bugün

Sınav sonucu gibi biseymis. Engin abi dedi kavede.
Sen de inaniyor musun bu kurgularaa.. piyango bir kere herkese çıkmaz. Çıkan da harcasa da bitiremez o parayı. Sonradan ortaya çıkan akrabalardan, dostlardan kurtulmak için blöf yapıyorlar: ))
yenisini alıp boşadığınız eski karınızın ahı tutuyordur ondan demişti abdülaziz bey amca kavede.
doğru bir söz. bana yıllar önce çıktı 100 bin dolar. hiç hayrını görmedim. haram para.
o parayla birlikte bütün param gitti. iflas ettim. sonra tövbe ettim. yeniden çalışıp kaybettiğim parayı kazandım.
kumar bu tövbe.
o kadar para biter mi? sonunda insan yine parasız kalır mı? orasını bilemem de piyangodan çıkan paranın haram para olduğu kesin. ikramiyede yüz binlerce insanın parası var o kadar kişinin hakkı var yani.
paranın yazılı olmayan bir mekaniği var.
kendisi için çaba harcamadıysan ve de yasal ahlaki bir yaşam sürdürmezsen cezayı kesen bir mekanik.
bu ister piyango olsun, ister miras olsun değişmez.
siz sanıyor musunuz ki zenginler yan gelip yatıyor ve canlarının istediğini yapıyor.
onlar da düzgün yaşamak zorundalar. dünya böyle.
ha 3 yıl 5 yıl kuralsız yaşarsın ama sonu duvara toslamaktır.
hayatında 5 haneli doları görememiş elemanlar burada paraya dair ahkam kesiyor. harca harca bitmezmiş cart curt edebiyat kasıyor.

harbi çocuksunuz.
Haydan gelen huya gider.
Piyango hergün ikramiye dağıtıyor (tabi indiregandi yapılmıyorsa) kaç kişiye çıkmış kaç kişi böyle olmuş bakmak lazım.
istatistiği kim tutuyor ki?
algıda seçicilik işte. hep kötü örnekleri koyuyorlar önümüze. çocukluğumda toto'yu tutturup kendine güzel bir spor mağazası açan esnaf abiyi hatırlıyorum. adam ordan yürüdü gitti. aradan 20 küsür yıl geçti ve bu abi hala zengin ve hatta multi-zengin.