bugün

*
ezginin günlüğünün 1987 yılında çıkan alagözlü yar isimli albümlerindeki 9. şarkıdır.*
resid behbudov'dan dinlenilesi güzel bir azeri türküsüdür. insanı derin düşücelere gark ettirebilir.

Küçelere su serpmişem
Yar gelende toz olmasın
Ele gelsin ele getsin
Aralıqda söz olmasın

Samavara od salmışam
istekene gend salmışam
Yarım gedip tek galmışam
Bir heftedir tek galmışam

Ne ezizdir yarın canı
Ne şirindir yarın canı

Piyaleler ireftedir
Heresi bir tereftedir
Görmemişem bir heftedir
Yarım gedip bir heftedir

Ne ezizdir yarın canı
Ne şirindir yarın canı

Küçelere su serpmişem
Yar gelende toz olmasın...
asağıdaki adresten reshid behbudov yorumu dinlenebilen fazlasıyla yaralayıcı bir turku..

http://kolayurl.com/1246/go.aspx
azeri türkülerinin yaralıyıcılığının örneklerinden biridir. reşid behbudov yorumu oldukça etkileyicidir.
(bkz: bir konul sindirmisam)
leman sam'ın da harika yorumladığı yürek dağlayan bir azeri türküsü.

http://www.youtube.com/watch?v=eMoyd5yInKY
(bkz: küçelere su serpmişem)
makyaj odası şarkıları albümünden erkan can'ın güzel şekilde yorumladığı türkü. ne azizdir yarin canı gibi hoş bi cümleyi de içinde barındırıyor.
azerin'den:
turancılıkla filan uğraşmayınca daha güzel oluyorsun arkadaş.
http://www.izlese.org/aze...celere-su-serpmisem1.html
(bkz: küçe)
ezginin günlüğü versiyonunda şarkının son kısmında "küçelere su serpmişem"i söylerken o ses tonu o ses mimiği...
En sıcağından, en içteninden, en derininden, en güzelinden bir azeri halk ezgisidir.
erkan can tarafından da seslendirilmiş hoş bir türküdür.

http://www.youtube.com/watch?v=LFfcp9TvwpU&feature=fvwrel
Kemal Tebirizi'nin Marmoulak adlı filminde, muhalefete rağmen hocanın izniyle, cemaatten bir şahsın camide söylediği türküdür. mimberin önünde, eller önde birleştirilmiş, baş öne eğik, kalden ziyade lisan-ı hal ile söyleyişi dinlenmelidir.
birde apo'an dinlenilesidir .Tabi bir resıd behbudov değildir. aklıma yer etti edeli sevgilinin inceliyle tebessüm ettirir,düşüncesi dahi güzel gelir .
(bkz: vid #46700)
bu da piyano versiyonu.

