bugün

Son patchle birlikte gözümden düşen oyun. Ama bırakmam orası ayrı konu, hala da devam ederim, rankedda 4 win 2 lost vardır. Nami çok iyi cc supporttur.
Zaman geçirmek için ideal fakat uzun vadede sıkan bir oyundur. Ama Murat Kosova'nın seslendirme yapması çok hoş bir detay. Denemeye değer yani.
az önce bitirdk. evde 5 kişi team yaptık. 6 maç 1 bozgun! eziyoruz. Bu saate kadar oynadık öyle bir oyun.
2020 yılında e-sport dalında oynanacak muhteşem ötesi online/rts tarzı oyundur.
Türk serverında olan " Intanqibleee " eklesin beyler kapışırız.
Grafik kalitesi bakımında cok iyi bir oyun.
kesinlikle en iyi giriş müziği yapmış oyundur. harikadır. kalitesini gösterir.
http://www.youtube.com/watch?v=5r03Q3gglV8
Türk çocuklarıyla aynı takıma düşmemek için dua etmek zorunda kaldığınız oyun. Çünkü bizim veletler ne olursa olsun bir konuda yanıldıklarına inanmıyor.
sezon 3'teki yeni saldırı eşyalarıyla birlikte sg büyücüleri (ad casters) çok güçlü olmuş oyundur. sadece black cleaverla tek atmak nedir abi ad carrye. (pantheon, talonla denenmiştir)
türkiye serverında liselilerin 2 kill alması sonucunda kendilerini polat sanan insanlar ile doludur.
Benim gözümde metin2 gibidir.
Herkese değil anlayana.

(bkz: dota)
türkiye serverından uzak durulması gereken oyun. türkiye'de birkaç el oynamıştım acıldığında. oyuncuların hepsi kendini terminator sanıyor ve herkesten iyi bildiklerini düşünüyorlar.

özellikle rengar'ın nerf yemeden önceki halinde rengar oynayanlar yok mu? Allah düşürmesin onlarla oyun. adam tek atıyor usta. tek atıyor. ve "nasıl bu kadar vurabiliyorsun?" diyorum. adam bana, "kes" diyor. sanki top5 plays move yapmış bana. yaptığı tek şey q!

bi tanesine daha denk geldim. adama dedim ki; "bu itemi çıkman lazım" bana ne dese beğenirsin; "ben her zaman recommended kasarım". allah belanızı versin lan.

eu east serverı da vasat durumda su an. polonyalılar ve yunanlar'dan çektiğimizi kimseden çekmedik. tabi türkleri ayrı tutuyorum. en troll biziz oyunda muhtemelen türkler olarak. insanlar nereli olduğumu sorunca, "earth" yazacak hale geldim. eastten inanılmaz soğuyum weste geçtim. west başlarda çok güzeldi. yenildiğim halde zevk alıyordum. sonra ne olduysa, westte de aynı öküzler gelmeye başladı. elohell'den çıkamıyoruz. tıkandık kaldık..

şu an en makul amerikan serverı görünüyor. ama geçişimiz yasak. anca baştan başlayacaksın. onla da kim ugraşır?
son zamanlarda çıkardığı saçma sapan championlarla iyice sıradanlaşmış oyun.
oynamaya çalışıpta üşendiğim oynayamadığım bir oyundur arkadaşlarım güzel olduğunu söyler.
şu an girmenin imkansız gibi bir şey olduğu oyun. sadece bende mi donuyor acaba.
çoluk çocukla dolmuş oyun, yaklaşık 3 ay önce bıraktım çok da mutluyum.
harikulade bir oyundur. kolay oynanışı ve sık güncellemelerle sizi oyunun içine çeker 7-8 ay sonra bağımlısı olursunuz.

