bugün

sansür diyorlar peki gerçek sansür içimizde değilmidir aslında. kendi kontrol sistemimiz olmazsa eğer bu sistemi başka devire bırakılıyorsa önce kendimize bakmalıyız. bu yüzden tartışmalar boşa olması gereken şey ise piskolokların sürekli dediği ve döndüğü çocukluğumuza tekrar dönülmeli.
sansür olayının ne kadar tehlikeli olduğunu tartışıyoruz ancak şunu da düşünmek gerek.. bu ülkede, bu dönemde bu olayı destekleyen insanlar gerçekten azımsanmayacak derecede. bu yasaklayan insanların zihniyetinin ne kadar yayıldığının çok acı bir göstergesidir. yasakçıların yaptığı bu korku imparatorluğu üzerine kurulan düzenin yanında bunu onaylayan, doğru bulan hatta bunun olmasının geç kalındığını düşünen insanlara doğru yolun nasıl anlatılabileceğini de tartışmalıyız.

insanların kendi rızalarıyla kısıtlanmalarını istemeleri çok ama çok tehlikeli bir durumdur.
boş koltuk benim yerimdi. katılmadım. son dakika golü atmak zorunda kaldım. özür diliyorum okuyorlarsa.
kendi sözlüklerinde sansür uygulayan, btk'nın yasaklarından ve yasak getirdikleri kelimelerden bahsederken sözlüklerinde "kullanılması yasak" kelimeler oluşturan ve aslında büyük bir riya içinde olduklarının farkında olmayan sözlükçülerin sansürü konuşmaya çalıştıkları program.

herkes birilerini güdümüne almaya çalışırken ve sözlüklerde yönetici durumuna gelmiş insanlar da bunu yaparken başkalarını eleştirmek tam anlamıyla manasız.

belki programdaki sözlükçüler bu çelişkilerini de açıklayabilirler.
program başladığından beri okan bayülgen konuşuyor.10 kişiyi kendini dinletmek için mi çağırdı acaba?.resmen sıktı.
okan konuşuyor, insanlar dinliyor...çok kişi çağırmış ki konuştukları çok kişiye ulaşsın...

te allam ya.
okan'ın bir çok sözlüğü takip ediyoruz diyerek yalandan gönül aldığı fakat inci sözlük ve ekşi sözlük üzerinden proğramı sürdürdüğü aşikardır. durmadan sikko anket sonuçlarından bahsedeceğinize toplumu bu denli ikiye bölen yasak konusundan bahsetseniz.
dönüp dolaşıp paketlerden bahsediyoruz. paketlerin ortaya çıkmasını sağlayan, bunu onaylayan, hatta bunun gerekli olduğuna can-ı gönülden inanan zihniyetlerin konuşulması gerekiyor. bu zihniyet yayılmaya devam ederse istediğimiz kadar paketlerden bahsedelim, bir işe yaramaz. bu zihniyetin kaynağı nedir, nasıl çözüme ulaştırılır, bunlar konuşulmalı bir yandan da.

sorunun kaynağı zihindir, düşüncelerdir. bu düşüncelerin daha da tehlikeli olmadan nasıl doğru yolun anlatılacağı da konuşulmalıdır.

dikkate alınmalı.
sözlük yazarları (tüm sözlük yazarları) şu anki programı şu şekilde de izlemeli; eğer aklınızı başınıza devşirip, elinizi taşın altına koymazsanız hepimiz 1984 de buluşacağız...
internet sansürünün her hangi bir biçimde iyi niyet barındırmadığının dile getirilmesi gereken programdır. ortada bir iyi niyet olsaydı standart paket diye bir paket olmazdı. standart paketin içeriğinin yarın değişmeyeceğini nereden biliyoruz. standart paket diye bir paket varlığı ileride bu paketin keyfi kararlarla içeriğinin değiştirileceği gün gibi ortadadır.
salca'nın yağ biber ile kızdırılıp coşmasının beklendiği program.

izleyici mi gitmiş lan bu? burada ben salça oldum. konuş baba. arkanda koskoca uludağ var. sana kimse laf edemez, adamın götünden kan alırız lan. elim telefonda. olur da düşene kadar konuşmazsan, sana çok güzel cümlelerim olacak. konuş olm.
zall abi, şunun numarası sen de vardır, bi mesaj at da koltuğunun kenarından doğru şöyle fışt diye okuyup " benim de söyleyeceklerim var ulan" desin. harbi bak.
salça'sız muhabbet, kralsız "muhabbet kralı"dır.
internetten örgütlenmeden bahseden program.

Artık sanal alemin gücünü övmek gereksiz halbuki, çünkü sistem, kendi içerisinde bir ekosistem oluşturmuş durumda. Dün geceki program da okan, bir bayana şakayla karışık bir teori üreterek, ona bedava yemek bulabileceğinden bahsetti.

Ki gayet geçerli ve doğru bir önermeydi.

işte bunu yeterince kaliteli bir internet yayınıyla ben de sağlayabilirim.

Bu durumda benim aynı biçimde bir örgütlenme sağlayamayacağımı kim garanti edebilir?

Bu garip ya da kötü değil. çünkü bahsettiğim ekosistem içerisinde zaten doğal olan ve yapılması gereken de bu. Peki bu sistemin kötüye kullanılmasını devlet mi sağlayacak?

