bugün

Ülkemizin çok değerli bir projesi.
Daha fazla gecikmeden, zamanında atılan muhteşem bir adım.

Şerefsiz dünya aktörlerine ve yavşak komşularımıza ibret olacaktır.

"Vileda Sapı" onunla alay eden hırtlara gelsin.
Gözleriniz muhalif olmak sureti ile kör olmuş maalesef, türkiye şuanda dünya'nın en büyük havacılık motoru üretim yan sanayisine sahip ülkesidir, bir uçağın motorunu üretebilecek seviye'ye çoktan geldik bile diyebilirim (bkz: ) tei, kale havacılık, alp havacılık daha aklıma gelmeyen sadece otomotiv ve uçak motorları için önemli ve kritik parçalar üreten firmalarımız mevcuttur.
motoru yerli olmasa da bol bol hewal götü yakmasını dilediğim uçağımızdır.
isminden kaybetmiş uçak. Evet.
Şöyle bir karizmaya sahip olan uçaktır, bir insan bir uçağa aşık olurmu, evet olabiliyormuş, güzellikte ve zarafette bir makina' nın geldiği son noktadır adeta, bunu bu kadar açık ve net söylüyorum , ileride değişikliğe uğrarmı bilemiyorum ama dünyada f22 'den bile daha sağlam tasarıma sahip olan, şuan için tek 5' inci nesil savaş uçağıdır.

görsel
görsel
görsel
Yaa yok öyle birşey animasyon hep bunlar kandırıyorlar, hani fabrika nerde yok..
dünyanın en çok satan(tam zamanlı dört çeker) 4x4 araçlarını yapan subaru markası bile japonya'dan kalkıyor detroit'te dünyaya aracını tanıtıyor ,

bizde fabrika top secret,kapalı kutu.
ortada togg diye entgre fabrika ve bant üretimi yok ama dünyanın en iyi arabasını yaptık.
insan üzülüyor ayağına ayakkabı ALamayan emekli sağ parti destekçisi togg'u elleyip seviniyor.

elinde olan demir-çelik, kağıt, bor, şeker, alüminyum ,kumaş,yağ-iLAÇ vb. gibi fabrikaları kapat,geldiğin gün aşı enstitüsüne kilit vur. çalışan hastaneyi kapat içinde avm olan hastane aç üstüne kiraya ver. madeni kapat kömür ithal et,yaz yaZ bitmez.
koca tank palet fabrikası 5 kuruşa gitti. ne Oluyor haber yok.

arkadaş hiç mi beyin yok düşünme yetiniz mi kaybolmuş,daha kanatlı dron'un motorunu üretemiyorsun jet motorlu savaş uçağı yaptık 1 ay sonra uçacak diyorsun.

açın net'i 2012 senesinde sabah gazetesi manşeti, uçak gemimiz düşmana korku salıyor.

7-8 sen önce dünya para verip her yeri savaş jetimiz göklerde diye bilbordlara afişler asıldı.

olmadı yolcu uçağı afişleri doldu her yer.
altay tankı masalını 15 senedir dinliyoruz.
her zaman biniyorum ya dün rast geldi ,bmc iett-halk otobüs motorun gürültüsü çabası ,ara. düz yolda sarsıyor bu firma savaş aracı yaptık diyor.
yaz yaz bitmez.

biz burada ve reeelde dinci-ülkücü zırvalarını dinlemeye mecbur muyuz ..
allah'ın utanmazı vilada sapı girsin diyor,sana girsin köküne kadar.

arkadaş teleskopik çubuk kullanılır ,paspas sapı değil, kendi yaptıklarına kendileri inanmadıklarından paspas spası koymuşlar eleştiren vatan haini.
1950'den beri sağ hükümetlerin 2023'e kadar yaptığı hiç bir şey yok.
yapılan 1923-1946 arası ne yapılmışsa sat-yoK et-cumhuriyete ait değer kalmamış..
aLlah'ın malının aklıda yetmiyor ,ancak küfür, ulan nerede jet motor fabrikası, nerede panel üretim tesisi,nerede kalıp yapan kalıp makineleri .
hiç biri yok burada ki akılsıza servis.
üzerine vinçle kanatlı dron indirilen gemiyi uçak gemisi diye yutturdular yediniz , hiç mi beyin yok.
dozernecmi yazmış ,beni geç cevap ver ama yok.
18 yaş altını çıkar 60 milyonun 55 milyonu bir yalana kapılmış gidiyor.

adam amerika'yı alırız diyor , ayağında ayakkabı yok.