--önemsiz kısım--
lol maceram yaklaşık 11 ay önce eune serverında başladı. level dergisinin verdiği cd ve yanımdaki birkaç kişinin görüşleriyle oyuna başladım. ilk levellar falan derken, 30 level oldum. yaklaşık 350-400 winim varken, ilk ranked maceramı güzel bir galibiyetle açmıştım. böyle yaklaşık 1480 eloya kadar geldim. geldim gelmesinede 1500 eloya çıkamıyordum. aşırı troll vardı Polonyalılara karşı yavaş yavaş ırkçılık belirtileri gösteriyordum. bardağı taşıran son damla ise eune'de 5 kişi premade girdiğimiz bir oyunda, bir bayan arkadaş hata yaptı diye söylenmeyenin kalmaması. türkiye serverının açılmasından yaklaşık 2 ay önce rp ile eu west'e geçtim. geçmeden önce support'a attığım mesajda türkiye serverına zorunlu geçişten sonra isteyen herkesin istediği servera dönebilecek mi sorusunu sordum. soruma herkes in geldiği servera geri döndüreleceği şeklinde olduğu için, hiç pişman olmadan çektim rpyi. türkiye serverı açıldı, bizi zorla eu-west'e gönderdiler derken bir baktım isteyen herkes istediği servera dönebiliyor. sizin yapacağınız işi dedim ama eune'de birkaç arkadaş kaldıydı, onlar geldiği için sevindim.
--önemsiz kısım--

eu-west'te geçmeme rağmen elom sıfırlanmamıştı. 1480 elodaydım ve sezon 2'yi 1712 top elo ile bitirdim. sezon 3'ün başlamasıyla elom 1480 civarına yine düştü. neyse ki ilk oyunlardan gelen +40 elolarla hızlı bir şekilde +1700 elo oldum. sıkıntı yavaş yavaş başlamıştı, 1500-1600 elo arasındakiler +1700'lerden çok daha iyi oynuyorsa bu oyunun sistemlerinde bir sorun var demektir. ki elo sisteminde gerçekten bir sorun var. bu sorun nasıl çözülür beni ilgilendirmiyor, diğer oyuncularıda ilgilendirmiyor. bundan yaklaşık 3-4 ay önce şampiyon seçme ekranındayken oyunu terkettiğimizde -10 elo gidiyordu, oyunun eu-w forumunda dile getirdik ve artık 30dklık banlar var. bu oyun güzel oyunculara ve güzel yöneticilere sahip olduğundan dolayı bu kadar hızlı yükseldi. yöneticilerden bazıları yanlışlar yapmaya başladı. (yeni gelen şampiyonların saçmalığı, orantısız güçlü yeni şampiyonlar , yapılan nerflerin 6300 ip verilip alınan şampiyonları bitirmesi gibi) eğer böyle devam ederse, oyuncu sayısında ciddi bir düşüş olur.

biraz oyundan bahsetmek gerekirse, eski bir dota geçmişiniz varsa oyuna gayet kolay ısınabilirsiniz. bir ap-carry olarak farm işinin gerçekten tüm lane için gerekli olduğunu söylüyorum. midlane oynamak gerçekten zor, farm yapmak, farm yaparken karşı tarafın farm yapmasını olabildiğince engellemek, yardıma ihtiyaç duyan laneleri roam yaparak takıma avantaj sağlamak, teamfightlarda pozisyon almak, karşı takımın ad-carrysini öldürmek gibi. banim şanssızlığım mı bilmiyorum ama, first pick olamadığım sürece pek ap-carry oynayamıyorum ve o oyun genelde ap-carry yüzünden yeniliyoruz.

baba ap-carrylerden bahsedicek olursak ;
cho'gath derim benim, cho'gath nedir la diyip hemen eksilemeyin. gelin bi' dinleyin. cho'gath en sağlam ap-carrydir. ultisini 6 stack yaptıktan sonra en az bi' +2.2k hpniz oluyor. ultisinden gelen true damage ile birlikte tek bir rabadon ile oyun taşıyabiliyorsunuz. q skilli ile aoe knockback atarak takımınıza çok büyük avantaj sağlıyorsunuz. w skilli ile aoe bir silence atabiliyorsunuz ki böylece ezreal ya da tristina gibi şampiyonların kaçma skillerini engelleyerek Q + ignite + r combosuyla karşı takımı teamfight'a 4 kişi sokuyorsunuz. faerie charm + flask + 1 hp pot + 1 mana pot alarak, base dönene kadar 1100 gold'u çok rahat topluyoruz. ardından chalice + boots alıyoruz. şimdi lane pushlayıp diğer lanelere roam yapıyoruz. roamda başarısız olursanız 860 gold'a blasting ward alıyoruz, eğer roamlarda gayet başarılı olursak direk 1600 goldluk ap itemini alıyoruz ( adını unuutum * ) e ile farm yapmak kolaylaşıyor ve rakibinizi turretler sayesinde cs kaybettiriyorsunuz. rabadon deatcap'i bitirdikten sonra rakibe göre magic pen. botunu veya magic. res. botunu alın. ardından frozen heart'ı çıkın. böylece cho'gath'ınız tanky + tons of damage oluyor.