http://www.youtube.com/watch?v=G36I4X566wY
naiflik nedir işte budur. yarin ayakları toz olmasın diye küçelere su serpmektir. seni seviyorum demekten daha etkileyicidir.
dert ağlatır aşk söyletir demiş eskiler. bir diğeri de aragon'un mutlu aşk yoktur dizesine, mutlu aşkın yazılı bir tarihi yoktur diye cevap vermiş. aşk üzerine yazılmış tüm eserler, kavuşamayan sevgililerin,vuslata eremeyenlerin serzenişleri ile doludur. tabi nadiren de olsa mecnun namıyla maruf kays gibi kritik eşiği geçip ilahi aşka mazhar olmuş zatlar da bulmak mümkün. ama genele baktığımızda aşkın menfaatçi bir tarafı var. seviyorum çünkü beni cezbetti ,benim olsun istiyorum çünkü onu en çok arzulayan benim. başkasına yar olmasına razı gelemem, çünkü birbirimiz için yaratıldık hem bir başkası onu benim sevdiğim gibi ve benim sevdiğim kadar sevebilir mi ilh.. peki ya aşk artık onu istemekten vazgeçecek kadar yücelmişse. kısmetinde ne varsa onu elde etsin diyebilmek,o kişiyi ondan vazgeçebilecek kadar sevmek hatta onu bir parça seveni de aziz bilmek. her türlü isteğin kendisinden sıyrılmak. ne bir isyan ne inilti ne şiir..sadece sükut.işte bu dizelerde sözünü ettiğim duygu var. bu kişi bir erkek midir,kadın mıdır belki de bir müridin şeyhine yazdığı kaside de olabilir. düşünmedim değil. birşey beklemiyor birşey istemiyor. eline bir maşrapa su almış, tozlu yollara serpiyor. o suyu yola serptikçe ne shakespeare'in soneleri kalıyor ne batının ve doğu'nun dünyevi aşktan çıkıp ilahi aşka uzanan hikmetli beyitleri. tıpkı mevlana'nın yunus emre'nin bir dizesi için söylediği gibi ''benim mesnevi'de anlattığımı o tek bir satırda toplamış.'' aşkın kalbi pırpır ettiren baharatlı sevincinden, seviyorum diyen sarhoş naralarından, yanakları al al eden o kaçamak bakışlardan, göze uyku sokmayan şehvetli gecelerden geriye ne kalmış? bir maşrapa su. suyu yola serpecek ve yar gelince üstü tozlanmayacak. bu kadar basit. bu kadar yalın. aralarında söz olmayacak. o aşk,dilden daha büyük bir anahtarla kilitlenmiş, mühür basılmış ve denizin dibini boylamış. bilseydi ellerin dilinde name olup duman duman çağlara uzanacak. o da isterdi bu sır ebediyen aralarında kalsın. ama yüksek olan, değerli olan şey muvakkat bir zamanda hapis kalsa da bir yolunu çıkıp insanların ortak malı oluyor. eskiden,allah dostları ömründe bir ağaç veya bir hayvan olsa dahi sevmemiş olanları talipliğe kabul etmezlermiş. cennet ummadan,görenlerin kınamasından korkmadan,dili lal olmuş halde yare birşey söylemeden bakarak küçelere su serpecek o erler nerede? bir kara gözlüyü sevmeden cennete gideceğini sananlar mı var ?
(bkz: marmoulak) filminde anlam bulan şarkı...
enfes bir sevda türküsüdür.
"ele gelsin ele gitsin
aramızda söz olmasın "

diyerek gözlerimi dolduran şarkı. nasıl ince bir aşk şarkısıdır henüz anlamış değilim.
...yar gelende toz olmasın
ele gelsin ele getsin...

Hayatta beni duygulandıran birkaç türküden biri.
Daha bu yıl fark ettiğim için kendimden utanmamı sağlayan şarkı.
Hep sonradan mı öğrenilir güzel şarkılar?

"Yarım gedip tek galmışam.
Bir heftedir tek galmışam."
güzel bir azeri türküsüdür. insanı derin duygu ağırlıkları altında ezebilir.

küçelere su serpmişem
yar gelende toz olmasın
ele gelsin ele getsin
aralıqda söz olmasın

samavara od salmışam
istekene gend salmışam
yarım gedip tek galmışam
bir heftedir tek galmışam

ne ezizdir yarın canı
ne şirindir yarın canı

piyaleler ireftedir
heresi bir tereftedir
görmemişem bir heftedir
yarım gedip bir heftedir

ne ezizdir yarın canı
ne şirindir yarın canı

küçelere su serpmişem
yar gelende toz olmasın.
reşid behbudov'dan dinlediğim ilk şarkı olma özelliğini gösterir. böylesine önemli bir insandan böylesine mükemmel bir mahnı dinlemek oldukça etkilemişti beni.
Reshid Behbudov yada Ezginin günlüğünden dinlenmesi gereken güzel bir azeri mahnıdır.

Sokaklara su Serptim ki
Yar geldiğinde toz olmasın
Öyle gelsin öyle gitsin
Aramızda laf olmasın-aramız bozulmasın

Semavere ateş verdim
Fincana şeker
Yarim gittiğinden beri tek kaldım
Bir haftadır tek kaldım

Ne azizdir yarin canı
Ne tatlıdır yarin canı

Fincanlar raftadır
Her biri bir taraftadır
Görmedim bir haftadır
Yarim yok bir haftadır

Ne azizdir yarin canı
Ne tatlıdır yarin canı

Sokaklara su Serptim ki
Yar geldiğinde toz olmasın

Gibi bir anlamı vardır. Çeviri şahsıma aittir. Yanlışlık olabilir.

http://m.youtube.com/watch?v=FeXlQW-1IwE-Ezginin günlüğü