Oto kontrolü sürekli başkasına bırakan bireyler yetiştirmiyor muyuz?

Yanlış anlaşılmasın. Çocuk istismarı ya da diğer suçlara dair bir kontrolün elbette ve kesinlikle arkasındayım. ancak bunun tam karşısında bir örgütlenmenin de durduk yere karşısına geçilirse kaos olur.

edit: Salça seni seviyom muck!
Avukattan önce konuşan beyefendinin sözleri "Kayseri'de geçen hunharca öldürülen iki çocuk vardı, bu öldüren kişi mahallesinde iyi tanınıyordu, ve şu an ceza aldı" hakkaten haberi var mı bu beyefendinin bu olaydan? Yuh diyorum artık. Giriş gelişme ve sonuç, hepsini mi yanlış bilir bir insan, zaten kekeleyerek konuşmasından da anlaşılıyor olayı tam olarak bilmediği. *
bu kadar geniş bir konunun ancak bu kadar dar bir kapsamda işlenebileceği program. avukatın eline verdiler sözü bırak salçayı okan alırsa sözü iyi. konuşma salça zaten saçmalıyorlar.
An itibarıyla, penceresinde oyuncak ayı vs bulunduran yalnız yaşayan adamların çocuk istismarcısı olabileceğinin belirtildiği programdır. Ayrıca programda ssg nin parasının ,avukatının olduğu, inci admininin evinin basıldığı , incinin ne zaman isterse okana saldırabileceği,... gibi sansürle mücadeleyle ilgili atılacak adımlar da konuşulmuştur. Program komplo teorileri tadını almaya başlamıştır. izleniyoruz, kontrol ediliyoruz , deri altına çip ,hadi uyuyalım.
(#11675356)
ne programıydı la bu?
(bkz: siyaset kralı)
ya arkadaş gece gece önemli bir konuda önemli bir tartışma var diye bekliyoruz ama hala konunun derinine inemediler.
ya şu 4 tane paketi bir açıklayın artık. bir irdeleyin. hala bir bilgi kirliliği var ortada.
ayrıca bu sorunu sözlük yazarlarını toplayarak internet uzmanları çağırarak bir yere varılamaz.
hani sosyologlar. hani gerçek uzmanlar. benim internet haklarımı bu toplulukmu savunacak. somut şeyler çıkmadı hala ortaya
her zeka seviyesinde insanın anlayıp kavrayabilmesi için basite indirgenmiş tanımlarla ilerleyen programda kaçırdıkları bir nokta var.
sanki herkes sansürü kabullenmiş gibi durmuyor mu. başlarken sorulması gereken bir soru var; bu sansürü dillendirenlerin uygulamayı düşünenlerin amacı nedir? yani sansürün amacı ne ? devlet toplumun gelecekteki ahlakını mı toplamaya çalışıyor yani toplumsal ahlaki çöküşün önünü mü almaya çalışıyorlar ya da düşünüyorlar her neyse.

bir de paketleri kavrayamadım yani yeterince açıklanmadı. mesela standart paket denilen şey şu an ki standartlar dahilinde mi yani hiç bir şey değişmeyecek mi? yasaklı sitelere tunnel sitelerinden girebilmenin son bulması dışında hiç bir şey değişmeyecek mi?

ya da diğer bir soru bu kadar çoğunluk var iken devlet hala neden sansür uygulamasının arkasında durmakta! halkı için iş yapan zihniyet halkın görüşlerine saygı göstermiyor mu yoksa! ha yok bizden olan bizi buraya getiren yani oy verenler anketlere ,interaktiviteye katılmazlar görüşü varsa kendinden olanlara salak cahil bilgisiz gözüyle bakmış olmuyor mu ?
o kadar şey konuşuluyor okan bayülgen bile paket olayını anlamamış durumda.
gerisini siz düşünün artık.
(bkz: salca ne la)
sansur ile baslayip an itibari ile cocuk istismari etrafinda yogunlasmis programdir. oradaki elemanlarindan hic biri de cikip alternatif bir yontem soylemiyor. yapilmasin edilmesin demek kolay ozellikle web 2.0'dan sonra bu islerin olmasi da cok dogal zaten.

paket mi cikarican flltreleme mi yapican kardesim yap, nasil olsa turkiyedeki anne babalarin cogu internet nedir dediginde "ne biliim ya bizim oglan oyalanio iste" diyecektir. bu nedenle cocugunu koruyacak bilgiye sahip olmayan kisilere hazir bir hizmet olarak bunu sun. Ancak genellestirme, ben ozellikle hic bir filtrelemeye takilmayan hatta simdi bile bir suru sansurlu olan sitelere girebileyim ve ozellikle bunu tercih ettigim icin girebileyim. sen de bunu bil ve kendi sorumlulugumda olsun hersey. bizler bireyiz kendi akillarimiz ve egitimlerimiz var. btk'daki benim yerime dusunen (!) adamar benden daha mi bilgili ya da egitimli?
Gerçekten de olay çocuk istismarına döndü. Eğer sorun çocuklarsa öldürün ulan hepsini. Geri kalan pedofilikler mecburen yaşı büyük olanlara yavşarlar sorun çözülür. Tövbe ya. Salça sen de konuş artık yahu.
çocuklar uyudu artık asıl konuya geçseniz ya la?
(bkz: sansür)
(bkz: sınırsız internet)
(bkz: özgürlük)