bugün

mahidevran ın zarafet konusunda hürrem e tur bindirdiği dizidir.
tarihte az sayıda hürrem hayranı vardır. bu diziyi yapanlarda onlardan biriymiş gibi gözüküyor. tüm tepkiler bu yüzden.

mustafanın tüm sahnelerinde mustafa asarım keserim edalarında, selimin doğumuna kadar yaşayabilirse dizi selimi nasıl gösterecekler bakalım.
(bkz: benim adım hürrem)

(bkz: benim adım cemil)
(bkz: gerçekler acıdır)
(bkz: padişah anaları)
günümüz türkçesiyle yapılmış sıradan konuşma dili... tarih dokusu hissettirmeyen bu kötü şeyi izlemeyi reddediyorum lütfen karşıma çıkmayınız muhteşem yüzyıl.
ulan sülüman, orda türk lokumu ayşe dururken katana gibi rus karısına verdin gönlünü ya, neyse bişi demiyorum ben.
(bkz: hürrem rulezz)
şu sıralar yayınlanan türk yapımı diziler arasında düzenli olarak izlenilesi tek dizi.*

edit: ayrıca şunu çağrıştırıyor; (bkz: the tudors)
alın size akılalmaz mantık hatası ;

olaylar 1520de geçmektedir.oysa topkapı sarayına haremin gelmesi 1540ta başlar.bu tarihten önce harem beyazıttaki eski saraydaydı..
bu geceki halvet bölümü ile, yobazları delirtmiştir tahminimce. ayrıca padişahın ne kadar alçak gönüllü olduğunu "matrak" adlı dövüş oyununu halktan biriyle oynadığı sahnede güzel ifade etmişler. halkın nabzı nasıl tutulur a da örnek olabilcek çarşı sahneleri dikkat çekiyor.
kanuninin bir sözünün nerelere ulaştığı yerine penisinin nerelerde dolaştığıyla ilgilenen dizidir.
baba ben de büyüyünce padişah olcam!
'tez vurun kellesini bu küçük şehzadenin!'

işte beni yıkan sahne. evladının boynunu öptü sonra.
mustafa denen rezalete ses çıkartmayanların, yayından kaldırılması için bir taraflarını yırttıkları dizi.

eğitim süreci boyunca osmanlı devleti'ni yiğit türkler'in yönettiği yalanını okumuş kişiler karşı devrimin besin kaynağı ne de olsa.
he birde geçen ilber ortaylı hoca anlatıyor (onlarda bildiklerinin çeyreğini anlatmıyor bile ha osmanlıyı koruyacam ayağına ama ağızlarından çıkıyor daha masum olanları) o haremdeki harem ağaları hani hep görürzya zenci zenci toy çocuklar. yemenden insan tacirleri tarafından bildiğin silahlarla felan hayvanlar gibi avlanalarak toplanıyor daha 13 14 yaşlarında belki daha küçük. meşhur bir nehirin oraya götürülerek toplu halde cinsel organları kopartılıyor. öyleki bir çok "telef" veriyorlarmış. bir çoğuda zindan gibi götrldükleri gemi ambarlarında ölüyor ve bu çocukları türkler satın alıyor. vay be hani bebeklere tecavüz edilen bir milletiz felan ama. hani israile felan çocuk katili derken bir dönüp saçımıza sakalımıza bakmalıyız uzamışmı diye.
bu geceki bölümünde bir mantık hatası keşfettim hemen paylaşayım...

malum kanuni ile hürrem'in halvetleri 2 gece sürdü. perşembe'yi cumaya bağlayan gece mahidevran'ın hakkıydı ama o geceyi mahidevran şehzade mustafa ile uyuyarak geçirdi.
mantık hatası bu değil...
dedim ya sülüman ve hürrem 2 gece boyunca halvet oldu, hasodabaşı pargalı ise ilk gece keman çaldı, lakin kanuni halvetten çıkıp pargalı ile şiir üzerine konuşurken kanuni pargalı'ya "dün gece çok güzel çaldın" gibi birşeyler söyledi. yani hürremle kanuni bu durumda iki gece değil tek gece halvet olmuş oldu.
bu da gözden kaçan bir ayrıntı olsa gerek...

herneyse efendim.
gözden kaçsa da bazı basit mantık hataları olsa da 10 üzerinden 10 numero dizidir.
reytinglerde de hakettiği şekilde bu güzel çalışma semeresini görecektir.
tarih bilmeden, okumadan saçmalayıp rtük'e şikayet edenler de sike sike izlemiştir ayrıca ki dizinin en güzel yanı da budur.
eşek gibi izleyeceksiniz ulan...
umarım daha yüzlerce bölüm oynar ve bu güzel diziyi eleştirenler haset ve hırsından ekran karşısında çatlar...
Çok doğru bir saptamayı ortaya çıkaran dizi.

