bugün

3 türe ayrılan uygun olma durumu:
1:toplumun uygun dedikleri,izin verdikleri.
2:insanın uygun dedikleri,izin verdiği,
3:toplumun ve insanın uygun dediklerinden ortak bir uygun durum yaratma.
alışılmış, olağan durum...
sözlükte bir üyelik türü.
doğruluğu , kişinin kendi inandığı normlara göre değişen durum.
sıradan olan durumdur.
(bkz: kime göre neye göre)
bulutsuzluk özlemi versiyonunda santanasal bir hava olan ho$ ötesi $arkı...
"Herkesin birbirine bu kadar çok benzediği bir toplumda sadece anormalliğin bir anlamı ve değeri olabilir"

stefan zveig
alışılmış olan demektir, ancak işin içerisine bilinç ve sorgulayış girdikten sonra herşekilde geçersiz hale gelip, tanımsızlaşan bir kelime olur. aşkta normallik yoktur, hayatta, insanda, medeniyette, ışık ve karanlıkta da yoktur. belki sadece doğa ve evrende olabilir, ancak insanın dünyasında asla.
goreceli kavramlarin en gorecelisidir.
toplumun kalıplaşmış kuralları insan doğasını sürekli erozyona uğrattığından, anlamından sapmış kelime.
normal'in ölçüsü yoktur. hiç bir şey normal veya anormal değildir. ya da herşey normal veya anormaldir! ( bütünü ile iyi ya da kötü olan yoktur; sokrates).
bir yüzeye ya da doğruya dik olan doğruya verilen ad.
normlara uygun olma durumu.
Bülent Ortaçgil'in garsona "biralar soğuk mu?" diye sorması karşısında "abi normal." şeklinde yanıt almasının sonucunda doğan şarkıdır. Ortaçgil'in yorumu şu yöndedir: "Soğuğu sıcağı anladık da bu normal de nedir?" Bu paradoksal durum şarkıda yaşamın tamamına yayılmıştır.
en basit ve en iyi "anormal olmayan" şeklinde açıklanabilecek terimdir. zira toplum normal olanı tam olarak tanımlamakta zorlanırken anormal olanı tanımlayıp, ayırmakta ve yargılamakta hiç zorluk çekmez...
bülent ortaçgil şarkısı. bulutsuzluk özlemi de güzel söylemiş.
norm kelimesinden türemiştir. norm ölçüt, kıstas, kural anlamlarına gelen bir kelime olduğundan; normali ölçüte, kurala uygun olma durumu diye açıklayabiliriz. ölçütü, kıstası, kuralı belirleyen bir varlık olmalı o zaman. işte bu varlık azınlıktır. azınlık kuralı koyar, çoğunluk buna uyar ve bu normal olur ve daha sonra her bireyden normal davranması, giyinmesi, konuşması istenir. ama birey kendi kuralını koymak isteyebilir örneğin bir erkek saç uzatabilir ama toplum bunu normal karşılamadığı için o saç uzatan erkek eleştirilir. oysaki temele indiğimizde o birey azınlığın koyduğu bir kurala uymamış, kendi yaşam kriterlerini kendisi belirlemiştir. bu da bireyin en doğal hakkıdır. sonuç olarak normal olmak tabiki sorun değildir. bireyin düşünceleri, azınlığın kuralıyla yani çoğunluğun alışkanlığıyla örtüşebilir. ama normal olmaya çalışmak bir sorundur ve normal olamamaktan korkmamak gerekir.
çamaşır makinesı ayarlarından biridir.
ortalama.. az değil, çok değil, ikisinin ortası.. özelliksiz..

örneğin;
+çayın nasıl olsun, demli- demsiz?
-normal..
* * *
+çocuk nasıl, yakışıklı mı bari?
-normal..
herkesçe kabul görebilme ihtimali yüsek olandır. sıradan ve anormal olmayandır.
bulutsuzluk özlemi ve bülent ortaçgilin birlikte yaptıkları keyifli bir şarkı. sözlerini yazayım bari
"biralar soğuk mu?" dedim / dedi ki, "normal!"
"peki ya havalar?" / "valla gayet normal!"
"işler?" dedim, "gidişler?" dedim? / "hepsi normal!"
"peki..." dedim, "...ya sen, ben?" / dedi ki, "normal!"
"peki biz, ikimiz?" / "valla gayet normal!"
"halimiz?" dedim / ne dese beğenirsin, "normal!"

