bugün

4 yıllık üniv bitirenlerin bile düştüğü durum.
Genelde köyden indim şehire grubu insanların sözüdür.Bazı densizler buna gülerler ama ben buna acır ve bu güzel memleketimin güzel insanlarının durumunu görünce derin kederleri yaşarım...
valla abi hesap kitap işlerinden de anlarım ilkokulda en hızlı toplama çıkarmayı ben yapardım yaa diyerek devamı gelebilir artık bırak liseyi üniversiteyi bitirmeyi master yapmadan üç dil bilmeden iş yok!
her eve lazım bi model olmasına rağmen işsizdir.
işsizlik canına tak etmiş, çaresizlikten her şeye razı olmuş insanın geldiği nokta. bu noktaya gelmek o kadar kolay değildir. önce üniversitedeki hocalardan iş bulma konusunda yardım bekleyen insan burdan kendisine 'ekmek çıkmayacağını' anlayınca eş dosta haber salar, bir süre sonra bakar ki eş dosttan daha hayır yok bu sefer çareyi internetteki kariyer sitelerinde bulur. üç beş ilana cv yollar, buralardan da cevap gelmeyince ümitsizliği iyice artar ve sıra bu arayışın son basamağına gelir, işsiz insan artık her gün düzenli olarak birkaç gazete alarak bunların ilan sayfalarına bakar. artık aradığı şey iştir sadece 'istediği iş'i kim bulmuştur da o bulacaktır? iş bulsa haline şükretmesi telkin edilir ona. bu telkinlerle artık zincirin son halkasına gelinmiştir: "ne iş olursa yaparım abi."
hiç bir işten anlamam ondan ne iş verirsen aynı sonucu alırsın veya öle böle degilim dahiyim anlamadığım iş yoktur(yalan) anlamlarına gelen tümce.
sen beni yeter ki işe al demenin başka bir modelidir.ihtisas sahibi olmayan insanlar çaresizlikten söyler.
(bkz: kalifiye eleman sloganı)
elimden hiç bir iş gelmez, hiç bir alanda uzmanlığım yok sözünün allı pullu hali
aslında acıklı bir cümle..sesimi duyan var mı? gibi..
-- ne iş olsa yaparım abi,
-- ama biz beyin cerrahı arıyoduk.... *
isi olmayan kisilerin,is basvurusunda soyledikleri cumle.genellikle bu lafi soyleyenler caresizdir ve buyuk ihtimallede hic bir is yapamadigi gibi bir seyden de anlamazlar.ise alinmak icin kullanilan bir yalandir.

aslinda bu cumleyi biraz ele alirsak,yurdumuzun insanlari hep bu egilimdedir.bir isi ogrenmek yerine,cabalamak yerine,para kazanmak icin ne olursa olsun bir is sahibi olmak istiyor.bilmedigi ve anlamadigi bu iste calisinca da mutsuz oluyor,kendini paraliyor,dunyaya isyan ediyor.sanirim bu felsefeyi edinen sayili ulkelerden biriyiz.tamam devlet'in cok fazla is alani olmayabilir ama cabaladigimizi da,isi ogrenmeye calistigimizi da soyleyemeyiz.bu felsefeyi kafamiza kazidigimiz icin de,baska edinimleri de genelliyoruz.ornek vermek gerekirse;
(bkz: ne olursa dinlerim)
(bkz: ne olursa izlerim)
(bkz: her seye gelirim ben)

gibi orneklerle cogaltilabiliriz.
alarko carier reklamında işlenmiştir.
- beyefendi ne iş yaparsınız
+ beyaz eşya,uydu alıcı-verici,cep telefonları,benzin istasyonu zincirleri,yakında yağ işleme tesisleri... yani biz her işin uzmanıyız, biz ne iş olsa yaparız.

arkadan fon müziği ile birlikte şu ses duyulur

alarko klima uzmanıdır.103 yıldır klima yapar hedük güdük
çoğunlukla aslında elinden hiçbir iş gelmeyenlerin iş bulup para kazanmak için uydurdukları cümledir.Ha gerçekten de skışık olduğundan dolayı her işi yapmaya hazır olan var mıdır?Elbette vardır,lakin çoğunluk yukarda bahsettiğim kesimdendir tespitlerime göre...
kolpa bir laftır.ne iş olsa yaparım ama,şu hariç bu hariç gibi lafların arkası kesilmez.bire bir ifade edilmese de gerçek budur.bazı işler var ki eleman bulunmuyor.bu lafı söyleyenlerin hiçbiri o işlere tenezzül etmiyor.sonra da ne iş olsa yaparım diyor.geç kardeşim.
gel başbakan ol
her işi mi? diye insanın aklında şeytani bi baloncuk oluşturan sözdür.
vasıfsız işci
(bkz: charles bukowski)

(bkz: factotum)
- ne iş olsa yaparım.
+ yalamaya başla o zaman.
- abi ayıp oluyor ama.
+ bu da iş olm yala sen yala çekinme.
mülakatlarda söylenmemesi gereken cümle.
denizli'de bir oto yıkama yerinde çay servisi yapan kızın çevre mühendisi olduğunu öğrenmem ile içimi acıtan sözdür. keşke sadece bir arkadaş toplantısında yapılan geyik olarak, eski türk filmlerinin acıklı bir repliği olarak kalabilseydi .
genellikle tahsili olmyan ve elinden hiçbir iş gelmesede, her işi yapıcağına inan boş insan kelamı.
internetten işe başvururken yazılan cümledir.
-Çalışmak istediğniz pozisyonlar nelerdir?
-Ne iş olsa yaparım abi.
(bkz: elimden her iş gelir)**