bugün

06.10.2006 tarihinde çıkacağı açıklanan, konami firmasının artık efsaneleşme yoluna giren, pro evolution soccer isimli futbol simülasyonu'nun son sürümü. oyunda türk takımlarından, lisansı ile birlikte sadece galatasaray yer almakta, fenerbahçe ve beşiktaş ise lisanssız ve farklı isimlerle bulunmaktadır.
ps2 ye oyun yapmaktan bıkmayan konami firması oyunu. sonuç olarak grafiklerde pek bir değişme göremeyeceğiz. oynanış zaten gelişmiş durumda daha ne kadar gelişebilir?
(bkz: izleyip göreceğiz)
emule e düşmüş şimdiden düşmüş oyun. fake corrupt invalid olma ihtimali yüksek olsa da denemekte fayda var.
(bkz: pro evolution soccer 6)
piyasaya çıkana kadar bizleri fifa 2007'ye mahkum eden, şimdiye kadar yapılmış en güzel futbol oyunu olacağını umduğum konaminin bizlere armağanı.
aldığım duyumlara göre pek de beklendiği gibi değilmiş.ne diyelim konami de bunu yapıyosa ea sportsun suçu ne?
http://www.amazon.co.uk ve http://www.sendit.com sitelerinden sipariş edilebilen en kral futbol oyunudur.
ismi bile heyecan yapmaya yetecek, adı real madrid'in stadının panolarını süsleyen mükemmel ötesi futbol oyunu.
defans yapmanın ve çok adamla hücum yapmanın zorlaştığı oyun. ama yine de bağlıyor kendine insanı.
Paslasmanin cok gercekci oldugu oyundur.
falsolu vuruşlarda *mesafe tanımaksızın kalecinin malaklaşarak gol yediği ve gün geçtikçe bu özelliğinden dolayı soğuduğum oyun. adam 7 tane atıyor 35 metreden. oyun mu bu yani?
adriano'nun oyunda insan gibi değil hayvan gibi oynadığı oyun.