eu-west ; persheid9 sorularınız için ve oyunlar için ekleyebilirsiniz.
Uzun süre düşündüm, ne yazabilim diye, sonra rastgele dedim.

Öncelikle, online oyuna sonuna kadar karşı biri olduğumu söylemem lazım. Sebebi öyle sosyolojik , psikolojik şeyler değil. Türk oyuncusuyla karşılaşma ve hayattan soğuma mevzusundan bıkmış olmam. Neyse.

Yıllarca Warcraft3 haritalarından dday oynadım, oynadığım arkadaş grubu sabit olduğundan, hiç online oyun hissi yaşamadım ve yıllarca katlanabildim. Ancak seneler geçtikçe, baktık ve gördük ki harita kullanılabilecek olan karakterler dengesiz, item ( eşya ) düzeni statik, yetenekten çok, rastgele modundan gelen karaktere bağlı bir harita haline geldi. Soğuduk.

Seneler sonra bir kız arkadaşım oynarken ilk gözüme çarpmıştı, sabit fikirli olduğumdan , " gel öğreteyim biraz, zevkli baya" gibi çırpınışlarını beyhude bıraktım.

Ancak 2012 şubatına kadar kaçabilmiştim. Final dönemi geliyordu, ac serisi bitmiş, diablo 3'e aylar vardı. Fm desen iyice tekdüze olmuştu, kanım kaynıyor, aranıyordum.

Ev arkadaşım , " bir hafta boş zamanım var, oyun oynayam" diyerek bu oyunu kurdu. 3 gün sonra dayanamadım , ben de kurdum.

Öncelikle oyunla ilgili birkaç metayı anlatıp, hikayeme öyle devam edeceğim. Bizim bu tarz wc3 haritalarına başladığımız yıllarda, dday ile dota arasında " seferoğulları vs tellioğulları" benzeri bir ilişki vardı. Dday'e kayınca, dota bizde yalan oldu. Sonradan öğrendik ki , dotada "last hit" , " tower dive" gibi olaylar varmış. Lol'de en zorlandığım kısımlar bunlar oldu.

Oyunda ilk oynadığım hero Le Blanc idi. Zerre beceremedim, hala aklıma geldikçe bir ürperirim. Zaten herhangi bir rpg ya da frp oyununda da her zaman kılıç kalkan bir hayvan kullanırım, lb bana gelmedi. ikinci oyunumda Morgana'yı seçtim. Yine olmadı...

Ancak, üçüncü oyunda öyle bir karakter buldum ki, level 30'a kadar sadece onla geldim, Demacia'nın gururu, Garen...

Gelgelelim, neredeyse bir senedir bu oyunu oynuyorum. Yıllarca oyun oynamış biriyseniz, yeni bir oyuna alışmanız çok sürmüyor. Deneysel takılmadan önce, sistemin kölesi olup içeriği iyice anlamanız lazım.

Şimdilerde ranked oyunlarda deniyorum şansımı. 2. sezonda , oyunu çok bilmeden, her koridorda oynamayı bilmeyerek başladığımdan ( kısa noobluk yaptım ), düşen elomu zor topladım. Ama, yolumu açık hissediyorum.

işin özü, yetenek ama daha önemlisi, hata yaptığında bunu kabullenip yaptığı hatayı düzeltmeye çalışabilecek insanların oyunudur " lol ".
Son zamanların en iyi ücretsiz online oyunu diyebilirim.
naparsanız yapın türk serverında oynamayın trollerin hepsi orda arada west bakıma girince girip bir iki oyun atıyorum felaket ya adamar 2-3 kişi mid'de kasarlar jungle'a ks atarlar ilk 'levellarda' her neyse türk serverında oynamayında nerde oynarsanız oynayın
Küfür etmemeye çalışacağım ama, başarabileceğimi sanmıyorum. Berbat bir ban sistemi olan oyundur.

