bugün

--spoiler--
dizi 4 5 6 1 2 3 sırasıyla seyredildiğinde bütün soruların cevabı ortaya çıkıyor.
--spoiler--
buradan kate'e sesleniyorum ulan o kadar bölüm sawyer'a kuyruk salladın jack'in gözünün önünde sawyer'la seviştin daha son bölümelere kadar sawyer'in peşinden ölüme gidiyordun ne oldu da bir anda yelkenleri jak malına çevirdin hea seni seviyorumlar falan bu ne yaman çelişki arkadaş. nadya olayından sonra sayid kardeşimizde bir çift sözüm var ama neyse içimde saklıyorum .
--spoiler--
paralel evrenin jack in juliet in bombayı patladıktan sonra hayal dünyası olması dizinin süpriz finaliydi.
--spoiler--
6 sezon heyecan ve merakla izledim. bu nedir bu kimdir bir çok forum ve blogları okudum. tartıştım. o kadar soru içerisinde dizi bitebileceği en güzel şekilde bitti. hoşça vakit geçirtti.
Düşünen isyankar seslerin aksine dizide emeği geçen herkese teşekkürler. Bir sinema filminde bile zor rastlanan bu kadar kaliteli bir yapımı bize dizi olarak sundukları için.
merakım hugo ile ben o adanın yönetiminde neler yapacaklar. bir 3d sinema filmi ile de bir devam projesi yapılabilir. keyfinden de yenilmez.
çoğu kimsenin sonunu beğenmediği, bazılarının ise anlamadığı için çamur attığı, her şeye rağmen 6 sezon boyunca soluksuz takip ettiğimiz dizidir.
bir fenerbahçeli olarak bir ay içerisinde iki şoku birden kaldıramayacağımdan dolayı kendimi intiharlara sürükleyeceğim, tüm sorumlusu bu dümbük senaristlerdir.
(bkz: lost u izleyip namaza başlamak)
--spoiler--
6 sezon güzel iş çıkardılar demek istiyorum ama hala aklımda kalan o küçük çocuk kimdi? kilise sahnesinde ilk helikopter uçran kamil sonrada senelerce lan yanlış bu pilot olacaktı diyerek elbiseyi dizi bitene kadar çıkarmayan abimiz neden yoktu ve riçırt alpert abimiz de yoktu, onlar insan degilmi kardeşim ? kutup ayısı, at ve tavşanlar da yoktu, dharma girişimcileri nerdeler, orda yaşayan halk nerdeler, köpek balıgı vardı o nerde? vay amk ya herkes bir birine dokundu sonra a biz ölmüşüz mü oldu ? e bunlar hep dokunuyolardı zaten birbirlerine. yok olmadı bu böyle. finali yeniden istiyoruz kampanyası düzenlicem.
--spoiler--
tamam çok kötü fenaydı finali, hiçbirimiz tatmin olmadık, sövüp sayıyoruz 2 gündür ama bu kadar da götüyle anlayıp bunu manşete taşıyan yoktur herhalde! aha:

http://www9.gazetevatan.c...caksiniz/307308/30/Manset
bilimle başlayıp dinle bitmiştir.
ikinci matrix vakasıdır.
--spoiler--
sabah uyandığımda bir ışık gördüm. uamrım jack'in babası beni de çağırmıyordur lan.
--spoiler--
anlamayanlar okusun sözlerimi geri alıyorum tekrar baktım mükemmel bitti bu dizi ;

efendim bu diğer hayat herkesim mükemmel yaşamları vardı işte bu yer aslında tüm insaların ölümden sonra ahirete geçiş için beklediği yer. esas oğlan jack olduğu için kurgu jack üzerinden gitmiş, adam ölüyor ve orada tüm dinlerin içiçe bulunduğu bir kiliseden tüm dostları ile ahirete göçüyor. bu dostlar beraber olmak istediği ve hayatının en önemli anlarını geçirdiği insanlardan oluşuyor. kate ve diğerleri adadan kurtuldu çok sonradan öldüler. jack adadaki tıpayı taktı ve sonra öldü.hugo ve ben adada kaldı ve adayı yönetti sonra öldü.jack'in babasının dediği gibi burada zaman yok.
yani kimileri jacktan sonra öldü ve aynı kiliseye geldi.hepsi bir arada öbür dünya'ya gitti.