bu bir yana kale önünde yaşanan ilginç pozisyonlar (bkz: bu da kaçar mı be) oyunu pes 5 ten daha zevkli hale getirmiş.
raul un boş kaleye gol atmayı bir türlü beceremediği yegane oyundur. oynanış açısından son derece zevkli ve bir o kadar da profesyonellik gerektiren bir oyundur. fakat bu sefer önceki oyunlar gibi ingilizce değil fransızca olarak piyasaya çıkmıştır. gerçekçilik açısından son derece gelişmiş olması ve fifa oyunlarından birkaç gömlek üstün olduğu herkesçe kabul edilmektedir.
çalımın zorlaşması ile doğru orantıda sonuca gitmeninde çok zorlaştırıldığı oyun. omuz omuza giderken belli, yıldız sayılabilecek futbolcular dışında dümdüz gitmek olanaksız. juventus italya ligi bölümünde yok, galatasaray'ın da içinde bulunduğu other league kısmında duruyor.
bunu yazmamak için çok direndim, kendimle çok kavgalar ettim ve hatta bunu söyleyeceğimi tahmin dahi edemezdim. ama pes 6, iss ve pro evolution soccer serilerinin en kötü oyunu olmuştur. zaten alışılmış ve artık neredeyse kusursuz hale gelmiş bir oynanışı vardı oyunun. yapılması gereken tek şey, belki grafikleri biraz geliştirmek ve pes 5'teki gereksiz çalınan faulleri düzenlemekti. ama konami kalkıp, acayip işler yapmaya çalıştı. en basitinden topları bile ele alırsak; eski kuşakların anlattıkları yağmurlu havalarda ve çamurlu sahalarda suyu çekip 5 kilo olan topları hatırlarız hepimiz. 2 metreden pas verirsiniz, rakip araya girip topu çalar.. sanırım ea sports konami sports'un içine bir ajan salmış. ve bu ajan da bizim güzeller güzeli oyunumuzun içine etmiş..
şimdiye kadar yapılmış en iyi futbol simülasyonunun adıdır. başka söze gerek yoktur.
winning elevenın yeni kadrolara sahip oyununu halen daha çıkaramadığı için tahtını bıraktığı oyundur.
eskisine göre daha bir gerçek olmuş oyundur..sağdan soldan gelip gol atmak daha kolaydır. pes 5'de olduğu gibi iyi kötü her futbolcunun ceza sahası dışından vuruşu gol olmamaktadır. normal bir takımla oynarken ceza sahası dışından gol atmak için yırtınırken misal bir lampard'ın bir gerrard'ın olduğu ingiltere milli takımını aldığınız zaman size parendeler attıracak goller atabilirsiniz. faul olayı sonuna kadar düzeltilmiştir bunun yanında pes 5'de ki kart vermeye korkan hakemler bu oyunda yoktur. gayet gerçekçi bir biçimde çatır çatır kartları çıkartmaktadırlar. güzel oyundur. alınız. oynayınız. mümkünse yanında bir de eğlenebileceğiniz bir kuzen edininiz*
"iyi hoş da, hala şu lisans işini bir düzeltemediler. senelerdir aynı terane, habire; "halan sucker", "oman duruk", "erne belzoglu" ...vs gib abuk isimler görmekten sıkıldık artık. fifa bile akıllandı, oynanışını ve gerçekçiliğini yavaş yavaş arttırdı. ama pes e bakıyorsun, lisansın yerinde yeller esiyor. bu kadar eleştiriyorum ama, bakmayın siz bana, deli gibi oynuyorum pes 6/winning eleven 10 u... eskiden; "iş sadece görsellik değil, asıl mesele oynanış" diye fifa ya bok atarken, şimdi bu inanışın suyunun çıktığı görülüyor. acilen pes 7 ye lisans işini yetiştirmeleri lazım, yoksa yakında ellerinde patlamaya başlayacak oyunlar..." diyerek eleştirdiğim, oynamaktan bıkılmayan harika ve gerçekçi futbol oyunu.
kendine aşık eden oyun. sabahlara kadar turnuvalarla sabahlatır. pes aralarında en gerçekcisidir. insanların bu oyuna bok atmasının tek sebebi kolay olmamasıdır.
gol yiyince takım dağılıyor adeta..
liverpool'lu azman sissoko'nun totti gibi şutlar çektiği, gk pozisyonu dahil bütün pozisyonlarda süper oynadığı pes serisinin son oyunu. ayrıca galatasaray'da deli dehşet oynamaktadır.** tek handikapı ingiltere milli takımından wright-philips ve defoe'nin çıkartılmasıdır. ayrıca oyunda zidane fransa milli takım formasını giyerken real madrid kadrosunda bulunmamaktadır.
adamlar bir arjen robben yapmışlar, topçu/insan değil, direk hayvan arkadaş.. chelsea-barcelona derbilerinin de tadı kalmadı artık.. adam sıfırdan peş peşe 3 gol attı be 15 dakkada.. ha benim valdes de mal ama, bu kadar da olmaz ki be.. yuh yani..

not:totti de hayvan gibi şutlar çıkartıyor..
arkadaşlarınızla deli turnuvular yapacağınız süper oyun. ancak takımınız barcelona ise victor valdesdenen mal herife zerre kadar güvenmeyin adam trafik polisi gibi.
chelsea ile oynandigi takdirde boku cikabilen oyun.
solda robben[ki oyunun en iyi kanat oyuncusu oldugunu iddia ediyorum israrla], sagda joe cole[onun ekurisi], ileri ikili drogba+schevchenko.. ama bildiginiz gibi oyun sirf hucumdan ibaret degil, geri ikilide bir carvalho-terry ikilisi var ki kar$inizda oynayan ki$inin size surekli kufretmesini bekleyebilirsiniz. yillardir suren henry hegemonyasini (bkz: henry ile 1e kar$i 11 pes oynamak) bu sayede kirabildigim oyundur. candir canandir. ailecek seviyoruz biz onu.