bugün

türkiye'de bulunmayan.
porcupine tree'nin nil recurring adlı ep'sinden harika bir parça, sentimental'ın kardeşi. (bkz: sözlerini de yazayım tam olsun)

here is my car, my phone and my tv
i´ve got it all but you can see through me

but am i here?
it´s kind of hard to tell
i do a good impression of myself
but what´s normal now anyhow?

sullen and bored the kids stay
and in this way they wish away each day
stoned in the mall the kids play

prescription drugs they help me through the day
and that restraining order keeps me well at bay
but what´s normal now anyway?

sullen and bored the kids stay
stoned in the mall the kids play

wish i was old and a little sentimental
you gotta see the waves, not the wine bottle
bir toplumda genelin eylemlerine verilen ad.

normaliteyi "norm"lar belirler, "norm"lar da normaliteye göre belirlenir.kısır bir döngüdür anlaşılacağı üzere.

"herkesin yaptığı şey" normaldir.yanlış-doğru ayrımı yapılmaksızın.
"herkesin yaptığını yapmamaktır" anormallik.yanlış-doğru ayrımı yapılmaksızın.

genele uymadığınızda toplum sizi dışlar.çünkü artık normal değilsinizdir.ne yapsanız yanlıştır artık.

arkadaşlarınızın ebeveynleri, onların sizinle birlikte olmasını istemez.öğretmeniniz "bundan adam olmaz" der.mesai arkadaşlarınız, amirlerin olduğu yerde sizinle görünmek istemez.öyle bir an gelir ki bazen, "sen onlardan farklısın, seni bu yüzden seviyorum" diyen sevgiliniz bile sizi terkeder.çünkü artık siz, "herkesin yaptığı şey"i değil de "kendi istediğiniz şey"i yapıyorsunuzdur.ve bu, en büyük "suç"unuzdur.

ancak ne gariptir ki, tarih, anormalleri yazar hep.zira tarihe damgasını vuranlar "herkesin yaptığı şey"i yapmayanlardır.

anormaller hayatı/tarihi değiştirir, normaller onları okur ve hayran olur.
özel hocamız erim hısım ın derste "normal nedir" diye sorduğunda sınıf olarak ıkınıp sıkındıktan sonra verdiği cevap; "arkadaşlar ne alışılmış olması gerekir ne toplumun kabullenmesi ne de diğerleri normal sadece sık rastlanandır"
kıpır kıpır sitemkar nazan öncel şarkısı. arada inceden hakaret falan edip 'böyle de öküzsün işte'' diyor, süper olmuş.

''sana normal gelen bana neden anormal??
hıı? hııı? hııı? hııı?? hhıııhhh''

http://www.youtube.com/watch?v=7hfPZLkZl-g
nazan öncel 'in içinde pek de normal bi şeyi olmayan klipli şarkısı.
http://www.youtube.com/wa...kZl-g&feature=related
görecelidir. yaşanılan toplumun ortak karinesi belirleyici olur. normalden giden pek incinmez ama sınırlarıda bilemeyeceğinden mütevellit yaşam keşfi hep yarım kalır.
"biri anlatsın hemen,
nedir bu normal?
canım sıkılıyor artık...
yoksa ben miyim anormal?"

http://www.youtube.com/watch?v=TUj7bkdLyeI
şarkı içerisinde bir sözün sürekli tekrarlanması durumunda o söz belli bir süre sonra dinleyicinin kulağını tırmalamaya başlar. bülent ortaçgil o kadar kaliteli söylemiştir ki parçayı, sanki her seferinde farklı bir tondadır "normal" demesi. değil bir kere dinlerken kulak tırmalaması, şarkıyı defalarca art arda dinleseniz bile hissetmezsiniz bu durumu... çok yaşa ortaçgil!

http://www.youtube.com/watch?v=A13hmNgBLa0
--spoiler--
peki biz, ikimiz? valla gayet normal!
halimiz? dedim ne dese beğenirsin, normal!
--spoiler--
"yalnızca küçük adamlar normal görünürler." *
standartların ne altında ne üstünde. benim olamadığım durum. bunu söylememin nedeni; insanların karşılarında kendi gibi birilerini görmek istemesine olan isyanım. ben kimseye söz vermedim senin senin gibi olucam, sözlerim senin mantık kriterlerine uygun olucak diye. neden benden böyle birşey bekliyorsun. insanların karşısındakileri olduğu gibi! görememesi karşısındakinin değil kendisinin sorunudur. sözlerime burada son verirken şunu söylüyorum: benim bu dünyaya gelme mutabakatım annemle babamın mutabakatı, senin değil. so shut the fuccccckk up 'n go your hell!!
normal sözcüğüne normel dediği gün soğuduğum kız arkadaş geldi aklıma. **
görsel
A normalin zıttı.
standart.
bazen insana anormal sıkıntı veren, rutine bağlı, sıradan olma durumu.
normal kabul edilendir, kabul edilemeyen anormaldir. normal normaldir sıradan değildir. sıradanlık farklıdır. sıradan olmayan ama normal kabul edilebilirler vardır. normalin kuralları belirlenmiştir, toplumca benimsenir toplumca değiştirilir. sıradanlıktan kurtulmak insanın elindedir.
anormal olmayandır. peki anormal olmayan nedir ? bu da ayrı muamma olacak bir tarışmadır.
normal insanın kendine yakışanı giymesidir.
bir toplumda çoğunluğun istediği şey.
anormale göre anormal olanır.
normlara uygun olanın yani sıradan ve bayağının ne olduğunu öğrenmek için sorulan soru.

- biralar soğuk mu?
+ normal.
- pekiyi ya havalar?
+ wallaa gayet normal.
- işler, gidişler..?
+ hepsi normaaaal!
Stabil olandır, Çoğunluk tarafından uygun görünendir.
böyle bir şeyin olmadığını kabullenmek hayatı daha kolay ve eğlenceli kılar. normal denilen şey sınırlandırır. sınırlar da üreticiliği, yaratıcılığı bitirir. herkesin baktığı yön farklıdır ve buna paralel normali de farklıdır. nşa'da bunu başarabilmek zordur.