunal'la büyüyen türk gençliğinin "tu kaka" dediği film olmuştur. ha rahmetlinin yaptığı sanatı "eşoleşek" den ileri götürmeyenler de var ama onlar multi entel. ellerinde penguen yarım yarım yarılırlar geçmişlerini unutup. metamorfoz geçirmiştir bu arkadaşlar.

ulan film işte, hadi bu sıfatı yakıştırmıyorsanız, "filim" diye tanımlıyorum. izlemeyin arkadaş. kalkın gece 2'den sonra tv kanallarındaki filmleri izleyin. tam sizlik işte. aradığınız her şey var.
kemal sunal ile büyüyen türk gençliğinin beğenmediği filmdir.

evet, çünkü 2010 yılında bile asla bir hababam sınıfı serisinin yarısı bile değildir!

evet çünkü, kapıcılar kralı gibi bir filmin de yarısı değildir.

evet çünkü, 100 numaralı adam gibi bir filmin de yarısı değildir.

evet çünkü, kibar feyzo gibi bir filmin de yarısı bile değildir.

evet çünkü, şark bülbülü gibi bir filmin de yarısı bile değildir.

evet çünkü, köyden indim şehire gibi bir filmin de yarısı bile değildir.

evet çünkü, davaro gibi bir filmin de yarısı değildir.

evet çünkü, gol kralı gibi bir filmin de yarısı değildir.

listeyi uzatabilirim.

yahşi batı filminden önceki yayınlanan fragmanında "serbest meslek, çok serbest, böyle rahat" gibi bir söze tüm salon gülüyorsa götünden alev çıkarta çıkarta ben o komedi anlayışına tükürürüm arkadaş.

ha, o söze gülen adamların da yahşi batı'ya laf etmeye zerre hakkı da yoktur zira çok daha fazla emek, o anlayışa göre çok daha kaliteli de anlayışı vardır.

az önceki listeye dönersem, kemal sunal filmleri asla "eşşoğlu eşek" ile özetlenemez her birinin apayrı sosyolojik yönleri vardır.

soruyorum lan, kibar feyzo gibi ağalık düzenini bu denli eleştiren bir film var mıdır? 100 numaralı adam gibi kapitalist düzenin halkı ezmesini eleştiren bu denli güldürerek anlatan başka bir film var mıdır? kapıcılar kralı gibi "memur, asker, kapıcı, doktor, bankacı, esnaf vs." gibi unsurlardan mini bir türkiye'nin bir apartmanda yaratılıp, askerin darbe yapıp yönetimi ele geçirme merakını ortaya koyan başka bir film var mı? bak dikkatini çekerim o film 1979'da çekiliyor ve 1980'de darbe oluyor! bülent ersoy'un erkek olduğu bir dönemde "neymiş bülent ersoy beni ganatları altına almış, ben onu bi altıma alırsam?" gibi bir repliğin geçtiği bir şark bülbülü gibi bir film var mıdır?

ha üstteki listede zeki alasya, metin akpınar, halit akçatepe, şener şen gibi ustalar da vardır ancak, kemal sunal unsuru önemlidir.

ha sen de kemal sunal filmlerinin sosyo-siyasal eleştirilerini algılayamayıp sadece "eşşoğlu eşek" penceresinden bakarsan da kusura bakmayın ama bunu diyen adamı osman baydemir'e havale eder, "hassiktir" çektiririm.

vel hasıl, artık fazladır, gerek yoktur.
türk sinemasının ayağındaki prangadır..
bazı abartı sahneleri olmasa doya doya gülebileceğiniz filmdir. hani bazen adamları kaldırıp itiyor, dövüyor, yere abanıp dövünüyor, işte bunlar olmasa ve de senaryosu biraz daha başarılı olsaydı belki daha çok "film" kategorisine girebilirdi. ama olsun biz yinede gülüyoruz o stresli filmleri izleyip duygusala bağlayacağımıza bunları izler güler geçeriz arkadaş, değil mi?
2'nin fragmanına göre değerlendirildiğinde fragmanı tatmin etmeyen. koku mevzusuna yine vurgu yapması kendini tekrar gibi geldi. tek beklentimiz gülmek iken zoraki gülmeye yönelmiş bir film geliyor galiba.
üçüncü kez kendimizden izler bularak izleyceğimiz serinin üçüncü filmi.

ben çok "ya bu adama niye gülüyorlar" deyip daha ilk sahnelerde haşat olmuş adam gördüm.

gülüyoruz arkadaş yalan değil.