Şöyle ki ; bir süre içerisinde tribunal denen saçma yer tarafından suçlu görülür banlanırsanız, bir sonraki tribunal suçlanmanızda iki katı ban vermekte.

Sinirli bir oyuncuyum, kötü oynayan kimseye sövmüşlüğüm, flame denen şeyi yapmışlığım yoktur, herkes kötü oynayabilir. Zaten hepimiz her oyun iyi oynasak, dünya şampiyonasına giderdik, para kazanırdık.

Gelelim beni çıldırtan şeylere ; örneklerle anlatacağım. Takımın mid'inde lee sin vardır, junglerın salaklığı ve biraz da kişisel mallıktan toplanedeki xin'e 2 kill verilmiştir. insan gibi yazılır, (bu arada bunlar eu west serverda oluyor ) "lee, senin heron gezebilen bir hero, xin yukarıda basıyor, dive yapıp kill alacak, farmımı engelliyor, bana yardım eder misin".

Adamın cevabı : " no, l2p ( learn to play demeye çalışıyor ). Bu bir ranked oyun, bu bir takım oyunu, roam özelliği en az olan championlardan biri olan morgana aşağı yukarı gank yapıyor, en mobil herolardan biri olan lee sadece mid'de farm yapıyor. Sonra flame yapınca ben suçlu oluyorum...

Başka bir örnek, toplane'de yukarıda esmekteyim, ortada da katarina , kassadine karşı 6/1 oynamakta. Ama kansızın götü kalkar, iki kule arası, 2 heroya atlar ulti falan atar. Kısacası adamları küçümsediği için, kill verir durur alttaki gereksizlerden gereksiz champion olan karma ile, oyun kaybedilir, rakip bile kazanılan oyunu kaybetme sanatı diye dalga geçer...

Flame yapınca suçlu olurum.

Toplane vladimir oynanacaktır, ama pick ekranında şerefsizin biri trolller ve teemo alır, oyun başlayınca top'a koşar, bir de akıl verir, vlad mid herosu zaten, orada oyna... Mecburen oynanır, karşıda oynayan nidale pro çıkar, ağzıma vurdukça vurur... Buraya kadar sıkıntı bend egibi gözükebilir, lane kurtarmak için yardım istediğim cho bir kere gank yapmaz... Hatta, bir flash mesafesinden kısa mesafede team fight olurken, ghost keser, ölmenizi izler... Ama takım, vlad'a yüklenir ( iyi oynadığmı iddia etmiyorum .)

Takımı fighta girerken farm yapanlar, zaten itmiş olan lane'e tek gidip ölen carry'ler, barona gidilirken buff kesen mallar. Oyunu kazanmaya çalışmak bu oyunda suç, trollük yapacaksın, ama chat'e hiçbir şey yazmayacaksın, honorable oppenent almaya doyamazsın.

Öyle iğrenç bir pick sistemi olan oyundur.
bende bir nevi uyuşturucu etkisi yapmış oyun. oynadığım günden beri bende bağımlılık yapmıştır kendisi.
dota 2 > lol.
indirmeyi istediğim ve denemek istediğim , dıştan güzele benzeyen bir oyun.
Dota'ya benzeyen , Riot Games yapımı online strateji oyunudur. Maçlar 5e5 olarak yapılabilir. Kendinize bir hero seçip , rakip herolarla savaşıyorsunuz. Hedef rakibin ana binasını yok etmektir. Bunu başarmak için takım oyunu gereklidir. Çünkü ana binayı cok yüksek damage vuran kuleler savunur. Tavsiye ettiğim bir oyundur. Ayrıca bayağı popüler bir oyundur.