bugün

entry'ler (142)

mango ya girip 6 dakikada çıkan kadın

muhtemelen kadın değiildir *

muhteşem yüzyıl

bu haftaki bölümüyle beni benimle çelişkiye düşürmüştür. efenim yani köle olunca cariyelerle birlikte olmak günay değil mi nikahı olmayan hatuna ister köle olsun ister hür olsun el sürmek zina sayılmaz mı yoksa benim mi yanlış bildiğim bir nokta. diğer konuya gelince koca cihan hükümdarı islamın yeryüzündeki temsilcisi muhteşem süleyman allaha şirk koşmanın günah oldugunu bilmiyormu her önüne gelene kulumsun kulumsunuz kulumlar diyor? sadece allahın kulu olunur bir ademoğlunun kulu olunmaz senaristler neden dikkatli yazmıyorlar acep diye düşünmekten kendimi alamadığım dizidir..

anlamlı facebook iletileri

"Eğer Allah seni bana yazmışsa, benden kaçısşın yok,
eğerki kader seni benden ayırmışsa o zaman ağlamaya lüzum yok.."
Tebrizli Şems

annenin ölmesi

annen kaç yaşında denildiğinde "öldü" diyemeyip hâla doğum tarihini, yaşını söylemektir..

edit: artık baban için de aynı şey geçerlidir.

babanın ölmesi

daha kötüsü için;

anne ve babanın birkaç yıl arayla ölmesi..durumunu akla getiren başlık.

1 mart muhasebeciler günü

an itibarıyle bana da armağan edilen gün. bugun coook kurumsal firmalar tatil yapar ama biz kapitalist dünyada çalışmaya mahkum zavallı muhasebeciler olarak calışıyoruz. *

sevgilinin söylediği unutulmayan sözler

hayatına zorla girmedim, sen beni içten içe hayatının bir parçası yaptın..
(yapmaz olaydım.)

hastası olunan sözler

"bırakın bu ayakları! hanginiz çırılçıplak bedenler karşısında yalnızca gözlere baktınız?! sorsalar güya hepiniz aşıktınız!.."

milliyetçilik türkler için vazgeçilmezdir

vatanımızı milletimizi bayrağımızı seviyoruz diye faşist damgası yiyeceksek evet milliyetçiliği karalama yavşaklığından utanıyorum!!

tanım: türk milletinin özellikleri sıralamasına ilk sıralardan girecek ifadedir.

muhteşem yüzyıl

son bölümüyle yine yıkmıştır efenim, şöyleki;
- valide sultanın rusça ayar vermesi, hürrem anlasın karşısında kim var * korkulur firdevs osmanoğlundan.
- kanuni'nin mehmet çelebiye bakıp kara yağız bir genç diye övmesi, demekki esmer erkek her daim revaçta, ibocuğum sarışınsın hiç şansın yok demek isterdim ama tarihin akışı belli.

son anda edit : hürrem iyice abarttı sülüman bana bi oğul daha ver, sülüman beni ne kadar seviyosun. korkuyorum haticeyle evlenince ibo da padişaha kayınçoo diyecek. :) :)

bozuk hafızamdan gelen edit : şehzade mehmetin süt annesinin gülnihale olan benzerliği dikkatlerden kaçmadı.

galatasaraylı olmak

hayata gider yapmaktır...

allah ın insanı yaratma sebebi

Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım. zariyat / 56

edit: delil değil sebep olarak yazılmıştır.

en kısa fıkralar

"iki kadın sessizce oturuyorlarmış."
üstad necip fazıl * )
edit: eksileyenler büyük ihtimal hemcinslerim ama ben demedim üstad demiş.

biscolata starz reklamındaki kutu taşıyan adam

Allahım sana geliyorum un karşılığı.

muhteşem yüzyıl

son bölümde dikkatimi çeken iki detay:
1- hürremin doğum sahnesindeki gerçekçiliği,
2- ibocugumun Kanuniye şehzadelerin ömrüyle ilgili sözü; " tabi sizin biçtiğiniz ömrüde unutmayalım"
(tam olarak böyleydi sanırım, geçen bölüm kanuni kıyamadım mustafama diyerek 30 yıl sonrasına gönderme yapmıştı ama ibonun lafı daha manidardı.)

edtim: ibo aşk adamısın bebişim devam et. :)

ben bu yazıyı anneme yazdım

canım annem, kalbimin en derininde, en saklı yerindesin..

öyle bir geçer zaman ki

bu bölümde carolinin eski yavuklusunun gelip onla dans etmesiyle ali kaptan gözüme adeta bir ren geyiği gibi görünür oldu. ayrıcada cemile yenge yine bitirdin beni..severim ben düğünleri...

çan eğrisini yükselten çalışkan öğrenci

yazarların abarttığını düşündüğüm öğrencidir. (valla istemeyerek olurdu hep. allahtan çan eğrisi olmayan bi okulum vardı). * :)

bir erkeğe yapılabilecek en büyük kötülük

aşık olmasını sağlamak bir şekilde birine sonra da acı cekmesini sağlamak. o acı cekerken görmek, ezildiğini yıprandığını hergün biraz daha bittiğini görmek. tutmayın beni sözlük.

erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer

doğru önermedir efendim, erkeğin damak tadını bilen zeki bir kadın biraz mutfak becerisi daha ne olsun. *