15 sene evvel rahatça aldığım hem de 2-3 tane ayakkabıyı şimdi alamıyorum ,niye çünkü maaşım 7800 lira ayakkabı 5-6 bin lira.
mecbur muyuz sizin gibi malları dinlemeye .
allah belanızı versin.
Seçim yatırımı, koyun halkı uyutmak. Maket yapıp resmiyle milleti kandırırlar ancak.
KIRŞEHiR KÖYLÜSÜ DE GELMiŞ.

F-22 iLE KIYASLIYOR.

KENDi YALANINA KENDi iNANIYOR.
DÜŞÜNCE ÖZÜRLÜ F-22 SAATTE 2450 KiLOMETRE YOL ALIYOR.
BU HALDE BiLE 1966'DA Ki HIZA ERiŞiLMEMiŞ .

SENiN ÖVDÜĞÜN UÇAK ŞU AN ANCAK HANGAR iÇiNDE YÜRÜYOR UÇACAĞI MEÇHUL.
BU ZORTiYE LAF ANLATILMAZ ZATEN ONA YAZMIYORUZ.
KENDi MEMLEKETi KIRŞEHiR MS.1100 'DE NEYSE O TEK BiR PATENT VE MiMARi YOK.

BU ÖKÜZ BiZE KALKMIŞ AKIL ÖĞRETMEYE ÇALIŞIYOR.

SENiN KAFADAKiLER F-22'NiN CAM SiLECEĞiNi YAPAMAZLAR(YOK YA NEYSE YESiN KERiZ)

NEYi ÖVERSEN ÖVE AMA BiZE YEDiRMEYE KALKMA.

BEN ABD DÜŞMANI BiRiYiM KENDiMi BiLDiM BiLELi ,1969'DA DUVARA 13 YAŞINDA YANKE GO HOME YAZMIŞIM. SENiN KAFADAKi ÖKÜZ iSE 6. FiLOYU KIBLE YAPMIŞ NAMAZ KILMIŞ.

ADAMLAR O UÇAĞI SATMIYOR O UÇAK OPERSYONA ÇIKTIĞINDA DÜŞER FALAN DiYE 2 TAM TECHiZATLI HELiKOPTER ÜSTE YADA UÇAK GEMiSiNDE HAZIR BEKLiYOR ,NiYE BAŞKASININ ELiNE GEÇMESiN DiYE O KADAR ÜSTÜN TEKNOLOJi.

77 SENEDiR SAĞ iKTiDARDA ,DERSiM iSYANINDAN BERi CUMHURiYETiN ALTINI OYUYOR SAĞ MUHAFAZAKAR VE MiLLiYETÇiLER ,SAĞ KEMALiST SÜRÜDE PEŞiNE TAKILMIŞ ,KAĞIT ÜRETEMiYORSUN F-22 AYARINDA UÇAK ÜRETMiŞiZ.
BiRDE BiLMiŞ BiLMiŞ KONUŞUYOR AŞAĞILIK DUYGUSU TAVAN YAPMIŞ UÇAĞA AŞIK OLMUŞ.

CAHiLLiKTE ÜSTÜNE YOK ,AAAA NASIL MAKiNE YAPMIŞIZ.
ALLAH'IN ÖKÜZÜ MAKiNE DEĞiL ***ARAÇ****,MAKiNE ARACIN DÜZENEĞiNE DENiR.
SONRA KALKIYOR BEN SÖZLÜĞE KATKI YAPIYORUM SENŞiN YAPTIĞIN KATKIYA SOKAYIM,UÇAĞA MAKiNE DiYOR ÖKÜZ.

HAKLI BiR YERE BUNUN DEDESi DE TRENE MAKiNE DERDi.GELiŞME 80 SENEDE SIFIR.

1100 SENEDiR BU TOPRAKLARDA YAŞAMIŞ EN UFAK BiR FAYDASI OLMAMIŞ CANLI TÜRÜNE DAHiL BUNLAR VE BiZ BUNLARLA YAŞAMAK ZORUNDAYIZ .

