bugün

illa billahil aliyyul azim şeklinde devam eden insanın sabır sınırları zorlandığında içinden okuması gereken dua.sözlükte de işe yarıyor.
anneannelerin televizyonda bikinili hatunları gördükleri zaman töbe töbe şeklinde cümleye başlayarak ardından devam ettirdikleri dua.
lisede falan din kulturu ve ahlak bilgisi dersi hocalarinin (bkz: dinci) sinirlendikce kullandigi sonu asla soylenmeyen soylense de duyulmayan duyulsa da anlasilmayan duanin anlasilan kismi...
sabrın sınırlarını zorlayan insana kufretmeden tepki verebilmeye yarayan sozcuk.
(bkz: inna sabirin)
(bkz: la havle vela corvette)
"+5 to stamina", "+3 to wisdon" veren büyülü söz.
yüce ve azamet sahibi allah dışında, yardım istenecek kuvvet yoktur anlamına geliyor çıkarımlarıma göre...
bi de bi arap arkadaşımın kendince türkçeleştirdiği şekli vardır;
-le helva vale reçel, illa bir kutu pisküit!
(bkz: LA HAVLE)
anneyle özdeşleşmiş bir sözdür. sabrın son aşamasını gösterir. eğer bu sözden sonra da rahatsız edici duruma devam ediliyorsa korkulmalıdır. sonuçları acı verici olabilir. terlik olur, oklava olur... eylem araç ve gereçleri annenin tarzına göre değişir.

(bkz: çanlar bizim için çalıyor)
(bkz: la havle vela powered)**
(bkz: la havle vela corvette)
başlıkta belirtilen bölümünden gerisi genelde kafadan atılan sabır dileğidir. ailemden oldugu için ismini verip rezil etmediğim birinin standart kullanımı; la havle vela kuvvete valla billa şeklindedir; o ne lan!
-merhaba biz amatör olarak dinle ilgileniyoruz da. bir ustadan yardım alalım dedik.
+amatör mü? nasıl amatör?
-isterseniz önce işlerimizi gösterelim.. bunlar nacizane benim yazdığım ayetler.
+la yürüyün gidin tövbe tövbe.
-fotokopiyle kutsal kitap da çıkarttık. adı incir. bakmak ister misiniz?
+la havle vela kuvvete illa billa..
-hah.. onun yerine de lay lay loy loy gibi bişey düşündük.
+la yürü!!

edit: yiğit özgür
la havle vela kuvvete illa billahil aliyyul azim uzun versiyonu ile; insanı sakinleştirmek konusunda; psikologların "sakinleşmek için 10'a kadar sayın" tavsiyesinden çok daha etkilidir. yani 10 tane "10'a kadar sayın" gücündedir. (100'e kadar sayın gibi bişi yani).

(bkz: ben bunu hep yapıyorum)
sabrın sonunda söylenen bir duadır.
(img:#2207590)