bugün

kuruluş osman izleyen birinin zekası , dersini çalışmak yerine ailesini takmadan odasında günde 12 saat netflix izleyen 15-25 yaş arası yarı ergen yarı genç kişilerden zekaları çok çok daha yüksektir. evet , bu bilim laboratuvarlarında kanıtlanmıştır.
görsel
gerçek tarih bilinci aşılasaydı, abdülhamit ve sonrasında gelenlerin koskoca imparatorluk topraklarını parsel parsel nasıl kaybettiklerini, halk yokluk içinde sefalet içinde sürünürken lüks ve şatafatlı saraylara servetler döküp memleketi nasıl bir borç batağına soktuklarını, hazinenin her kuruşunu sağa sola nasıl peşkeş çektiklerini anlatırdı. bırakın bu işleri.

edit: incinmişsin. açık eksile de alem delikanlı görsün.
mümkün değil, haklısın. çünkü ne vatanseverdi ne de örnek liderdi.

edit: sizde adettendir ingiliz donanması görünce dibi düşmek, salla bi foto da gelsin gecemiz şenlensin.
edit2: türk'ün alparslan'ı, mete han'ı, fatih'i, kanuni'si, mustafa kemal'i var. abdülhamit'in yüzkaralığına ihtiyacımız yok. arap sevicileri bilemem.
ben babası ve dedesi yıllarca türk silahlı kuvvetleri'ne hizmet etmiş, tarihi fesli kadirden değil alanında kabul görmüş tarihçilerden dinlemiş ve okumuş bir insanım. zamanında fetöyle beraber iş tutup ergenekon'a, balyoz'a kurban ettiğiniz şerefli türk subaylarından birinin ailesinden geliyorum. sen benimle ya da benim gibi bu ülkeyi canından çok seven milyonlarca insanla aşık atabilecek kalibrede bir insan değilsin. hiç olmadın asla da olamayacaksın. ahını aldığınız milyonlar yakanıza yapışacak, rüyanızdan uyanacaksınız. hadi işine.
insanlar istediği şeyi izlesin, ne diye birbirinizin özgürlük alanlarına müdahale etme çabası içersine giriyorsunuz ki. Hem de saat gecenin üçünde. Kavga etmen, Yatın uyuyun guzum.
eleştirel bir bakış açısıyla izliyorum ve mesleğimin getirdiği bilgi alt yapısına göre filmin Osmanlı kuruluş sürecini ne kadar çarpıttığına dair tespitler ve notlar alıyorum.
örneğin: battal gazi filminde yukardan geçen uçak sahnesi
bu filmde de otoyol açıkça gözüküyor.
filmdeki kişiliklerin aşırı abartılı ve heybetli gibi yürümeleri
filmi izlerken yenilmiş yiyecek poşeti gördüğüm de oldu.
tarih bilgisini tam olarak olmasa da yanından yöresinden yaklaşmak öğrenmek isteyen kişidir.

görsel
Bala hatunu Osman Bey'in birinci karısı yapacak kadar çarpıtılmış mevzu. Bamsı diye bir karakter Orta Asya'da var. ki o da gerçek olması şaibeli. Gel şimdi seyret bu tarihi.

Edit:ama iyi gılış sallıyorlar be usta. Dur hemen hançerimi gabıp getirem.*
70lerde bir türk ün 10 bizanslıyı imha ettiği, bitişinde de seyircinin alkışladığı cüneyt arkın'lı filmleri izleyenlerden düşüktür. Çünkü o dönemde alternatif yoktu ve o filmlerde şanlı ejdadd 40 derece sıcakta deri montla gezip guruldayarak konuşmuyordu.

Yani cüneyt'in o filmleri bile > uyanış, kuruluş, dürülüş.

Milli ruh aşılanıyormuş, haha, moğol korkusu nedeniyle tebrizden söğüte ardına bakmadan kaçanlardan çıkmaz o ruh be. Benzer tema için Karaman'la yaparsın o işi bak.
Behlül'ün Bihter'i nasıl bafilediğini 1234. kere izleyip de Ağzını ayıran sosyete özentilerine,
Çukuru izleyip de "Yamaç akıllı ama Varto'lu kurnaz aga, Ayrıca Cumali ikisinin de eline verir o ayrı" muhabbetini yapan z kuşağına,
Survivor izlerken ekranı başında yarışmacılarla küfürleşen ve yarışmalarda hop oturup hop kalkan, Sonra da "Ayarlanıyor abicim bu yarışmalar başından belli zaten kazanan" diye asabı bozulan komplo teoristlerine göre azımsanmayacak kadar yüksektir.