UÇAĞA MAKiNE DiYOR ,AĞAYAYASIM GELiYOR.

ALAH'IM BiZ SANA NE KÖTÜLÜK YAPTIK TA BUNLARA LAYIK GÖRDÜN BU ÜLKEYi

HEP DiYORUM BUNLAR ANADOLU'YA GELMiŞLER TEK YAPTIKLARI ŞARKI IRLAMAK GÖBEK ATMAK O KADAR.
Hüsamettine göre eğer bu uçağı lockheed martin yapsa idi kaan'ın kanadını yalardı bu, bunun abd karşıtıyım dediğine bakmayın, abd buna vatandaşlık verse, babam geldi diye koynuna sarılır, gerçi hüsamettini green card 'ta paklar, artık orada ermeni lobisi ile Türk düşmanlığı kasardı diye düşünüyorum , acaba hiç başvurdunmu green card'a hüsamettin trolü.
saraca sen git süslen samsun asfaltına çık, müşteri bekle.
kamyoncular bu ara para harcamıyor ,artık kime rast gelirsen.
Aferin Hüsam, bende diyorum bu animasyon, fabrika yok mühendis yok ama inanmıyorlar.
ortada belli gerçekler var:
- türkiye'nin hava savaş filosu eskiyor... yenileme yapsak da, konsept olarak eskiyor.
- hava savaş filomuz abd konsepti üzerine kurulu ama artık bu kaynaktan fazla bir destek almayacağız..
- batı, jet uçağı üretmeye 80 sene önce başladı, biz 7-8 sene önce... yine de büyük mesafe kaydettik. evet, biraz tornistan, biraz derme çatma falan filan ama bunu yapmak zorundayız.. şimdi yapmadığımız her şey, bizim çocuklarımıza ve torunlarımıza karşı borçlandığımız, mahçup olduğumuz yükümlülüklerimizdir..
- türkiye, afrika ve ortadoğu'daki açılımlarıyla iki şey yapıyor: birincisi, eski ingiliz sömürgeleri üzerinde nüfuz sahibi oluyor. ikincisi ise, eski fransız sömürgelerini kendisine yanaştırıyor.. batının hepsi bize tavır takınsa da, bir çok yerde üssümüzün bulunması, bahsettiğim coğrafyalarda fransızlar'a karşı nüfuz sahibi olmamız, yumuşak yani kültürel gücümüzü çok doğru ve etkin kullanmamız, herkes inkar etmeye çalışsa da akdeniz'de hak sahibi olmamız, kafkaslar'daki düşmanlık sorunlarını yavaş yavaş çözmeye başlamamız ve bu yolla hem enerjiye, hem de orta asya'daki soydaşlarımıza ulaşabilir olmamız; bu, ekonomik ve sosyal sorunlarla uğraşan ülkeyi yine, postu para eder hale getiriyor.
- ingiltere, bahsettiğim etkilere istinaden bize kaan konusunda büyük bir yardımda bulundu zaten... çünkü, afrika'da bizimle ortaklık yapmak istiyorsa mesela, bizim filomuz daha kendi ülkemizde içimizi tam olarak rahatlatır bir halde değil ve geliştirilmesi gerekiyor.. velhasıl ingiltere; 1500 mühendisini, 100 milyon dolarlık bir ihale karşılığında savaş uçağımızın tasarımlarını düzeltmesi için görevlendirdi ve konsept de böyle çıktı... bütün platformlarımız f35'e fazlasıyla benziyor çünkü kaporta zaten türkiye'de yapılıyordu ve abd de biraz buna kızarak bizi program dışına attı.. türkiye, uçağın sertifikasyonu için gereken testler yurtdışında yapılmasın ve uçağın bilgileri çalınmasın diye test tünellerini vesaire, ayrıca üretti.. büyük paralar harcadı.. mesela simülasyon sistemleri kurdu ve bunlar uçağın hem tasarım, hem test süreçlerini çok çok çok kısaltan sistemler oluyor, sonra yazılım ve radar konusunda da büyük mücadeleler verdi.. elinde, bu uçağa bağlayabileceği ve bir uçağı küçük bir filo, bir görev grubu haline getirebilecek çeşitlilikte insansız hava araçları portföyü de oluşturdu. türkiye, kendi füzelerini büyük oranda üretiyor ve bunun arkasında da, çin ile yaptığı çeşitli işbirlikleri yatıyor.. ayrıca bunlardan hariç olarak türkiye, bir savaş durumunda kullanabileceği ağır nakliye uçakları, yakıt ikmal uçakları, deniz karakol uçakları, hava ikaz-iletişim uçakları, çeşitli kalibrelerdeki hava savunma sistemleri ve yerli radarları açısından en en az çevresindeki ülkelerle eşit, genelinde daha fazla, bazı kalemlerde ise korkunç avantajlı bir durumda... kaldı ki türkiye, toprak derinliği açısından çok fazla.. yunanistan aynı füzeyi attığında bizim batımızda bir toprağa düşerken, türkiye aynı füzeyi attığında yunanistan'ın bütün ülkesini kat edebiliyor.
- bu noktada düşmanımız bir devlet açısından bakarsak, hava muharip gücümüzü eskiterek kırmaktan başka seçenek yok.. yani türkiye, beğenelim ya da beğenmeyelim ama her çözümü değerlendirmek zorunda.. bu çözümler nelerdir.. f 16'ların yaptığı görevlerin bir kısmını (çok akıllıca, dünyadaki konsept de bu yönde zaten) hürkuş'a, bir kısmını ise hürjet'e yüklemek istiyor.. allah aşkına "bunlar temel eğitim uçağı" falan demeyin, iki saat taarruz türlerinin sadece yunanistan'a yapılmadığını, elinde hava savunma sistemi olmayan küçük terörist gruplarına karşı f 16 kullanmanın hem maliyetli, hem de sorti başına çok uzun mesafe kat ettiği için, daha kısa mesafeden ve daha düşük süratle etkin atış yapıp, toprak piste inen bir uçağın daha etkin olduğunu anlatmak istemiyorum..
- bu noktada bizim bazı eksikliklerimiz var.. mesela pilotun kasktan silah idaresi.. farklı sihaların su 75'teki gibi uçağa bir görev grubu olarak entegrasyonu, motor ve güç aktarım sistemlerinin millileştirilmesi ve motorun daha da sessizleştirilmesi ve hızının belki bir mach arttırılması, füze menzillerinin uzatılması ve radarların şimdikinden daha gelişkin hale gelmesi gibi gibi...
- fakat ben bir f35 hedefleyelim demiyorum.. f 35, farklı uçak konseptlerine ihtiyaç duyan hava ve donanma komutanlıklarının ihtiyaçlarına tek bir uçakla cevap vermek üzere kompleksleştirilen bir projeydi.. bizim veya potansiyel ortaklarımızın farklı coğrafyalarda farklı işlevler yapabilecek filolara daha çok ihtiyacımız olabilir.

