bugün

.Yıllardır tartışılagelen durumdur. Kurtuluş savasında bir varlık gostermeyip rusyaya gecmesinden ve polonya yahudusi olmasından dolayı muhafazakar ve türkçü kesim tarafından eleştirilmektedir
gavatların tartışmaktan sıkılmadığı meseledir, kendi vatandaşından ve kaynaklarından pek anlamadığı için, türkiye dışındaki tüm ülkelerde yazılmış kitaplara ve makalelere bakmak daha mantıklıdır. bu ayıp da bu memlekete 100 yıl yetecektir.
"...vatan çiftliklerinizse,
kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan.
vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,
vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan...
Vatan, amerikan üsleri, amerikan bombası, amerikan donanması, topuysa,
vatan kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,
ben vatan hainiyim..."
Dizelerini yazmış, esas vatanseverdir. Değerini bilmedi bu topraklar, tüm mükemmel insanlar gibi...
insandır diyerek cevaplanacak soru.
vatan sevilmek ya da ihanet edilmek için var olan bir şey değildir.
Milli mücadeleyi ve önderini burjuva diye nitelendiren dağa çıkıp devlete karşı isyan çıkarmayı askerlikten kaçmayı eserlerinde nakış nakış işleyen bu soyvet kırması vatan haini değilde nedir ?

Atatürk'e yazdığı şiir.
'' Trabzon’dan bir motor açılıyor.
Sa-hil-de-ka-la-ba-lık! Motoru taşlıyorlar.
Son perdeye başlıyorlar.
Burjuva Kemal’in kordonuna binmiş Kumandan kahyanın cebine inmiş.
Kahya adamların donuna.
Uluyorlar. Hav..Hav...Hav..tü”

ayrıca

“Mektup” adlı şiirinde Kore’de savaşan Türk askerine şöyle sesleniyor: “Teslim ol ananın başı için, Teslim ol Türk halkı adına, Ahmet kardeşim, kardeşlerine teslim ol” diyerek, Çin veya Kuzey Kore askerlerine teslim olmasını önermektedir. “Asker Kaçağı” şiirinde asker kaçaklığını ve jandarma ile çatışmayı övmektedir. “izmirli teğmen” şiirinde dağa çıkmayı ve isyanı savunmaktadır.
7 Aralık 1961 tarihli mektubunda Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri Kruçev’e şöyle demektedir: “19 yaşımdan beri, yalnızca kalbim ve kafamla değil, geçmişimle de Sovyetler Birliği’ne bağlıyım. Bolşevik Partisi’ne, ilk olarak 1923 yılında üye oldum. ...1925 yılı sonunda Ankara’da yer altı çalışmaları gösterdiğim için gıyaben 15 yıl hapis cezasına çarptırıldım. (Çalışmaların amacı Atatürk’ü devirmek) Sonra, yine Moskova’ya geri döndüm. 1928 yılında Türkiye’de parti işleriyle uğraştım. O zamandan 1950 yılına kadar toplam 56 yıl hapis cezasına çarptırılmama karşın, toplam 17 yıl cezaevinde kaldım. (Atatürk ve inönü döneminde) Başta Sovyet halkı olmak üzere, ilerici insanların mücadelesi sonucu cezaevinden çıkarıldım. Ben, sayılı komünist şairlerdenim. Çok mutluyum, çünkü Büyük Ekim Devrimi’nin beşinci yıldönümünü Moskova’da kutladım. (10. Yılı Ankara’da kutlamaktan bahsetmiyor.)Yardım edin, ben Sovyet vatandaşı olmak istiyorum.”
ülkeyi sen kurtardın, nazıma vatan haini de. sevmek ne zamandan beri hainlik?
dedesi mehmet ali paşanın polonya asıllı bir yahudi dönme olmasının etkisi olan sorunsal.
nazım hikmet vatan hainidir vatan birilerinin çiftlikleriyse.
nazım hikmet şairdir, gerisi teferruattır diye cevaplanabilecek sorunsal.
nazım hikmet rus bir şairdir. rusyayı kastediyorsan elbette vatanseverdir.
nazım hikmet ran başlığında tartışılması daha yerinde olacak olan sorunsal . sözlüğün anasını az sikseniz tatmin olamıyorsunuz galiba .
nazım nazımdır. hay etiketinize.
Annesinin dedesi mehmet ali paşa babası polonya yahudisi kökenlidir.
Mili mücadelenden kaçıp mili mücadeleyi küçük gören bu vatan hainini sevenler yine artıkları banka soyguncusu denizi mahiri'de vatan sever sanmaktalar dır. yılladır kene gibi sırtımıza yapışan kürtçü terörünü de kutlu bir dava olarak lanse edenlerdir. bunların vatan severliği türkiyenin rus uydusu haline gelmesi ulus devletin yerle bir edilmesi kurucu ulu lider atatürkün resimlerinin yerine lenin stalinin resimlerinin asılması sevgisidir. bunların suratlarına bile tükürülmez.
haindir diyenin amına koyayım. vatanseverdir..
"Nasıl öfkelenmem düşündükçe memleketimi? Çırpınıyor ayakları altında bir avuç hergelenin" sözüyle benim gözümde şu anın siyasetçilerinden veya birtakım insanlarından daha vatansever olduğunu anladım ve şu anki durumu ne kadar güzel özetlediğine hayret ediyorum.
Vatanseverlik çok sevdiğim bir şey değildir. Vatan hainliği daha iyidir.