bugün

her mahallede olduğuna inanılan şehir efsanesi. efsanevi karakter. (bkz: bir demet tiyatro)
kitlelere tiyatroyu ulastirmayi hedefleyen bir demet tiyatronun efsanevi karakteri. ayrica allah rahmet eylesin. ciragi icin (bkz: tombalak)*
bir demet tiyartonun en başarılı karakterlerinden bir tanesidir ve yaygınlaşmasıyla laz milleti arasında moda olmuştur. her laz kendine bir bakkal açmamış ancak evvelden açık olanlar adını laz bakkal koymuştur *. tanıdığım bir tane var hakkaten laz yani.
bunun farklı versiyonu için (bkz: ekmek teknesi)
bir demet tiyatroda sokak sahnelerinin güldüren oyuncusu. yaptıgı esprilerden ziyade tombalak ile yaşadıgı ilginç diyaloglarda herkesi kırıp geçiren karakter
(bkz: aydın tolan)
bir demet tiyatro nun unutulmazı.Allah rahmet eylesin.
bir demet tiyatronun özlenenlerinden çok sevdiği tombalağınıda ayırmadı yanından giderken.
(bkz: laz bakkal ile tombalak)
-irmik pencereden laz bakkal ile konuşmakta;

irmik: yani o evde olanlara akıl sır ermiyor..
laz bakkal: hangi ev?
irmik: lütfiye'lerin evi.
laz bakkal: hangi Lütfiye?
irmik: yahu terbiye hanım'ın kızı yok mu?..
laz bakkal: var mı?
irmik: var tabii yahu.. lütfiye, hani abisi var mükremin..
laz bakkal: lütfiye mükremin'in bacısı mı?
irmik: evet..
laz bakkal: hangi mükremin?
irmik: yahu bizim belalı kuru mükremin var ya.. senin çırak devamlı onların evinde ya.. hangi çırak deme indiririm kafana bir şey!..
laz bakkal: haa, sen benim tombalak çırağı diyisin..
irmik: hah.. işte o da, postacı da herkes lütfiye'nin evinde..
laz bakkal: hangi lütfiye?
irmik: yani laz bakkal ettin güzelim dedikodunun içine!.. **
(bkz: bakkal)
(bkz: şarküteri)
kirk lira ucyuz lira gibi söylemleri olan ve söylediklerini anladığınız için arkadaşlarınızın sizi bakkala tercüman olarak götürmesine sebebiyet veren bakkallardır. **
her mahalle veya sitede bir tane olduğunu düşündüğüm kişi.
defter ciltlemek için para bandı olarak bilinen bant yerine yara bandı vermesi ve ısrarla ikisinin de yapıştırıcı özelliği olduğunu söylemesi, diş macunu yerine, o da tüpte olduğu için gibbs adında bir erkek traş köpüğü vermesi ve benim onunla diş fırçalamaya çalışmam ile kuduz gibi ağzımın köpürmesi şeklinde sonuçlanan vakalar ile 80'lerin laz bakkalı ekolü bizim mahallemizde yaşıyordu. tuvalet kağıdı isteyenlere zımpara kağıdı verdiğine tanık olmadık ama son derece enteresan bir adamdı, yaşıyorsa selametler, öldüyse rahmetler.
http://1.bp.blogspot.com/...8/wn1kGHzQDYE/s400/04.jpg

şöyledir.
izmir Güzelyalı mahallesi, Hıfzıssıhha durağı yakınları Selma Yiğitalp Lisesi (56. sokak)sokağında bulunan bakkaldır.
61 e kadar saymasını bilen bakkaldır.
bir demet tiyatro tiplemesidir, rahmetli aydın tolon tarafından başarı ile canlandırılmıştır.
mükremin: laz bakkal bana bir sigara versnene,
laz bakkal: (cebindeki paketten 1 adet sigara çıkarır mükremin'e uzatır.)
mükremin: yahu laz bakkal paket istiyorum paket!
laz bakkal: (cebinden açık paketi çıkarır, mükrmein'e uzatır) mükremin ayıp oluyor ama, 1 adet tamam da 1 paket de istenmez ki!
mükremin: vazgeçtim istemiyorum laz bakkal.
her mahallede vardır. laz değilse de laz denir.

bakkalın karısı samsunlu yani laz diye bakkal da laz oluyor amk. nasıl işse. ayrıca mahallenin büyük kısmı bu bakkala gider. kısacası her bakkal bir laz bakkal olmayı hayal eder ileride.

(bkz: erdal bakkal)
türk tvlerinde bakkal tiplemelerinin piridir.
rahmetli aydın tolan'ın canlandırdığı bir demet tiyatro karakteri.
izmir, bostanlıda izbanın nergiz durağında da var bundan. hersi aynı adamın olmasın sakın.
salacaktaki devretmiş, yenisi bira satmıyor.
(bkz: gürdal tosun)
(bkz: bir demet tiyatro)
budur.
sarı çizmeli mehmet ağalı banka kartı reklamında da bir örneğini gördüğümüz bakkal tiplemesi. bunu da nereden anlıyoruz? mehmet ağa bir koltuğunun altına tavlayı, bir koltuğunun altına ise borcu olan paraları sıkıştırınca önce ne olduğunu anlayamayıp "uyyyy!" diye tepki göstermesinden. sonra bir koltuğunun altındakilerin para olduğunu farkedip sevinçten gülme moduna geçiyordu.