adada olanlar jacob karaduman bilimadamları adanın içinde varolan herşey gerçekti.kwon ailesi gerçekteb boğularak öldü.
john hakikatten asılarak öldü.jack ise son bölümde ışığı geri getirdi ve kan kaybından öldü.yani şu göz açıp kapama hikayesi tıraş öyle birşey yok.çok iyi oldu açıkçası ama netice itibari ile şu bilimsel zırvaların cevabı olsa daha iyi olacaktı.
bize verilen mesaj çok önemliydi son bölümde (cristian'ın konuşmaları):

- biz parayı bulduk, takılmayın daha fazla, move on!

vay be, ne sıçtın elime ne süreyim yüzüne. olay supernatural'in finalindeki gibi değil.. bu kadar soru sor %90'ını cevaplama, sonra 15 saniye reklama 900.000 usd al. yiyemeyeceği sikin altına girmemek diye acayip rahatsız edici bir söz vardır ama doğru.. ne yazık ki..

bakalım alternatif sonlar nelermiş..

bir de kate aaron'u kime bıraktı?
son bölümü ile, en yakın arkadaşlarımı kaybetmişim gibi beni üzen dizidir. gözlerim doldu, bogazıma düğümler atıldı. cevaplar falan eksik kaldı biliyorum ama içimde tatlı bir hüzün oldu be sözlük. hele sawyer ile juliet in tekrar kavuşma anındaki konuşmaları beni çok etkiledi, zaten dizi boyunca en çok juliet in kuyuya düşerken sawyer dan ayrılması bana çok koymuştu. ne diyeyim ki şimdi ben. öyle yada böyle sağolun lost ekibi...
jack'in gözünü açmasıyla başlayıp kapamasıyla biten, 6 sezon boyunca bizi komplo teorileri konusunda ehil hale getiren, meraktan çatlatan müthiş yapım(dı). çok kötü ve saçma bir sonla bitmiştir. pek çok soruyu yanıtlamak bir yana dursun, daha da soru(n) hale gelen pek çok detayla bizi başbaşa bırakmıştır. ama her şey bir yana;
--spoiler--
shannon * seni yeniden görmek çok güzeldi.
--spoiler--
(bkz: kaldı geriye cevapsız sorular)
hurley kesin dizanteriden öldü o suyu içtikten sonra ama jack o suyu okuyup-üflemedi benim gördüğüm kadarıyla veya içinden okudu üfledi.
walt falan noldu?
iyisiyle kötüsüyle izledik bitti hadi hayırlısı.
6 sezon boyunca sorduğu soruların hiç birisini yanıtlamadan televizyondan ve hayatımızdan s.ktir olup gitmiş dizidir.

yanarım yanarım seni indirirken çektiğim azaplara yanarım lost!
--spoiler--
4. sezon finalinde bitmeliydi bu dizi. ceykıp meykıp derken iyice sıçtınız senaryocular. bizimkiler helikopeterdeyken ben çarkı çevirip adayı taşıdıydı ya, orada the end çekseydiniz süper olurdu işte.

