bugün

coldplay in ilk albümüne ismini verdiği şarkı.ayrıca 46 saniyelik bir şarkı bu kadar güzel mi olur?

In a haze, a stormy haze,
I'll be around, I'll be loving you always,
Always

Here I am, and I'll take my time,
Here I am and I'll wait in line
Always
ayrica icinde su sarkilari bandirir
1. don't panic
2.shiver
3. spies
4. sparks
5. yellow
6. trouble
7. parachutes
8. high speed
9. we never change
10. everything's not lost
coldplay'in her saniyesi mükemmel olan albümü.
"muti platinium saled album" ödülünü almış bence dünyanın gelmiş geçmiş en iyi alternatif albümlerinden...

(bkz: ok computer)
en iyi albümlerden bir tanesidir. uyumadan önce "ninni" gibi gelir. sakin, arada co$kulu, hayat gibi. rüyalar gibi.
coldplay'in ilk albümü. içi hüzün doludur efendim, sonbahar albümüdür bu. çok güzeldir, derindir, vurucudur.

ilk parça olan don't panic ile başlar geçirmeye. hayatın ne kadar bok birşey olduğunu konu eder. shiver'da ise sevip de karşılık bulamayan birinin hikayesi vardır. hep seni bekleyeceğim der. sen beni görmedin duymadın bile, ama bekleyeceğim der. iyice yamulursunuz. üçüncü parça spies ise bitirici vuruştur. ilk üç şarkısıyla adamın içine işleyen albüm işte budur.

albümün gerisi de yabana atılamaz tabi. boş şarkı yoktur. yellow, high speed çok iyi parçalardır. hele bir trouble var ki haftalarca ingiltere'yi salladı. dinleyin bu albümü çok iyi çok..
Coldplay'ı tanımamızı sağlayan,ilk albümü.. ingiltere'de 10 Temmuz 2000 yılında , Amerika'da ise Kasım 2000'de piyasaya çıktı.Yapımcıları Ken Nelson ve Chris Allison dır..Ticari anlamda önemli başarılar elde etmiştir bu albüm.Tüm parcaları grup üyeleri yazdı.Toplam10 parça bulunmakta.Açılıs parcası Don't Panic albümün hit parçalarından biri.27 Ağustos 2001 de single olarak piyasaya sürürldü.Coldplay'inde kuskusuz en büyük iki hiti "Trouble" ve "Yellow" bu albümün de en iyi parcalarıdır.Trouble 26 Ekim 2000'de single olarak piyasaya sürüldü ve ingiltere listelerinde 10 numaraya kadar yükseldi.Yellow ise 26 Haziran'da single olarak piyasaya sürüldü,ingiltere'de 4,Bilboard Hot 100 listesinde 48 numaraya yerlesme basarsını gösterdi.
Albümün elde ettıgı basarılarda çoktur..2000 yılında Q Ödüllerinde en iyi albüm,2001 yılında BRIT Ödüllerinde En iyi Britanya Albümü ve 2002'De Grammy Ödüllerinde En iyi Alternatif Müzik ödülünü kazanma basarısnı gösterdi.Ayrıca 21.Yüzyılda ingiltere'de en çok satan 20 albüm listesinde 12.numarada yer aldı.
Ticari basarılarnın yanında Coldplay hayranları içinde çok özeldir bu albüm.ilk albümleridir sonucta.Kimine göre Coldplay bundan sonraki albümlerinde bu albümün havasını bulamamıstır.
sakin dingin, hoş bi pearl jam parçası.

şöyle sözleri var

Why deny
all the troubles when combined
With the missing links
It don't feel like
home now,...

That you're gone
all the troubles
Suddenly explained infinitum
You're always wishing and
never here at
Home

You
All the dreams we shared and
Lights we turned on
But the house is getting dark

And I don't want to know your past
But together share the dawn
And I won't need

Nothing else
Cause when we're dead
We would've had it all

And died
I would've fallen from the sky
Til you
Parachutes have opened now

Heaven knows if there's a ceiling
Gone so low with the kneeling
Please know that
I got

All the friends I need and
Before my light goes out
As the doors are closing now

And far away will be my home
And to grasp this, I don't know
But I don't need

Further back and forth, a wave will break on me today
And love,... Wish the world could go again with love
One can't seem to have enough
And war,... Break the sky and tell me what it's for
I'll travel there on my own
And love,... What a different life
Had I not found this love with you
coldplay'in nefret ettikleri albümleri. ben de çok sevdim ama kesinlikle bir a rush of blood to the head değildir.
assassins creed deyiz zannettim bir an
"15 tane alayım usta, n'olur n'olmaz"
coldplay'in ilk ve en güzel albümü. bu kadar güzel şarkı nasıl tek albümde olabilmiş, hem de art arda? yellow'dan başlayıp albüm bitene kadar devam eden o mükemmellikten bahsediyorum.
(bkz: trouble)
(bkz: parachutes)
(bkz: high speed)
(bkz: we never change)
(bkz: everything s not lost)
albümün mükemmelliği yetmiyor, bir de hidden track koymuşlar. (bkz: life is for living)

ne diyim, tapılası adamsın chris martin.
radiohead'in ok computer ve the bends albümleri ile neredeyse aynı sound'a sahip albüm. iyi bir taklit denebilir.