bugün

derin manalar içeren mevlana celaladdin rumi sözlerini kendi egosu için msn ve facebook iletilerine meze yapan amaçsız canlı.

''Pisler, pisliklerini yapar ama sular da temizlemeye çalışır.''

(eski sevgilim tam bir pislik! bak işte tam ona göre hemen yazayım)

''Kabuğu kırılan sedef üzüntü vermesin sana, içinde inci vardır.''

''giderse gitsin kankaa sana sevgili mi yok'' diye akıl vermeye çalışan sikik insan.

''Dün geçti gitti. Dün gibi, dünün sözü de geçti. Bugün yepyeni bir söz söylemek gerek.''

yine aynı, kanka vakası...

uzatmıyorum daha fazla. klavye başında ağlıycam ulan sizi yüzünüzden. açıp 2 kitabını okuyun şu insanın. ya da internetten bir araştırın sözlerinin anlamlarını...
eğer bir gönül bağı yoksa, eski eskidir tartışma ortamına girmeye gerek yoktur.
eski sevgiliye kafam girsin!

bu mevlana değildi galiba, adam olup öyle laf sokayım.
sevdiğim sözlerinden birisi şudur gayet manidardır:Özlenen Mevla ise , gönül özünde ; Mahkum etme gözyaşını , salıver gitsin. Özleten Leyla ise, dünya ...yüzünde ; Mahrum etme genç yaşını , siliver gitsin.
ayar verme konusundaki gizli üstadımız mevlana'nın vurucu sözlerini eski sevgili üzerinde kullanıp, kişinin içinin adeta bir nane ferahlığına kavuşmasını sağlayan sözlerdir.

son zamanlarda en çok kullanılanlardan biri;

Kör cehalet çirkefleştirir insanları!
Suskunluğum asaletimdendir...
Her lafa verecek bir cevabım var...
Lakin bir lafa bakarım laf mı diye,
Bir de söyleyene bakarım adam mı diye...

üstelik bu "çok fonksiyonlu" sözü, ağır göt olduktan sonra söyleyecek bir şey bulamadığınız anlarda da kullanabilirsiniz.*
yeni nesil facebook şportu. * üstüne cila olarak hayyam'dan da bir rubai çakarsın. fakat bu metot işe yarıyor gördüğüm kadarıyla eski sevgiliden olmasa bile diğer dişilerden reaksiyon alabiliyorsunuz. ama ben buradan hanım kızlarımızı uyarıyorum nuri alço'da mevlana gibi her önüne gelene gel diyor allah muhafaza.
mevlana'nın tepesine türbe dikmekle eşdeğer kötülük.
az kasıp tamamını okusa şu mesnevi'nin. bunlara gerek duymazdı abisi de...
facebook ta çok moda.
kendi iradesiyle laf bile sokamayan, yardıma muhtaç, beleşçi, otlakçı eziğin önde gidenidir bunu yapan..

(bkz: evet lafım sana lan)

ne o bana da mevlana sözleriyle mi cevap vercen??
yine bir örnek bak:
--spoiler--
"Bir gün kızsan bana, alsan başını yüzbin yıllık yere gitsen dönüp kavuşacağın yer benim demedim mi?"
--spoiler--
"out" olmuş ayar tarzıdır. şu anda bu konuda ramiz dayı yaklaşımı "in"dir.
--spoiler--
aşk nasip işidir, hesap işi değil !
aşk adayıştır, arayış değil !
sen adanmışsan ve yanmışsan bu uğurda, aşk seni bulmaya gelir !
--spoiler--
''çok cool bir insanım. arayış içinde değilim. düzgün biri olduğum için ayağıma geleceksiniz'' demek istiyor bunu paylaşan zavallı.

halbu ki öyle bir anlamı yok. git can yücel şiiri falan paylaş ergen ruhlu.
Türevleri giderek artmaktadır , karakteristlik özellikleri ; bu şekilde uhrevî bir hava yakalamaya çalışarak etki bırakma peşindedirler, Mevlanayı dans hocası sanar tanımazlar, bir kaç sözünü faceden, şuradan, buradan ezberlemiş yada anca copy-paste yapabilmişlerdir. Söyler dururlar ama Mevlâna'nin hiçbir öğüdüne sahip çıkmamışlardır. kuruyemişle beslenirler, sıcak yerleri seçerler, ot yiyip saman sıçarlar.
--spoiler--
bir gün kızsan bana, alsan başını yüzbin yıllık yere gitsen dönüp kavuşacağın yer benim demedim mi?
--spoiler--
Herşeyin sıradanlaştığı bir dünyada, bazen kaybetmek en doğru seçimdir. Ve o dünyada en yerinde tercih vazgeçiştir !!
demet akalın'la laf sokmaktan iyidir. adam facebook'tan da olsa okumuş bişeyler, çok iyidir demiyorum ama mevlana gibi bir insanın adını zikretmesi bile toplum açısından iyidir kanımca.
(bkz: eski sevgilinin facebook ta laf sokması)
mevlana sözlerini kullanan kişi için güzel birşeydir. ama eski sevgili o lafları anlayabilecek düzeydemidir orası tartışılır.

ya olduğun gibi görün
ya da
göründüğün gibi ol...
--spoiler--
"ben bir denizim demedim mi sana.
sen bir balıksın demedim mi,
demedim mi o kuru yerlere gitme sakın.
senin duru denizin benim demedim mi?"
--spoiler--
dizeleri de bu duruma başka bir örnektir.
(bkz: ne olursan ol gel)
bir bunun kadar daha berbat olanıda güzelim can yücel şiirleriyle laf sokmaktır.böyle bir durumda kullanılacaklarını bilseler belkide yazmazlardı.
tasavvuf düşkünü gencin bunu her yerde gösterme çabasıdır.
mevlana ya da kendi sözlerinle... asla girişilmemesi gerekn bir eylemdir.
bir facebook modasıdır.
--spoiler--
Ya kırdığın gönlü Allah seviyorsa?
Bilemezsin, bilseydin ödün kopardı.
Dokunamazdın :S
--spoiler--

yani diyor ki: kalbimi kırma hayvan herif. oysa sözün ilahi boyutu kimin umrunda.