bugün

(bkz: o mavi gözlü bir devdi)
nazım'ın türkiye'de yaşadığı ve pek de bilinmeyen günlerini anlatacak olan film. 2007 mart ayında gösterime girecekmiş.
(bkz: film çekimleri hiç bitmesin istedim)
(bkz: ben nazımı o kadar sevdim)
(bkz: yetkin dikinciler)
siirin asıl adı icin;

(bkz: mavi gozlu dev minnacık kadın ve hanımelleri)
(bkz: nazım hikmet ran)
(bkz: sarisin bir kurt)
gittikçe devleşen şairdir; bu yüzden gittikçe bok atıalcaktır, milli eğitim onu vatan haini oalrak tanıtacaktır gençlere. dert değil, nazım türk mü rus mu bilmem ne mi önemli değil. nazım insandı ve anadoluluydu; insanlığa, biz anadolulara çok şey katıyor hala şiirleri.
her ne kadar nazım hikmet'in şiiri olsa da, bence mavi gözlü dev atatürk'tür. .
(bkz: nazım hikmet)e benzediğini düşündüğüm (bkz: yetkin dikinciler)in bu rolü hakkını vererek oynayacağına inandığım ve sabırsızlıkla beklediğim film.
çekimlerinin beykoz' da kurulan ve bursa hapishanesi' ne benzetilen bir platoda yapıldığı film.
yetkin dikinciler'in saçları ve kaşları boyanarak inanılmaz derecede nazım hikmet'e benzediği filmdir..şubatın sonunda gösterime girecektir, ilk gün gidilesidir..
nazım hikmet'in hapisteki hayatını anlatan ve merakla beklenen film 9 mart'ta vizyona girecekmiş herkese duyurulur...
nazım hikmet'in kadınlarından piraye'yi dolunay soysert'in oynadığı film.
ilk başta düz bir film gibi gelse de bana, ki hiç düz değil, bütün olarak bakıldığında beni sinema koltuğundan kalkamayacak kadar etkileyen yapımdır, filmdir. nazım hikmet' in hapis günlerini, yaşadıklarını yeni nesile gösterebilecek kapasitede hatta o kapasitenin çok üstünde bir filmdir. filmde mehmet raşit öğütçü' nün nasıl orhan kemal olduğunu anlamak ve nazım hikmet ile dialoglarının canlanmış halini görmek insanı mutlu ediyor. ayrıca filmin son sahnesi ile beni, yanımdaki vatandaşı * ve salondakilerin çoğunu fena etmiştir. özellikle davet şiirini besteleyip bizlere sunan cem idiz' i de ayrı tebrik ederim. güzel olmuş.
yüreğinin özgürlüğüyle dayandı tüm haksızlıklara..yakınında olup tek zarar göremeyenlerse tavşanı mercan ve kuşu memo oldu..
'o mavi gözlü bir devdi, miniminnacık bir kadın sevdi' diye devam eden nazım hikmet şiiri.
adı ilk duyulduğunda mustafa kemal atatürk'ün hayatının anlatılacağı izlenimini veren film.
...bir dev gibi seviyordu dev,
ve elleri öyle büyük işler için
hazırlanmıştı ki devin,
yapamazdı yapısını,
çalamazdı kapısını
bahçesinde ebruliiii
hanımeli
açan evin...
artık nazımın mezarını anadoluda bir çinar ağacının gölgesine istiyoruz, üniversitelerde nazım hikmet kürsüleri kurulsun, liselerde ortaokullarda şiirleri okunsun, en büyük türk şairlerinden nazım hikmet bu ülke çocuklarınca avaz avaz haykırılsın, memleketim memleketim diyenlerin sadece göbeği yağ bağlamış politikacılar olmadığı anlaşılsın, çınarlı kubbeli mavi limana gerçekten çıksın, yüzünün çizgilerindeki memleketi onu kucaklasın, istanbulun köprülerine minarelerine gizlice değil açıkça merhaba diyebilsin dedirten şiir ve film adıdır.
(bkz: hulk hogan)
düşünmenin,yazmanın,çizmenin ;yaratmanın zorluklarını ,sıkıntılarını bilen ,anlayan ,yaşayan insanların bu filme kötü diyebileceklerini sanmıyorum..
mavi gözlü dev çokça emek harcanan,ter akıtılan üstelik nazım hikmet hakkında olması ve biyografi olması sebebiyle çok daha dikkat edilerek çekilmiş bir yapımdır.
orası öyle degildi diyenler,ben daha iyi yazardım diyenler,nazım hikmet e yakışmamış diyenler....biyografi yazan/çeken kişi insanları tam anlamıyla asla memnun edemez.

mavi gözlü dev metin belgin in senaryosunu yazdığı üçüncü filmi,ve bu üç filmin içerisinde en iyi filmidir.** kişisel fikrim metin bey in biyografi yazmanın zorluğuna rağmen gayet güzel bir senaryo yazmış olduğudur.(kendisini hapisanede hitler i savunan bıyıklı adam rolünde de görürüz). *
nazım hikmet ran'ı anlatan ilk filmdir. çok bilgilendirici bir yanı olmamakla birlikte oldukça dokunaklıdır. ikinci dünya savaşı yıllarından nazım'ın hapisaneden çıkışına kadarki dönemi kapsar. en çok aşk hayatı üstünde durulmuştur malesef. birçok tanıdık yüz rol almış filmde. kanımca rolüne en çok yakışan oyuncu da piraye'yi canlandıran dolunay soysert'tir.
mutlaka görülmesi gereken bir film.
nazım hikmet'in otelde yaşarmış gibi hapis hayatı sürdüğünü anlatan film.. daha etkileyici bekliyordum ancak vasatta kalmış..
Vatan Haini

Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala,
Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet
Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala.´´
Bir Ankara gazetesinde çıktı bunlar, üç sütun üstüne,
kapkara haykıran puntularla,
bir Ankara gazetesinde, fotoğrafı yanında Amiral Vilyamson'un
66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, amerikan amirali Amerika, bütçemize 120milyon lira hibe etti 120 milyon lira.
Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet
Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala.´´
Evet, vatan hainiyim, siz vatanperversiniz, siz yurtseversiniz,
ben yurt hainiyim, ben vatan hainiyim
Vatan çiftliklerinizse,
kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,
vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,
vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,
vatan tınaklarıysa ağalarınızın,
vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,
ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,
vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması topuysa
vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,
ben vatan hainiyim.
Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla:
Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala.*
*http://www.yuksekticaretl...rg/dergi/nazim/nazim1.htm
(bkz: mavi gözlü dev)
"nazım hikmet vatan hainliğine hala devam ediyor" şeklindeki kapanış cümlesi ile beni benden koparan film. hele bütün koğuşun aynı anda "bu memleket bizim" deyişi bitirdi salondaki herkesi. yetkin dikinciler'in oyunculuğu ise hakkaten muhteşemdi. ancak piraye ve münevver ikilemi yeterince yansıtılamamıştı filme zannımca.