neticede, şimdi böyle başlarız, zamanla bir şeyler ilave ederiz, ama bunlar olmak zorunda...

ve unutulmamalı ki; türkiye sadece siha geliştirmiyor.. türkiye bir taraftan r sınıfı denizaltılarını ite kaka donanmaya kazandırmaya çalışıyor, milgem'leri birleştirmeye çalışıyor, siha geliştiriyor ve satıyor, her platformdaki motorlarını millileştirmeye çalışıyor, öte yandan daha geçenlerde zengazur hattı'ndaki demir ve karayollarını ihale etti, bizi bir yandan basra körfezi'ne bağlayacak demir ve karayolları için bütçe çıkarıyor ve bütün bunları kıt kaynaklara ve o kaynakları bir de sömüren bir yiyici ara kadro sınıfına rağmen yapıyor.. tabii ki, sistemsel eleştirilerimi yapıyorum ve bu eleştiriler bitecek gibi de değil... ama öyle ya da böyle, yapılan her şey menfaatimizedir..
tayyip erdoğan'ın haberi yok herhalde. çünkü ortada seçim propagandası değil, gerçek bir savaş uçağı olsaydı geçen hafta almanya başbakanıyla görüşmesinde "siz bize parasıyla satmıyorsanız başka yerden alırız" diye posta koymaya çalışırken aslında acziyetini ortaya çıkaracağına, "eyvallah kardeşim. zaten bizim kendi milli muharip uçağımız kaan 27 aralıkta göklerde" falan derdi. en azından bahsederdi.
görsel
Içinizde değerlendirme yapacak tek mühendis yok.