hiç bir soruya yanıt verilmedi, adanın taşınması neydi?, ben nasıl tunus çöllerine gitti? lighthouse, ayna filan ne ayaktı? kara duman ne halta yarar? ışıklı mağaranın anlamı ne? o hiyeroglifler, devasa heykel neydi? ada denizin dibinde gösterildi ada batmaktan kurtarıldığına göre o neydi? zaman yolculukları nasıl oldu? daha bir yığın soru...
--spoiler--
beni tatmin etmedi o final, saçma sapan metafizikten de öte aptalca şeylere bağladılar. milyonlarca insan ekran başında apışıp kaldık, alacağınız olsun.
sözlük yazarı kardeşlerime müjdeli bir haber vereyim o zaman dizinin cevaplanmayan sorularına istinaden yeni bir film çekilecekmiş an itibariyle abc.com dan öğrenebilirsiniz.
bir çok cevapsız soruyla seyirciyi boynu bükük bırakıp gitmiş dizidir.
sonunda her ne olursa olsun; bu kadar uzun süredir bu kadar hevesle ve merakla takip edilmesi bile çıtayı erişilmesi zor bir noktaya kadar yükselttiğinin ibaresidir zaten. ancak bu seviyeye 4te bir falan yaklaşan bir dizi olduğunda eleştriyi hakedecek duruma gelecektir kanımca. he bir de spoilir vermek gerekirse
--spoiler--
dizinin başladığı noktada bitmesi muhteşem düşünülmüş bir fikirdi. jack amca gözlerini açtığı yerde şekilde gözlerini yumdu yine. ve biz o gözlerin sadece bir tekini görebildik yine. vincent gelişi, yüyrken ağaçta asılı babasının ayakkabılarını görmesi falan kurguya saygı duyulması için yeterliydi zaten.
--spoiler--
velhasıl bu hafta lost'ta ne olacak acaba merakı eksilmiş oldu hayatımızdan artık.
sinir bozucu bir finalle biten yapım. insan düşündükçe sinirleniyor, sinirlendikçe düşüncelere dalıyor... hayır kötü bir bitiş olabilir, her yapımda izleyiciyi tatmin etmeyen finaller vardır da, aldatılmışlık duygusu insanın içini kemirip bitiriyor arkadaş:
--spoiler--
ulan daha dizinin ilk sezonunda ortaya gizemli sayılar atıp adaya çıkan insanların kaderini bu sayılara bağlıyorsan, daha ilk sezonda yıkıntı bir heykel kalıntısı gösterip taa 5.sezonda bunun tamamını ağaçlar arasından izletip bölüm bitiriyorsan, hiyeroglifli bir dolabın ardına girip black smoke denen ne olduğu belirsiz şeyden medet umuyor, dharma diye bir girişimin varlığını 3 sezona yayarak anlatıyorsan, manyetik güç, bilimsel çalışmalar, ayrılan fonlar, sarkaç, oxford vs. şeyleri saatlerce anlatıp sonuca bağlayacakmış gibi yapıyorsan, dizinin başından sonuna kadar "hepsi bir nedenle buraya geldi" fikrini işleyip isimlerini dağa taşa yazdırıyorsan, onlarca bölümü sadece ve sadece adada neden çocuk doğmadığını ayırabiliyorsan, yaklaşık 2 sezon işi bilimsel verilere bulayıp sonra 3 sezon metafiziğe sarıyor, ki herkes metafizik açıklamaya da razıyken ve hatta tarih öncesi uygarlıklar hikayesine bile hazırken mitolojik hikaye esintileri yaratıp her yeni çıkan şeyi bölüm sonuna bırakıyor açıklamaları hep erteliyorsan;

en sonunda çıkıp "ölüm allah'ın emri, ne yaşandığı önemli değil hepsi aynı yerde buluştu" diyemezsin arkadaş! bunu dersen bundan sonra yapacağın işlere kim güvenir, kim izler onu da allah bilir artık!!!!
--spoiler-- *
--spoiler--
jack'in ışık havuzundaki surat ifadesi zevke geldiğinin göstergesidir.
--spoiler--
bir gazetenin web sitesindeki haberde, finali ile alakalı yalan dolan bir habere konu olan efsane dizi... http://www9.gazetevatan.com/cok-sasiracaksiniz/307308/11/Haber
--spoiler--
Lan arkadaş hala adaya araf demiyorlar mı ona yanıyorum. Nerenizle izlediniz lan diziyi?
--spoiler--
finalinde ay yıldızı eksik etmemiş olan dizi.

http://img411.imageshack....csnap2010052514h08m14.png
yok efendim 120 saat sürmüş toplamda, 5 gün vermişim, yok efendim 5-6 yıl sürmüş, ömrümü yemiş. olm manyak mısınız lan siz, internetten download yapıp izlemediniz mi abi bi çoğunuz bu diziyi? dvd'sini bile beklemeden hayvanlar gibi rapidden, torrentten indirmediniz mi? sonra da uzanıp yatağa bsplayer ya da gom player'a başvurmadınız mı? anlayacağınız bir tane bile paralı, lisanslı program ya da yayın organı kullanmadan dizi izlediniz. ne bu sahiplenme çabaları diziyi? kahrı adamlar çekti, parayı da onlar kazandı, kusura bakmayın ama kimse zorlamadı sizi diziyi izlemeye.

neye küfür ediyorsunuz ki şimdi?