kanuni yapinca halvet, biz yapinca one night stand
flimdir, dizidir, senaryoyu yazanın aklında ki kadar osmanlının şatafatı, saltanatı. bir şeyler yazmışlar işte, kafalarımızdaki ezberi bozdular. ne olursa olsun konuşuluyor, haremden, hadım edilmiş oğlanlardan, hürremden kanuniden bahsediliyor. osmanlının kafamızda ki gibi kusursuzda olamayacağı alternatifini sundu bize. fakat bu fevrilik niye anlamadım beğenmeyenin elinde uzaktan kumandası yok mu? yapanların cesaretine hayran kaldım. türkiye'de tabuları yıkmak zordur. benden büyük bir helal olsun.
Herşey bundan seneler önce Bizimkiler dizisindeki kapıcı Cafer karakteri nedeni ile kapıcıların ayaklanması ile oldu...Sonra hamamcılar..vs...
Bizim milletimiz tuhaf..O kadar çok dizi ile yatıp kalkıyoruz ki,hayatın içine alıveriyoruz tüm olanı biteni....
En nihayetinde popüler bir iştir,fiksyondur..Devamlılığı sağlansın hafif ilgi çeksin diye,aşk entrika,cinsellik de konacaktır..
Kaldı ki Osmanlı'da harem yok muydu,harem de cariyeler yok muydu..Gözdeler..vs yok muydu..Padişahların çocuklarını leylekler mi getirdi..Padişah cinsiyetsiz midir,yok mudur hissiyatı,cinsel hayatı...O kadar şehzade nereden bitmiştir..Kanuni Hürrem'e evlendikten sonra dahi deli gibi aşık değil midir,ona dizi dizi aşk şiirleri yazmamış mıdır ve bu çok insani bir duygu değil midir??
Sanırsınız erotik bir dizi seyrediyoruz..Bir adamın,bir padişahın hayatı ve bulunduğu dönem konu alınıp bir DiZi film çekilmiş,BELGESEL değil..Ayrıntılara takılmak saçma..Ayrıca 2.bölüm itibarı ile bu kadar tartışma konusu olmasının da başarı olduğunu düşünüyorum.Geçtiğimiz hafta bir sürü program oldu..Osmanlı,Kanuni,Harem ve o dönem ile ilgili..Eminim kitapçılar da Osmanlı Tarihi ,özellikle Kanuni dönemi kitap satışları artmıştır..Çay saatlerinde hain Caroline yerine Kanuni Sultan Süleyman dönemi anlatılacaktır.
Evet belki Kanuni'ye Hürrem 'Sultan Sülüman' diye seslenmemiştir,ama mutlaka Mahidevran ile arasında kıskançlık krizleri yaşanmıştır,Kanuni sevdalanmıştır.Ayıp mıdır???
Sıkıntı bir diziyi milli onur durumuna getirmektir ki onur kırıcı herhangi bir davranış yoktur..
,
reyting rekorları kıracak olan dizi. bu kadar büyük tepki uyandıracak bir durum yok bence dizide. biraz fazla abartıldı. bir de sultan sülüman ın ilk karısına çok acıdım ya. bir kadın olarak kabullenmesi ne zor bir durum kocanı başkasıyla paylaşmak.
2. bölümde hürrem'in süleyman'ın odasına girdiğinde çalan müziği süper olan dizi. **
bildiğin aşk meşk dizisi işte, öyle çok abartılacak bir durum yok ama görüntüler, kostümler, haremdeki kadınlar güzel, bir iki tarihimize değinirler, eğlenceli olur. müzikleri biraz çeşitlileştirmek gerek ama, hep aynı müzik bayıyor.
o değil de o harem ağalarının durumu nedir öyle. birer kuşum aydın birer fatih ürekmişcesine ya da emekli olmuş ama genel ev işleten travestiymişcesine kaşar ve kırıt kırıt dolanmaları ortalıklarda. adamlar hadım. gay değiller ki. ama çok sevimliler o ayrı.
kitap okumadığımızı ortaya çıkaran dizidir.bu cahil, tarih bilgisi yoksunları "moskof cariye" yi okusalardı çıldırırlardı herhalde. ama okuyun derim. pek güzel bir roman. kanuni'yi,sarayı, haremi ve hürrem'i bir de bu romandan tanıyın.
bugün biraz baktım, haftalardır tartışılan tarihsel yönünün dışında son derece başarısız ve kalitesiz bir yapım. özellikle de başroldeki adam sürekli ölü balık gibi bakıyor. bir insanın yüzünde bu kadar uzun süre nasıl böyle anlamsız ve boş bir bakış olabilir anlayamadım. adamın yüzünde şuur ifadesi oluşmuyor. ebleh ebleh bakıyor sürekli ve müthiş kabiliyetsiz.
kostümler, mekanlar çok uyduruk ve osmanlı saltanatına hiç yakışmayacak şekilde tasarlanmış. o nedenle bu diziyi rating amaçlı, başarısız bir kurgu ve yapım olarak değerlendirmek lazım. kafaya takmaya gerek yok yani.
matrak oyunu sahnesi dışında her şeyin güzel olduğu bir bölüm yayınlamış olan dizi.