bugün

gemicilikte birim zamanda mekanı değiştirebilme durumudur.bulunulan muhitten uzaklaşma.
Sualtında Hedef Bulma(Underwater Orienteering),
aletli dalgıçların pusula ve mesafe ölçer kullanarak
sualtında oluşturulmuş parkurları tamamlama becerisini ölçen bir spordur.
Parkurlar değişik mesafelerde bulunan hedeflerin bulunması veya
belirlenmiş noktalardan geçilmesi esasına dayanmaktadır.
Yarışmalar hem erkek hem de bayan sporcular için düzenlenmektedir.
Yarışmacılar maske, monopalet, dalış tüpü, regülatör, mesafe ölçer, pusula ve
3m uzunluğunda bir ipe bağlı güvenlik şamandırası kullanırlar.
Bu şamadıra ayrıca yarışmacıların takip edilmesini sağlar.
Sporcular yarışma öncesi parkurun mesafe ve açı değerlerini hesaplarlar ve
sualtına indiklerinde bu değerleri yanlarında bulundururlar.
Sporcular su yüzeyiyle teması sadece şamadıra ipi ve güvenlik şamandırası ile sağlanır. bunun dışında yarışmacılar yarışma süresince su yüzeyine temas edemezler.
Türkiye şampiyonası her yıl TSSF'nin faaliyet programında ilan edilir ve
ilan edilen yerde ve tarihte düzenlenir. Dünya şampiyonası
iki yılda bir Dünya Sualtı Konfederasyonu(CMAS) tarafından ilan edilen
tarihte ve yerde düzenlenir. Ayrıca yine iki senede bir
Dünya Şampiyonasının olmadığı senelerde CMAS tarafından Avrupa Şampiyonası düzenlenir.
Dalış tüpü sadece normal sıkıştırılmış hava ile doldurulabilir,
oksijence zenginleştirilmiş gaz karışımlarının kullanılması yasaktır.
Yarışmacılar sadece palet veya monopalet kullanarak kas gücüyle ilerler.
Yarışmalar bireysel olarak üç parkurdan oluşurlar
(M parkuru, yıldız parkuru, 5 nokta parkuru)
bireysel yarışmalara ek olarak 2 ve 4 kişilik takımların katıldığı
yarışmalar ve Ayrıca küçükler kategorisinde de yarışmalar düzenlenmektedir.
kısaca yönlendirme ve konum tespiti olarak tanımlanabilecek lojistik dallarından biridir.
hava ulaşımında da kullanılır.
türkçe karşılığı seyrüseferdir. havacılıkta yardımcı pekçok sistem kullanılmaktadır. görerek vfr ya da aletli ifr uçuşlarda navigasyon yöntemleri farklıdır.
kişiyi yönlendiren yolunu doğru şekilde bulmasını sağlayan elektronik aksamdir.
komik bir video için:
http://video.eksenim.myne...igasyon_Boyle_Olur/57843/
asrın harikasıdır. zira sağımı solumu bulamadığımdan bu sistem iyi işe yarıyor.
biraz daha geliştirildiğinde aya bile götürebilecek alet... dünyayı avcunun içi gibi bilmek *
gitmek istediğiniz yere en kolay nerden gidebilirsiniz, en kısa yol neresi hangi yol nereye çıkar gibi sorulara uydudan aldığı bilgiler doğrultusunda cevap veren bir bilgisayar sistemidir.
artık yardıran versiyonları bile çıkmıştır.

ailecek izleyiniz efenim : http://www.facebook.com/v...058995303338&comments
kimseye sormadan yolunu bulmana yardımcı olan alet.
görsel
bazen yanlış bilgi verebildikleri görülmüştür. misal şu an beşiktaşta beşiktaş belediyesinin önünde görünüyorum. neyse ki beşiktaş adliyesi değil.
Kamyon için olanı lazım bunun bana.
yol sorma kültürünü bitirmiştir. teknolojinin en önemli nimetlerindendir.
1963'te bir navigasyon bilgi hattı. henüz google maps'in olmadığı zamanlar:

görsel
çağımızın en önemli icatlarından biri olabilir. haritayı çok sevdiğim için böyle düşünüyorumdur belki de ama cebinde böyle bir teknolojiyi taşımak büyük nimet.
insanı kestirme yol diye dağ yoluna sokan cihaz. Az önce çevirmede polis söyledi. "Navigasyon dağ yoluna çıkarır; Diğer yol iyidir; Ama siz bilirsiniz." Dedi. Kardeşim dağ yolunda trafik olmaz diye navigasyona uydu ve bizi bu dağ yoluna soktu. Yol bozuk. Belediye neden bu yolu yapmamış? Telefon da ikide bir çekmiyor. Hiç güzel değil navigasyon. Keşke trafik polisinin dediği yoldan gitseydik.
Edit: Aa yılan geçti az önce arabanın önünden ya
Edit: Ama gerçekten yol bomboş. Hiç sıkışık trafik yok. Koskoca yolda kaç saattir bir tek biz varız bir de 2 tane jandarma aracı geçti az önce, o kadar. Kırmızı ışık yok, yol doğal. Ağaçlar var, çiçekler var. O açıdan güzel.
Edit: Yolda doğal meyve görünce satın almak için durduk. Sonra ben bir tane ağaç gördüm ve bir ses "erikleri koparabilirsiniz." Dedi. Bir bayan bizim için erik topladı. Sonra "dut yiyebilirsiniz." Dedi ve dut ağacının hikayesini anlattı. Annem de "ben bu hikayeyi yazacağım." Dedi. Ve annemi tanıdı o bayan "Serpil miydi isminiz, ben yazılarınızı okuyorum; Şekerci Dedemin hikayesini de yazmıştınız." Dedi. Güzel bir rastlantı oldu. iyi ki navigasyon ile gelmişiz. iyi bir insan daha tanımış olduk.
Yüzyılın icadıdır fikrimce. Benim gibi yön kavramı zayıf insanlar için velinimettir.
içindeki ses hanım kızlarımız tarafından kıskanılır. o kevaşeyi mi dinleyeceksin beni mi diyen var allah affetsin.
Kimi yerde işe yarasada aynı yerde 7 tur döndürdüğüde oluyor sövüp stres atmaya birebir.
bazı zamanlar can kurtaran görevi görse de her zaman nokta sonuç vermeyebilir.

varılacak noktaya kadar gelmişsindir ama hangi sokak bilmezsin.
yolu takip edersin. ve araba doğru yolda ilerlerken hiçbir yere sapılmadığı halde yol olmayan, ev olarak gözüken yerlerde gezmeye başlar.

ve biraz daha kendisine uyarsan oradaki kafasına oturttuğu 3 sokakta 12532 tur attırmaya kararlıdır.

eski usulle arayarak doğru sokağa girersin.
ancak o da ne? doğru sokaktayken de farklı evlerin üstünde yolculuk ediyorsundur. *

sokaklarda bazen bu şekilde hatalar verse de, caddelerde bir hatasına denk gelmediğim sistem.
teknolojinin en büyük nimeti.
Navigasyona gerek yok Allah yolundayız.
o orospuyu mu dinleyeceksin, beni mi cihazı.
görsel