bugün

türkiye üç tarafı denizlerle, dört tarafı düşmanşlarla çevrili bir ülkedir. günümüzde bu tespitin bayatladığını, meselenin düşman kazanmak olmadığını, dost kazanmak olduğunu savunan insan sayısı oldukça fazladır. ve haklıdırlar.gönül böyle olsun çok ister .ama bir türlü olmadı. sen ne kadar gül atarsan at, karşı tarafın attığı taşlara engel olamıyorsun bir türlü. içlerinde her zaman senin devletine, ulusal çıkarlarına, tarihine, milletine karşı bir nefret büyütüyorlar.
mesela ermenistan'ın açıktan türk düşmanlığı yapan bir devlet olduğunu söylersek abartmış olmayız herhalde. yunanistan'ın içinde yaşattığı ama dışarı vurmaya cesaret edemediği bir türk düşmanlığı olduğunu söylersek kimse 'sen ne sallıyorsun böyle' demez herhalde. amerikanın dost görünümlü bir düşman olduğunu sağır sultan bile duymuş olmalı. yurtiçinde sayısı neredeyse yunanistan nufusuna denk gelecek türk düşmanı kürtler olduğunu, ermeniler olduğunu türk olup da türk duşmanı olanların var olduğunu söylersek pek haksız sayılmayız muhtemelen.
yazının bu kısmı nihal atsız'ın oğluna vasiyeti tadında oldu ama adam haksız mı beyler ?

fazla gevezelik etmeden gelelim milliyetçiliğin neden türkler için vazgeçilmez olduğuna.
uzun uzadıya yazmaya gerek yok. yukarda yazdım çünkü. o sebeplerden işte! dör tarafın düşmanlarla çevrili o yüzden işte! sen milletini sevmez, geleceğini düşünmez, tarihine sahip çıkmazsan bu adamlar tepene çıkıp tepinecekler o yüzden işte!

türkler milliyetçi olmalıdır diyorum çünkü; amerikan ajanları türkiye'deki milliyetçiliğin amerikan çıkarlarına köstek olduğunu söyler.
milliyetçi olmalıyız çünkü; biz isviçre gibi, ingiltere gibi, amerika gibi ulusal güvenliği tehdit altında olmayan bir ülke değiliz. üzerine oyunlar oynanan, namlunun ucunda bir ülkeyiz.

türkler anadoluda var olmak, güçlü olmak istiyorsa; şovenizmden, ırkçılıktan arınmış bir milliyetçiliğe muhtaçtır. kimse milliyetçiliğin çagdışı olduğunu söyleyen hödüklere kanmamalı. bunlar milli bayramda bayrak asmayı bile faşizm sayan art niyetli artislerdir. inadına sallamalı bayrağı, inadına asmalı pencerelere. böyle olursa dost sevinecek düşman tırnaklarını kemirecektir.
(bkz: faşo ağa)
bu mudur, yazık çok yazık.
türkiye'nin bir san marino, bir isviçre olmadığının farkında olan bilinçli kimse söylemi.
vatanımızı milletimizi bayrağımızı seviyoruz diye faşist damgası yiyeceksek evet milliyetçiliği karalama yavşaklığından utanıyorum!!

tanım: türk milletinin özellikleri sıralamasına ilk sıralardan girecek ifadedir.
(bkz: faşizm)
faşism dolusu söylem, doğarken kendisi türk olarak dünyaya gelmiş, kendi ırkını kökenini kendisi seçmiş sanırsam, nasıl bir cahilsin.
milliyetçiliğin yalnızca zarar getirdiğini bilmeyen bünyelerin söylemi.

(bkz: milliyetçilik bir çocukluk hastalığıdır)
(bkz: ben sana milliyetçi olma demedim faşo olma dedim)