bugün

Kavuracaksın soğanı, basacaksın kıymayı salçayı...

Oohhh. Şahane bir yemek.
lüks bir öğrenci yemeği.
Sanıldığının aksine maliyeti düşük güzel yapıldığında yemesinden zevk alınan fakir insanların yemeğidir.
sosun kıvamını tutturunca harbiden enfes oluyor amk! bir tencere yerim o derece.
Aslında makarnanın tadını bozan makarna. Bol Salçalı olanı her zaman daha iyidir. Evet.
bol salcali kimyonlu makarnanin tadini asla gecemiyecek olan makarnadir.
midye veya mantı makarna ile daha leziz olan makarna çeşidi. bol salçalı ve bol kıyması olacak, hatta kıymasına soğan da ekleyeceksin. Yanına bol sarımsaklı bir yoğurt olacak. Vereceksin bünyeye iki tabak arka arkaya. enfes.
tercih etmediğim bir yemek bir defa makarna öğrenci işi fakir dostu işin içine kıyma girince o zengin usulü olur fakir adam yiyemez makarna makarna olarak kalmalıdır.
Çocukken annem bunu bana mantı diye yutturmaya çalışırdı.
Çocuğuz. ama aptal değiliz.
Kıymalı makarna değil bolonez soslu makarna denir, ayıp çok ayıp.
(bkz: kusmak)

Askeriye ve yurtlarda çok çıkan yemek.
Olsa da yesek.
öğrencinin "oo kanki parayı bulduk" demesini bir göstergesidir.
bir porsiyonunun tabiki de asla yetmediği muhteşem yiyecek.
arzuya göre yanına yoğurt da konulabilir, üzerine sarmısaklı yoğurt şeklinde tercih ederseniz mantı özleminizi de telkin edebilir.
bir de bunun salçasız versiyonu vardır ki; o da soğan, kıyma, karabiber ve tereyağı bileşimiyle gayet iyi sonuç verebilir.
yalnız içerisindeki kıymanın kavrulup dolaba konmuşundan değil, taze kavrulmuş kıyma olmasını tenzih ederim. aksi takdirde biraz nahoş bir koku verebiliyor.
Ortaya tuhaf bir koku çıktığından dolayı yiyemediğim yemek. Gerçekten siz hissedemiyor musunuz o kokuyu?
Efsanedir kendileri.
Salçali ekmek alır.
Gerçekten çok iyi yapabildiğim tek yemektir.
Sevmediğim uyduruk yemek. Kıymaya yazık.
salçalı olması kaçınılmazdır. kız öğrenci evi yemeği.
Artık maliyetli olmaya başlamıştır.
Devir ayran makarna ekmek devridir.
boncuk boncuk bir yiyecek türü.

görsel

(bkz: boncuk makarna)

yalarun. yok yalamam direkt yutarun.
Ben çok seviyorum. hele şöyle güzel bir sosla hazırlanmışsa, çubuk makarnaysa enfes.
kıyma önceden iyice kavrulmuşsa evet. pembe kalmışsa hayır.
Yemeyip yanında yatılası lezzet..görsel