bugün

Günlük tutan ve devlet görevindeyken suikaste uğrayan tek osmanlı sadrazamı. Kendisinin şehadeti sonrası ittihatçılar muhaliflere karşı terörizm uygulamaya başlamışlardır.
aynı zamanda, tarık akan'ın kariyerinde yer alan rollerinden birisidir.

(bkz: abdülhamid düşerken)
kardaşlar !
yüzbinlerce şühedanın kanı bahasına kazanılan meşruyetimizi mahvedip yerine yine istibdadı ikamet etmek üzere istanbul’da o köhne bizans’ın yıldız burcunda ikamet eden baykuş, insan kanı emmekten, öksüz yetimlere gözyaşı döktürmekten mütevezir olan haris, 600 senelik muhteşem, muzaffer bir milletin tarihini, ecdadının namusunu lekeleyen o insan kıyafetindeki canavar, istanbul’da avcı taburlarını iğfal ettirmiş, para mukabilinde namuslarını satan o alçaklar da sair muti askerleri cebren isyanlara iştirak ettirmişler.

orada ne kadar hamiyyetli kardaşlar, ne kadar genç mektepli zabitler varsa cümlesi birer suret-i feciyyede şehid ediliyorlar.

işte, bu şühedanın içinde asar-ı tevfik zırhlısı kaptanı ali kabuli bey de var. istanbul’un erbab-ı namusu pencerelerden bile bakmaya cesaret edemiyorlar. makarr-ı hilafet kan ağlıyor. payitaht bizden, ordudan, imdat bekliyor. vatan gidiyor, millet mahvoluyor. ne duruyoruz?

bizde cesaret, bizde hamiyyet yok mu? işte ben, tekmil servetimi ordunun masarif-i iftihhariyesine hayatımı, hayatımı da vatana feda ediyorum.

hürriyet istihsali için benimle beraber istanbul’a gidecek içimizde çok kahraman var

https://www.youtube.com/watch?v=xIRUC8p0t7M

bu arada kendisi gürcüdür bu kayıdın da isyandan sonra kayda alındığı söylenmektedir.
doğum: 1856 bağdat
ölüm: 1913 11 haziran istanbul

bâb-ı âli baskını'ndan(23 ocak 1913) suikastına kadar sadrazamlık görevi yaptı.

1909'da harekât ordusu komutanı olarak istanbul'a girdi ve 31 mart isyanını bastırdı. miladi 13 nisan 1909.
104 sene önce bugün alçak bir suikast sonucu şehit edilmiştir. Allah rahmet eylesin.
109 sene önce bugün.
"yeter ulan" diyerek türk milletine hürriyet ve özgürlüğü sunan adam gibi adam, komutan gibi komutan.
ruhu şad olsun, nur içinde yatsın...

bir daha gel selanik'ten ak sakallım mavi gözlüm.
(bkz: ikinci meşrutiyet/#37285348)

https://www.youtube.com/watch?v=MFwqYTLTLOA
istanbul'un Beykoz ilçesine bağlı bir köy.

https://www.google.com.tr...2!3d41.1521169!4d29.18897
Rus çöpü.
görsel
kim ki.
oda öldü gitti.
Bunun taş plak kaydını dinleyip cuş u huruşa gelen piçler kayıttaki kelimelere, cümlelere, dile dikkatli baksınlar da içine sıçtıkları hazineyi bir görebilsinler. O günden bu güne, hamiyyetli bir vatan evladı tarafından arabasında vurularak gebertilen bu farmasonun da dediği gibi "makarr-ı hilafet kan ağlıyor."
sonuçta o da öldü gitti.
niceleri geçip gitti.
"bizde cesaret, bizde hamiyyet yok mu? işte ben, tekmil servetimi ordunun masarif-i iftihhariyesine hayatımı, hayatımı da vatana feda ediyorum."

Adamdaki ses tonu korkunç derecede karizmatik. Söylediklerine bir şey diyemeyeceğim. Herkes farklı şeyler söylüyor. Nereden nasıl tutacağımı bilmiyorum açıkçası. Evet
ittihatçı denilip iftira atılan Yorgun adam (Osmanlı) paşasıdır, Paşalar paşasıdır.
23 ocak 1913 - 11 haziran 1913 arası Osmanlı imparatorluğu Sadrazamlık görevini üstlenmiştir, orduda kılık kıyafet düzenini getirmiştir, ardından enver paşa bu düzeni bozdu Enveriye diye bir şapka çıkardı orduda bu kullanıldı Ri'ka harflerini orduya tahsis ederek ilk harf devrimini yaptı. pek tabii bunlar olurken zaman farklılıkları yaşandı birisi daha önce diğeri daha sonra oldu. unutmayalım ki bir süikast sonucu şehit düşmüşür.
sayın paşam,

bizi zamanında bu dertten, tasadan, istibdattan, zulümden, yıkımdan, kayıptan kurtardığın için ve yüzyıllarca taife-i etrak'ı sömürüp onunla alay eden bir avuç iş bilmezlerin belki de en büyüğü olan o köhne bizansın yıldız burcunda ikamet eden baykuşu indirdiğin için türk çocukları olarak müteşekkiriz.

saygılar.
ittihatçi falan değildir.
kafkas kökenli, bir çeçen'dir. bilirsiniz, bizden olan, bizden olandır.

bizden olmayan, "bizden olmayandır".
Gerçek bir Aydın.
Bugün böyle bir adamın chpnin ya da mhpnin başına geçtiğini düşündüm bir an.
kafkasdır, yalnız hatırlamıyorsam çeçen idi. sevmem.
Hürriyet kahramanı.
31 mart gecesi aklıma gelmiş büyük asker ihtilalci Türk subayı. hareket ordusunun 31 mart ayaklanmasını bastırma tarihiyle seçim sonuçları ayrıca anlam kazanmıştır.
zamanın cehapelisi. darbeyi çok severdi rahmetli.
Sultan Abdulhamid Han Hazretlerini tahttan indirip Osmanlı'nın yıkılmasında rol oynamış insan..
ismet inönü ve enver paşalar kurmaylarıdır. üçü bir resimde.

görsel
Türk çimento müstahsilleri birliği "bu adamın taşaklarına beton yetmez, üretimimiz bu talebi karşılayamaz" deyince heykelinin dikilmesinden vazgeçilmiştir.