bugün

kısaltılmış hali metu
http://www.metu.edu.tr
bir de başka türlü bi açılımı vardır: *
memleketimin
en
taşşaklı
universitesi **
(bkz: M E T U)
NBA STUDYO DA NEYDi O GÖZLÜKLÜNÜN AMERiKADAN BiR SEYiRCiMiZ MAiL GÖNDERMiŞ DiYEREK FAKA BASTIĞI OKULDUR. NEDEN BiR TÜRK OKULU KENDi DLiNDE ANILMAZ ANLAMAM...
daha bir havalı olsun diye metyuu diye şeklinde okuyanları da mevcuttur..
britanya köpeklerinin odtü'ye sesleniş biçimi. ingilizce öğretim görüyor olmak ingilizleşmek midir,okula bu şekilde seslenenler yakında beş çayına başlar saptamasına neden olan üniversiteye sesleniş biçimidir. *
yıllar önce bir tv programında gördüğüm olay, programı sunan hatunun ağzından çıkanlar.

- evet bir telefonumuz var. sanırım amerika'dan arıyorlar, middle east technical university den...

ve evil yere düşer...*
işçiyiz haklıyız kazanacağız sloganının ritminde tezahuratı vardır, komik olur.. midıl ist, teknikıl, yunivörsiti..
hocalar metüüüü diye okur.
benim tespit ettiğim kadarıyla okuldaki öğrenciler okuldan metu diye bahsetmez. yabancı birine anlatırken normal olarak ingilizce olan isim kullanılır, çevirme zahmetinden seni kurtarır.
boyle yazinca ne kadar seksi duruyor degil mi? birde soyle bak "orta dogu teknik universitesi" daha "buyuk orta dogu" bile olamamis. esbaskan hazir gencler de hazir mi?
Orta Doğu teknik üniversitesi'nin ingilizcesi.
kısaca metu.
bi de ODTU universitesi yazmasalar guzel olucak.
Okurken boşaldım denilecek türden bir üniversite. Uğruna ne sırma saçlı delikanlılar kel oldu.
afedersiniz (bkz: odtü).