Uçağın motoru made in usa.
Yerli motor daha sonra takılacak. Daha ortada yok.
Zaten yerli motor yapacak firmanın yarısıda amerikan pratt and whitney.
Elde ne var kaporta, kaportayıda amerikadan ithal ediyoruz.
Yani milli ucagin parcalarinin buyuk kısmi abdden geliyor zaten.
Aviyonik sistemler ingiliz bae firması. Tasarımı 200 tane ingiliz muhendis yapıyomuş temel kotil kendisi söylüyor.

Ingiliz savunma bakanı ve genelkurmayının surekli gelip gidip bizim uçağı kontrol etmesi bos yere degil. Esasinda ingilizlere amerikan parçalariyla ucak imal ettiriyoruz. Benim anladigim kadariyla olan sey bu. Yani bizim uçak abd parcalarından da faydalanilan turk ingiliz ortak yapimi proje. Sadece turkiye tarafindan finanse edildigi icin turk mali olarak geciyor.

Abd nin yaptigi ucaklarda yuzde yüz yerli değil, avrupada da 5 ulke bir araya gelip ucak yapıyor. Ki o beş ulkenin birleşip yaptığı uçak eurofighter typhoon'un motor türbinleri amerikan general electric yapımı.

Ingilizlerle ortak uçak projesi yapmak ayıp değil hayirli olsun.
Ama 30 senedir ugrasilan f35in aynisi 2 senede yapamazsin olsa olsa cakmasini yaparsın.

Insallah ise yarayan bir cakmadır. Hindistanın hal tejas projesi gibi olmaz.

Ote yandan sanirim bu proje iyi gidiyor olmali ki ingilizler almanlar ve italyanlarla ortak kendi radara yakalanmayan uçak projelerini yapmaya karar verdi. Uçak ne kadar basarili bisey olacak gelecekte gorucez. Ama ingiliz alman italyan ortak yapımı uçak içinde baz oluştiracaği icin bizim savunma firmalarınin onların projelerine ekipman satmasinı da saglayabilir.

Cakma bile olsa ulke savunma sanayisi icin iyi ve karli bir proje.
Arka üst kanatları dışında f 22 aynısı gibi olmuş.
Amerikalıların ve avrupalıların yaptığı uçaklar var ama kendi yaptığımız uçağa b.k atan sadece bizim ülkedeki muhalefet.

Güya anti emperyalist ecevitide gördü bizim nesil, muhalefette abd karşıtı olan adam, iktidara oturunca aselsanın suyunu kesti, tank tamiri için bile tankları israile yollayıp orda tamir ettiriyordu.

ismet paşa abdnin yanında türkiyeyi ikinci dünya savaşına sokan bir adamdır ama bizim sosyalistler chp tarafından kiralandığı için ülkeyi savaşa sokmadığı yalanını atarlar.

Tayyip beyin eksikleri yanlışları olabilir ama kişiliksizlik etmek ve b.k atmak doğru muhalefet değil, yukarıda proje hakkında bende bişeyler yazdım hüsamettin kokoreç efendi de, ama aşağı yukarı aynı şeyleri söylediğimiz halde benim yazının adı eleştiri, hüsamettinin yazısı ise seviyesizlik ve edepsizlik.
şu an türkiye iha-siha teknolojisinde açık ara dünya lideri.

evet açık ara dünya lideri zira iha ve sihaları dünyada Türk ordusundan daha etkin kullanan bir güç yok.

peki iha ve sihalarda tamamen yerli üretim mi yapıyoruz? onların da motorları dışarıdan geliyor, pek çok parçası dışarıdan geliyor.

ama teknolojide türkiye dünya lideri...