mmm, biri anlatsın hemen, nedir bu normal
mmm, canım sıkıldı artık, yoksa ben miyim anormal

"peki... dedim "...ya türkiye?" / dedi, "normal!"
"ya ab?" diye sordum / dedi, "çok normal!"
"peki ya abd?" / dedi ki, "normal!"
"peki..." dedim, "...ya dgm?" / dedi ki, "normal!"
"ya ohal, o kadar yıl?" / "bilmem, normal!"
"peki gap, zap, hasankeyf?" / "hepsi normal!"

"peki..." dedim "...ya medya, rtük?" / dedi, "normal!"
"ya reklamlar, rating?" / "valla gayet normal!"
"yahu hiç mi ikinci yok?" dedim / dedi ki, "normal!"
"peki ya trafik, katliam?" / dedi, "normal!"
"ya susurluk, kamyon?" / "valla gayet normal!"
"yine kaybettik!" dedim / dedi ki, "normal!"

edit: şarkı bülent ortaçgil e aittir. bulutsuzluk özlemi coverlamıştır. düzeltme için ordabiyerde ye teşekkür edilmiştir.
"işler?" dedim, "gidişler?" dedim? / "hepsi normal!" kısmında küçükken o küfür duyunca gülen küçük çocuk gibi işler dedim sikişler dedim dendiğini zannettiğim şarkı.

(bkz: yanlış anlaşılmış şarkı sözleri)
tdk sözlük

normal,-li Fr. normal
is. 1. Aşırılığı, eksikliği ve taşkınlığı olmama, ortalama durum. 2. mat. Bir eğrinin bir teğetine değme noktasından çizilen dikme. 3. sf. Kurala uygun, alışılagelen, olağan, düzgülü, aşırılığı olmayan, uygun: Atatürk'ün normal zamanlarda insana okşamak arzusu veren ipek gibi saçları birdenbire yelelenirdi.-Y. K. Karaosmanoğlu.
Güncel Türkçe Sözlük

yaşadığımız ve bir türlü anlamlandıramadığımız, alışamadığımız, mutsuzluk kaynağı olan, çığrından çıkmış bu çağda, kim normaldir, kim anormal sıkıysa yeniden belirlesinler.
aklın geçerli bulduğu olguların tümüne normal denir. kişiden kişeye göre değişebilen bir olgudur ve bir mantığa dayandırılması zorunludur. bir kişinin mantığına ters diğerininkine doğru geliyorsa bu yine normaldir ancak; herkes tarafından kabul görmüyorsa bu anormaldir.

bir gün saçlarınızı kırmızıya boyayın ve kalabalık bir caddede yürüyün, bu insanlara anormal gelecektir çünkü mantıklarına ters ve belki de ilk defa gördükleri bir şeydir. kısa bir süre sonra her gün geçtiğiniz o caddedeki insanlar için sizin saçlarınızın kırmızı olması artık normaldir. çünkü sizi defalarca görmüşlerdir ve bu "anormallik" artık onlara göre normal olmuştur. hergün sizi gördüğü için. kırmızı saçı bir insanda gördükleri için. bu basit bir örnektir, belki de en basiti.

kişiden kişiye göre değişir, subjektiftir. benim için bir insan öldürmek bana haz veriyorsa benim beynim bunu normal olarak algılar ve öyle davranır, öldürür. bir çok kişi için ise öldürmek bir suçtur ve anormaldir ancak; birisini öldürmek katilimiz için normalken diğerleri için değildir. ancak toplumların norm ölçüleri vardır ve cinayet suçtur. sana istediği kadar basit ve normal gelirse gelsin cezayı yersin. bu da gösterir ki; normal olan herşeyin bir geçerliliği yoktur ve herkes tarafından kabul görmez, görmeyebilir.
iki ucu boklu değnek.

sana normal gelen bana ters geliyor ve ben bunu kendi normal algım üzerinden değerlendiriyorsam ve sen de bunun sonucu olarak "o benim normal algım salak" diyorsan bi dur hele bi dur derim.

tamam eyvallah da ben zaten seni kendi normal algıma göre değerlendiriyorum, ortada bir salaklık yok; zira sen de benim normal algıma göre salaksın zaten.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar