bugün

nokia nın n serisi telefonu.
görüntüsüyle şuana kadar beğenilmemeyi bırak herkesin sorduğu bir telefon. ilk aldığım hafta aşık olmuştum. en beğenilen özelliği ise radyo yayını yapması,yani arabanızda cd yoksa yada telefondaki bi şarkıyı dinlemek istiyorsanız,telefonu ve radyoyu boş bi aynı frekansa ayarlayın sonra da müziği başlatın.
eksi özellikleri

- kameranın koruyucu kapağının, telefonu cebinizden çıkarırken sürekli olarak kendiliğinden açılması.
- wireless ile internete bağlandığınızda telefonun durduk yere kilitlenmesi.
- arama yapma tuşu*nun yanındaki tuşun ne boka yaradığını daha öğrenemeden kırılması.
- 4 gb'lık hafızanın daha 2 gb'ını doldurduğunuzda telefon menülerinin inanılmaz yavaşlaması.
- mesajların yazma dilini türkçeye ayarladığınız zaman mesaj yazmak işkenceye dönüşmesi.(örn: ali yazdıktan 4 saniye sonra ekrana ali yazısı geliyor)
- aşırı kullanışsız bir menüsünün olması. (neyin nerde olduğunu bilmiyosunuz)
-zil sesi yaptığınız bir mp3'ü kafasına estiği zaman çalması. *
- bazen saatlerce tuşlardan kontör sorgulaması yapılamaması. *
- telefona attığınız müzik dosyalarını kafasına göre sanatçı, besteci, zart zurt diye sınıflandırması.
- fotoğrafı siyah - beyaz çekme gibi bir özelliğinin olmaması.
- çevirim içi paylaşım diye boktan bi özelliği anlayana kadar her fotoğraf çekmenizde kontörünüzün gitmesi.
- çektiğiniz videoların 3 saniyede bir donarak kaydedilmesi ve videoyu oynatırken de bu şekilde oynatması.

vs. vs.

artı özellikleri

+ 5 mp carl zeiss kamerası.

bana göre başka hiçbir özelliği yok. *
nokia'nın takoz ebatlarında ki telefonlarından biridir.cebe sığmaz lan o.
nokia'nın son zamanlar oldukça popüler olan telefonu. carl zeiss lensi sayesinde oldukça net fotoğraflar çekebilmenize imkan tanıyan bir telefon. kullanış bakımından da oldukça rahat. navigasyonundan wireless'ına kadar bir çok özellik mevcut. fiat-performans açısından gerçekten tatmin edici bir telefon.*
--spoiler--
Genel Özellikleri:

* 2.4" 16M-renkli QVGA çözünürlüklü LCD TFT ekran
* 5 megapiksel, otofokuslu, çift LED flaşlı ve AF lambalı kamera
* 30 fps VGA video kaydı
* Symbian OS 9.3, S60 3.2 UI
* ARM 11 369 MHz CPU
* HSDPa destekli 3G
* Dört-bant GSM desteği
* UPnP teknolojili Wi-Fi
* A-GPS'li dahili GPS ve 3 aylık ücretsiz sesli navigasyon
* microSDHC destekli microSD kart desteği
* 4GB hafıza kartı
* Arayüzde otomatik döndürme için dahili ivmeölçer
* Değiştirilebilir Xpress-on kapaklar (2 tane hediye)
* 3.5 mm kulaklık girişi
* TV çıkışı
* RDS özellikli Stereo FM Radyo
* FM verici
* Stereo hoparlörler
* Navi tekerleği
* USB ve Bluetooth v2.0
* 1 adet ücretsiz N-Gage oyunu
* Tuş kilidi anahtarı

Eksik Özellikleri:

* Akıllı arama yok
* USB'den şarj olmuyor
* Kamera performansı mükemmel değil
* Fotoğrafı yakınlaştırmak zaman alıyor
* Bağımlı 3D grafik hızlandırıcı yok
* GPS performansı N serisinin en iyisi değil
* Nokia N79, yaklaşık 400$ fiyattan alıcı buluyor. Özellik ve tasarım açısından ise N78'in varisi olarak görüyor.

Nokia N79, N serisinin ruhundan uzaklaşmamış. Özellik olarak yine aynı seyirde gidiyor. Çok etkileyici bir kamerası yok ancak ufak tefek yenilikler sunuyor. Nokia, dokunmatik modellerinde kullanacağı Symbian'ın 5. sürümüne geçtiğinde N79'u ve benzer modelleri gölgede bırakacak, bunu da unutmamak gerekir. Her şeye rağmen N79, N serisine -özellikle değiştirilebilir kapaklarıyla- renk getiriyor.
--spoiler--
--spoiler--
Yerel bağlantı ve senkronizasyon

* Bluetooth sürüm 2.0 (Geliştirilmiş Veri Hızıyla)
* Kurumsal özel şube değişim (PBX) altyapısına entegrasyonu mümkün kılan ilave çözümler
* DLNA onay belgesi
* UPnP desteği
* MTP (Hareketli Aktarım Protokolü) desteği
* TV çıkışı (PAL/NTSC), Nokia Video Bağlantı Kablosu (CA-75U, ayrı satılır) ya da WLAN/UPnP aracılığıyla
* Nokia XpressPrint
* Yerel ve uzaktan SyncML senkronizasyon desteği

Arama özellikleri

* Bütünleşik hands-free hoparlör
* Kulaklık+mikrofon sistemi ya da araba kiti aracılığıyla otomatik cevap
* Gelen aramaları herhangi bir tuşa basarak yanıtlama olanağı
* Çağrı bekletme, çağrı tutma, çağrı yönlendirme
* Arama sayacı
* Aranan, alınan ve cevapsız çağrıların logunun tutulması
* Otomatik yeniden arama
* Hızlı arama
* Geliştirilmiş sesli arama
* Sabit arama numara desteği
* Titreşim uyarısı (dahili)
* Yan ses ayarlama tuşları
* Sessize alma/sessiz konumdan çıkma
* Resimlerli rehber kayıtları
* Konuşan zil tonları
* 6 katılımcıya kadar konferans araması yapma olanağı
* Video çağrısı: 640 x 480 piksele (VGA), 30 fps'ye kadar
* Bas Konuş
* VoIP

Mesajlaşma

* Uzun mesajlar için birleştirilmiş SMS destekli SMS
* Çoklu SMS silimi
* Metin seslendirme mesaj okuyucu
* 300 kb'ye kadar MMS mesaj büyüklüğü
* MMS için görüntülerin otomatik yeniden boyutlandırılması
* SMS ve MMS mesajları için ortak gelen kutusu
* Hücresel yayın

E-posta

* Desteklenen protokoller: IMAP, POP, SMTP
* E-posta ekleri desteği
* Filtreleme özellikli e-posta desteği
* Nokia Intellisync Wireless Email desteği
* Nokia Mobile VPN desteği

Fotoğrafçılık

* 5 megapiksel kamera (2584 x 1938 piksel)
* imaj formatları: JPEG, Exif
* CMOS CMOS sensörü, Carl Zeiss optiği, Tessar™ lens
* 20 x dijital zum
* iki aşamalı capture key desteğiyle otomatik odaklanma
* Odaksal uzunluk: 5.2 mm
* Odaksal aralık: 10 cm'den sonsuza
* Makro odak: 10-50 cm
* ikili LED flaş
* Flaş modu: Açık, kapalı, otomatik, kırmızı göz azaltma
* White balance modu: otomatik, gün ışığı, bulutlu, tungsten, floresan
* Işık pozlama denetimi: 0.33 kademede +2 ~ -2EV
* Capture şekilleri: hareketsiz, sekans, kendinden zamanlı, video
* Çekim modları: otomatik, manuel, ayrıntı, manzara, spor, gece portresi, gece.
* Renk tonu modları: normal, siyaha yakın koyu kahverengi, siyah & beyaz, canlı, negatif
* Işığa duyarlılık: yüksek, orta, az, otomatik
* Kareler bölme sistemiyle tam ekran kadraj
* Aktif araç çubuğu
* Özel kamera tuşu
* Koruma ve kamera etkinleştirme işlevli kayar kapak
* Manzara (yatay) yönelimi
* Cihazda fotoğraf editörü
* TV çıkışı (PAL/NTSC), Nokia Video Bağlantı Kablosu (CA-75U, ayrı satılır) ya da WLAN/UPnP aracılığıyla
* Nokia XpressShare
* Nokia XpressTransfer
* NaviTM wheel desteği ile galeri döndürme
* Ken Burns efekti (otomatik zoom ve döndürme) ve 3D ses efektli stereo hoparlörler galeriden slayt gösterisi

