bugün

point of sale ingilizce kelimelerinin baş harflarinden oluşup satış noktası gibin bi anlama sahip olan.kredi kartlarından alışveriş yapmaya yarayan alet bir iki çeşidi vardır.
(bkz: pain of salvation)
yunanca 'nasıl' demektir.
hani o çok kullanılan " boylu poslu " daki pos, gür bıyık anlamındaymış. şaşırtıcı...
point of sale kelimelerinin kisaltilmasi anlamina gelen sistemdir. Modern ve cagdisi boktan olmak uzere 2 ye ayrilir. Modernlerinde afilli dokunmatik ekranli kasali masali guzel stok takibide yapan program iyla birlikte satilir. cagdisi olanlari bildigin yazarkasadir. basarsin para ustunu ve kdv yi hesaplar verir. 3 tane 0 ve 5 tane 1 le calisir. Modernlerinde ise, uygulamaya gore (restoran, market, bar ve club gibi ) hardware (donanim) ve software (yazilim) ayri markalarda alinabilir. Bununla beraber ikisini birlikte satan micros gibi baba firmalarda vardir. Burgerking, aeropostal ve hilton gibi 10 kilo tasaga sahip sirketler microsun sistemlerini kullanirlar. Yeni yeni ziplayan web tabanli mobil poslarda vardir. Mesela android in veya iphone nin ucuna takilan bi dalgayla kartla odeme alinabilir. Interneti kullanarak kart bilgisi sisteme girilir ve ayni magazadaymis gibi odeme alinir. Dusununce insan hassiktir be abi diyor.
şu an elimde olup turkcell geçişini yapıp test ettiğim mobil cihazdır. millet film izlesin biz çalışalım. point of sale dır. yani türkçesi satış noktası. hükümetin yandaş kazanma ve gelirleri kayıt altına alıp vergiyi gömmek için esnafa bangır bangır reklamını yaptığı okc cihazları(ödeme kaydedici cihaz) bu reklamı dönen beyaz alet işte en bilineni vera dır. böyle amatör bir şirket daha var mıdır yada bu kadar profesyonel bir şirket var mıdır bunlara girmiyorum içimde neler var da diyemiyorum. bir senedir bunlarla çalışıyorum artık kanka da olduk sayelerinde. * şimdi temassız olması zorunlu kılınacağından sanırım ancak masraflarını çıkarabilecek şirket haline geleceklerdir. malum adı lazım değil bir banka var onunla beraber yürüyüp gittiler helal olsun demekten başka diyecek birşey kalmadı bize bravo vallahide billahide bravo diyoruz. piyasaya deli gibi girdiler bu kadar büyük müşteri kitlesi kolay değil. ticarette herşey mübahtır haklılar bende olsam belki bende aynı şeyi yapardım. bizde arkadan işte kalanları toplamaktayız. pos deyince uzmanlık alanıma girdiğinden birden içimi dökmüşüm sevgili yazarlar olur öyle diyor. bol bol pos lu hayatlar diliyorum ki işler açılsın *
PMC çıkışlı newschool rapper. iyi söylüyor.

(bkz: crossfit)

https://youtu.be/485ExT97qA8