bugün

yan tarafta biri varken çiş edememe takıntısı. bazıları gizli eşcinsellik alameti saysa da aslen edeb sahibi olmaktan kaynaklanır...
yanlıs yorumlanan sorunsaldır. asıl eşcinsellik alameti pisuvar fobisi değil pisuvar hobisi olmalıdır. kimse tuvalet ihtiyacını giderdiği sırada yanında dikilen adamın onu izleme bakma kesme ihtimalini sevmez. onun icin yanı dolu boş pisuvar yerine dört tarafı kapalı kabinleri kullanması cok dogaldır. anormallik insanın yanına dikilip "bak benimki daha büyük" dercesine bakış atan veya boyunu merak eden insan tipindedir.
tazyik olayından sıkıntı çekenlerin hissiyatından meydana gelen uzak durma korkusu.
üstüne baçına sıçrıyor. halbuki bazı büyük alışveriş marketlerinde o kadar ergonomik ki şorul şorul gidiyor bana mısın demiyor. yani sonuçta işemeden önce pisuvara bakıp ona göre işeyen tipler vardır birde kompleksi olup direk helaya gidenler. birbirine karıştırılmamalıdır.

işerken yanındakine bakmadığını belli etmek de vardır ama onun konumuzla alakası yoktur.*
muhtemel bir gizil döneme ait fiksasyon düşünülebilinir.
(bkz: ota oka teşhis koymak)
çişinizi yapamamakla sonuçlanan fobi, şöyledir ki :

altınıza edecek kadar çişiniz vardır fakat tuvalet o kadar doludur ki yanınızda ki pisuvar onun yanındaki pisuvar onun yanındaki pisuvar... her taraf insan kaynıyordur neyse sıra size gelmiştir, ama o kadar çişi olan siz bir damla bile işemeden "işemiş" gibi yapıp fermuarınızı çekersiniz, tabi etrafta şarıltı sesini duymayanlara rezil oldum düşünceside aklınızda yer kaplar, size tavsiyem çişinizi alaturka tuvalete yapın,işerken bile bi huzur lazımmış.
boyun 1.90 dan uzun olması durumunda pisuvar paravanının yetmemesi de buna bir etkendir.
türk erkeklerinin büyük yüzdesinin sahip olduğu bu problem(!) görünenden farklı olarak sosyal, cinsel bir eksiklik duygusundan ziyade kişisel odaklanma problemi olarak bilimsel bir konseptte yer almaktadır. Aşikardır ki , idrar kesesi içinde barındırdığı sıvıyı idrar yoluna devretmesi; aşırı doluluktan kaynaklanan tazyikin olmadığı durumlarda gerekli fiziksel edinimi gerçekleştirebilmesi için zihinsel bir odaklanma gerektirmektedir.(bkz: http://www.memced.org) Bu zihinsel odaklanmanın gereği ise chi dir, nefestir, padme dir . Bu yaşam enerjisinin kullanımından bihaber yurdum insanı(!) bulunduğu mekandaki diğer çiğlerin etkisi altında kalmaktan ve doğru noktaya odaklanamamaktan muzdarip, helanın yolunu tutar.
Bir gece kulübünde, uçmuş bir zenci abinin yanınızdaki pisuvara gelmesi, pisuvarların arasında paravan olmaması, çok çişiniz olması ama zencininkinden daha çok olmaması, o nesneyi görmeniz, çişinizin içeri kaçması, 1 dakika içerisinde kendine gelip çıkış yapamadan tuvaletten çıkmak. Pisuvar fobisinin oluşma aşamalarından biri de budur.
bak şu konuşana ya da o tip bir filmde** gördüğünüz bir sahne, tüm hayatınız boyunca peşinizi bırakmıyorsa ortaya çıkan fobidir. şöyle ki,

şimdi ya pisuvar dile gelse, "çişini istiyorum" diye adamın pipisine saldırsa? bunlar tüyler ürperten ihtimaller.
işerken büllümü çalarlar, kopartırlar, kaçırır götürüler, kopar yere düşer korkusuyla hareketdir. büllüğü duygusal insanların kabusudur.
Alaturka tuvalete ayakta işerseniz bir taraflarınıza sıçratıp sinir olabilirsiniz. Bunun pisuvar versiyonunda böyle bir durum söz konusu değildir. Sırf bunu düşünerek bile pisuvar fobisini yenebilirsiniz.
http://www.youtube.com/watch?v=Y6eSZWCXEYw
Bende var mı acaba diye şuan merak ettiğim fobidir.

Hayatım boyunca toplasan on kere pisuara işememişimdir. Oldum olası gıcık oluyorum pisuara. Oturup klozete yapmak daha rahat geliyor bana.