Video

* Ana kamera - 640 x 480 piksel (VGA) ve 30 fps'ye kadar video kaydı - 8 x'e ulaşan dijital video zum
* Ön kamera - - 2x'e ulaşan dijital video zum
* Video kayıt dosya formatları: .mp4, .3gp; codecs: H.263, H.264
* Ses kayıt formatları: AMR, AAC stereo
* Görüntü sabitleme
* Video white balance modu: otomatik, güneşli, bulutlu, parlak, flüoresan
* Manzara modu: otomatik, gece
* Renk modları: normal, sepia, siyah & beyaz, negatif
* RealPlayer
* Video dosya formatları: MPEG4, AVC/H.264, WMV, RV, Flash Video, H.263/3GPP
* Video straming:MPEG4, AVC/H.264, WMV, RV, Flash Video, H.263/3GPP
* Manzara modu video oynatım
* Video arama: H.263 ile 3GPP Video arama, MPEG-4 ve H.264 video codec ve AMR-NB audio
* Video zil sesleri (içinde 2 ton mevcuttur)
* Online albüm/blog: galeriden foto /video yükleme olanağı
* NaviTM wheel desteği ile galeriyi döndürme olanağı
* Başka bir uyumlu hareketli cihazla gerçek zamanlı video paylaşımı
* Video paylaşım hizmeti (WCDMA ağ servisleri)

Müzik ve ses oynatma

* Nokia Nseries dijital müzik çalar - Playlist'ler - Ekolayzır - Sanatçı, albüm ve tür üzerinden seçim yapma olasılığı - Albüm grafik görüntüleri - Bilgisayar dış görünümleri
* Müzik dosya formatları: .mp3, .wma, .aac, eAAC, eAAC+
* Ses akımı
* UPnP müzik akımı
* Özel ses tuşları
* FM radyo 87.5-108 MHz, RDS destekli
* FM aktarıcı 88.1 - 108 MHz
* Visual Radio desteği
* 3.5 mm stereo kulaklık girişi
* Nokia Müzik Çalar
* Nokia Müzik Yöneticisi
* Nokia Müzik Depolama desteği
* Nokia Podcasting desteği
* Zil tonları: mp3, aac, 64-ton polifpnik (içinde 33 ton vardır)
* 3D ses efekti stereo hoparlörler
* Entegre stereo hoparlörler
* Windows Media Player'la senkronize müzik

Ses kayıt

* Sesli komut
* Geliştirilmiş sesli arama
* Ses kaydedici
* işitsel kayıt formatları: AMR, AAC stereo
* FR, EFR, WCDMA ve GSM AMR
* Dijital stereo mikrofonu
* Metin okuma

--spoiler--
Telefonu almadan önce içimde şüpheler vardı. özellikle tuş takımıyla ilgili. evet tuşlar biraz kullanışsız gibi görünüyor ama inanın birkaç gün içinde buna alışıyorsunuz. ''c'' tuşuna erişmek biraz zor oluyor ama dediğim gibi tek mesele alışmak. gelelim telefonun özelliklerine. öncelikle wi-fi'si var bu telefonun. dizüstü kadar olmasa da bu telefonla internette gezinmek bir keyif. bana göre 2. ve en önemli özelliği radyo vericisinin olması. istediğiniz frekansı seçip etrafta bulunan radyo veya radyo özelliği bulunan telefonlarla n79'da çalan müziği dinleyebiliyorsunuz. telefonun kamerası oldukça tatmin edici. 2592x1944 çözünürlüğe kadar fotoğraflar çekebiliyorsunuz. görüntüleri bilgisayarınıza atınca fotoğrafların asıl netliği ortaya çıkıyor. telefon birçok açıdan mükemmeli sunuyor sahibine. animasyonlu ve yüksek netlikli menü geçişleri, şık ve ince tasarım, hafiflik(97 gr)ve daha birçok özellik... şu anda bu fiyata başka telefonlara yönelmek bir hayli mantıksızca olsa gerek. eğer amacınız bol özellikli, hafif, ince, kamerası vasatın çok çok üzerinde, wi-fi özelliği olan bir telefon almaksa hiç beklemeye gerek yok.
mesaj yazarken yaşanan yavaşlama sorunu da halledilmiş.

32.001 güncellemesiyle mis gibi bir telefon...

ek:

güncellemek için nokia ovi suite ya da pc suite üzerinden software updater'la güncelleme yapılabilir.
gelişmiş bir aramaya sahiptir bu telefon. bilgisayardan dosya arar gibi istedğiniz fotoğrafı, müziği bulabilirsiniz. en güzeli de sözlük içi arama gibi kısa mesaj içeriğini de arayabiliyorsunuz.