şimdi kaan'ın motoru da varsın dışardan gelsin. benim için sorun yok. o bizim yerli ve milli muharip uçağımız olacaktır.

bu millet sakarya savaşı yıllarında torna tezgahlarında 77 mm'lik top mermilerini törpülemiş ve 75 mm'ye indirerek zafer kazanmıştır.
zamanla uçak motoru da üretiriz. yaparız biz olm, merak etmeyin.

biz kendi uçağımızı yıllar önce üretiyorduk. durduk. elbet yeniden üreteceğiz...
Yapılamaması durumunda içimizde göbek atacak şerefsizler vardır, bu adama daha çok koymaktadır, neden türkiye'nin kazanımları bazı kesimleri rahatsız ediyor anlamıyorum doğrusu, muhalif tayfa rahat olun, bu uçak başarılı bir şekilde üretime girdiği zaman, bu uçak sizi' de koruyacak bundan emin olabilirsiniz.
UÇAĞA MAKiNE DiYEN GELMiŞ BANA HAREKET ÇEKiYOR..
BUNLARIN KENDiDE iNANMIYOR iNANIN UÇAĞIN YAPILACAĞINA,KÖRLER SAĞIRLAR BiRBiRiNi AĞIRLAR.

BiR TANESi DE DÜNYANIN EN BÜYÜK iHA VE SiHA'LARINI BiZ YAPIYORUZ DEMiŞ.

ABD iHASININ 20-LiK KONTENYERi NOKTA ATIŞI iLE iNDiRDiĞiNi BiLMiYOR.

MERAK ETTiM BiR KIZILELMA GOYGOY'U VARDI DÜNYANIN EN iYi SAVAŞ UÇAĞI iDi ,iNSANSIZMIŞ PROTOTiPi TCG. ANADOLU'YA ViNÇLE iNDiRDiLER.

DAHA DÜN MANYAK OLDUM 2011'DE MiLLi SAVAŞ UÇAĞI GÖKLERDE AFiŞiNi SOKTU BUNLARA(GÖZLERiNE YANi)

2023 MARTINDA SERi ÜRETiLECEKTi TOGG,HAYALET OLDU.

200 iNGiLiZ MÜHENDiSi MiLLi MUHARiP UÇAĞI iNGiLTERE'DE ŞAAPIYORMUŞ.
MOTOR ABD'DEN iMiŞ.

BENCE ÇANKAYA06 PAVYONDAN iKi MOTOR ALSAYDINIZ BiR ŞiŞE MACELLAN iÇSELERDi,SAATE 3000 MiL HIZ,,DÜNYA LOSERiYiZ.

YAKINDA KARADENiZ GAZI YENiDEN POMPALAMIR GABAR PETROLÜ iTELENiR.

SOYLU O KADAR UÇMUŞTU Ki ,GABAR PETROLÜ KUYUDAN ÇIKTIĞI AN KOY TRAKTÖRE ÇALIŞSIN DiYORDU.
77 SENEDE SAĞ iKTiDARLAR BEŞ KURUŞA MUHTAÇ ETTiLER.

EMEKLi MAAŞI 7500 5 LiTRELiK ZEYTiNYAĞI 2000 LiRA.

BUNLAR SOR 82 NEW YORK.

OCAK-ŞUBAT AYNEN UÇAK ŞOV,SONRA FARE YEDi.

BUNLARI YAZAN BEN AMERiKA'DA YIM PARiS'TEYiM DiYE FOTOŞOP FOTO ATAN S.RACA, YALANINI YÜZENE VURUYORSUN,SIRITIYOR,EN UFAK BiR HiCAP ,UTANMA YOK.
ÖBÜRÜ DE AYNI YALAN DOLAN.
40 tane f-16 alınca artık haber bile yapmıyorlar. en son 26 Ara 2023'te haber yapmışlardır, ha bugün uçacak ha yarın uçacak diye her gün haber yapıyorlardı. ne oldu da bu sessizlik? hangara aldılar, kademeleri emeklilik gibi seçimlerde kullanmak için cepte tutuyorlar anlaşılan.
Daha motoru olmayan uçak. F16ı motoru takacaklardı bildiğim kadarıyla. Yani yine Amerika'ya bağlı olacağız.istemezse vermez adamlar.
Yerli motor üretim aşamasında, geçiş dönemi F16 motorlarla olacak.
Yerli motor hangi aşamada acaba. Daha Altay tankının motorunu yapamadılar, jet uçağı motoru yapacaklar bir de.
onu zaten biliyoruz, benim demek istediğim şudur, ha bugün uçacak ha yarın uçacak diye her gün haber yapıyorlardı. ne oldu da kesildi bu haberler?