şarj biterken, batarya tam iken, donanım takınca sesli komutla haber vermesi ve bu komutları değiştirebilmek harika.
fazla program yüklenmemesine rağmen yavaşlayan telefon. ama değer mi? değer. 600 tl.
Tam bir F/P ürünü telefon.Haziran 2009dan beri kullanıyorum 610 TL'ye almıştım.Parasını son kuruşuna kadar hakediyor.
GPS programı yükledim artık kaybolmak yok.
Office programı sayesinde istediğim her türlü sunu ve excel tablolarını hazırlayabiliyorum.
Wi-Fi ve 5MP'lik kamerasıda ayrı bir güzellik.
ekim 2009dan beri kullandığım ve çok memnun olduğum telefon. Güncellemeleri yükleyince bir çok sinir bozan eksikliğin giderilmesi mümkündür. Görünüm ve özellik bakımından verilen parayı hakkediyo....
özellik bakımından fazlasıyla ihtiyaçlara cevap verebilen ancak ergonomi olarak tam bir fiyasko olan n-series cep telefonu. özellikle manyak gibi mesaj yazan ve oyun oynayan bir insan modeli için kesinlikle yanlış bir seçimdir. kendimden biliyorum
telefonda özellik arayanlara cevap verebilen, fiyati da özelliklerine göre cuzi olan bir n serisi ögesi.
bana göre tek eksi yönü; dış ekranın olması ve bu ekranın çok kolay çizilmesi.
ah bir de 5mplik kamera ile çektiğim fotoğraflarımın haritada nerede çekildiğini göstermiyor mu, aferin diyorum benim akıllı telefonum aferin.
3 farklı renkte arka kapak imkanı sunması da bayan alıcılar için artı değer niteliğinde.
gel gelelim tüm n serisi telefonlarda olduğu gibi n79da oldukça yavaş bir telefon.
seviyorum telefonumu seviyorum, seviyorum.

(bkz: telefon süsü kokoş taşlı olan kullanıcı modeli)
şarj yeri sol yanda. ne üstte ne altta yani. telefon şarjdayken mesaj yazabilmek için şarj cihazının kablosu orta parmakla yüzük parmağının arasından geçmek zorunda.

ilginç.
haziran 2009 dan beri kullanıyorum hala taş gibi,fiyatını kuruşu kuruşuna hak ediyor.özellikleri fiyatına göre yeterde artar zaten.öğrenciler için ideal,öneririm.
internet için telefon alacaksanız tercihiniz olmasın. ekranı küçüktür. mp3 çalar kalitesi de yerlerde. şu anda 2.el fiyatı 350-400 lira ama son çıkan dokunmatik telefonlardan sonra pek bir havası kalmadı. kamerasına diyecek yok ama.

ama gün ışığında...
masanın üzerine koyunca herkesin küçümseyerek baktığı ama birçok özellik barındıran telefondur.

(bkz: fm verici)
(bkz: 5 megapiksel kamera)
(bkz: kablosuz internet)
(bkz: navigasyon)
(bkz: döndürülebilen ekran)
(bkz: sesli komut)
(bkz: s60 uygulamaları ve oyunları)
(bkz: pdf okuyucu)
(bkz: ofis)
(bkz: mesaj okuyucu)
(bkz: ngage games)
galaxy s3'e geçince kıymetini anladığım canım telefonum.
şimdi banaaa eski telefonumu verseleeeer!
piyasada bulunmayan telefon.
Yurtdışından getirmiş olup üç senedir kullandığım ve sadece batarya ömrünü tamamlamaya az kalmış bir telefon.

*aynı anda whatsapp, nimbuzz, opera mini, navigasyon, web, youtube gibi programları kullanırken yanında radyo dinleyebiliyorum.

* istediğim zaman fm verici özelliğini kullanarak istediğim müziği radyodan dinleyebiliyorum.

* 5 mp, led flaşlı kamerası sayesinde gece de ayrıyeten fotoğraf makinesine ihtiyaç duymuyorum.

*telefonla Konuşurken konuşmayı kayıt altına alabiliyorum.

* bunları yaparken hiçbir zorlukla karşılaşmıyorum.

Not : destan yazar gibi entry girilen zamanlarda yavaşlama yaptığı görülmüştür. Buna örnek olarak (#22035080) nolu entry'm gösterilebilir.
5 yıllık kullanım sonrası youtube programı sorunu veren telefon.

şebekeeden mi yoksa telefondan mı kaynaklı olduğunu anlayamıyorum. Youtube'a ne zaman girsem, görüntü bu.

görsel