bugün

1869 yılında Deliorman'da doğdu. 1.92 m boyunda ve 148 kg ağırlığında idi. 21 yaşında Koca Yusuf'un karşısına çıktı. Övgüsünü aldı. 1899 Avrupa'ya gitti.1911'de 32 gecede 43 müsabaka yaptı ve "Cihan şampiyonu" ilan edildi.1938 yılında Balıkesir'de öldü. kendisine atatürk ün yazdığı bir telgraf vardır.buyrun:

15 Kasım 1931 Ankara

Kurtdereli Mehmet Pehlivan

Seni cihanda ün salmış bir Türk Pehlivanı olarak tanıdım. Parlak muvaffakiyetlerinin sırrının şu sözlerle izah ettiğini öğrendim. +Ben her güreşte arkamda Türk Milletinin bulunduğunu ve millet şerefeni düşünüyorum.
Bu dediğini en az yaptıkların kadar beğendim.Onun için senin bu değerli sözünü Türk sporcularına bir meslek düsturu olarak kaydediyorum. Bununla senden ve sözlerinden ne kadar çok memnun olduğumu anlarsın Çoluk,çocuğun için sana ufak bir armağan gönderiyorum. O, bu mektubumla beraberdir.Pehlivan, ömrünün tam sağlıklı uzun sürmesini dilerim.

GAZi MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
yabancı güreşçilerle yaptığı hiçbir müsabakayı kaybetmeyen büyük güreşçi. balıkesir merkezde heykeli bulunur.
canım ailem dizisindeki cabbar ağa karakterininde hayranlığını kazanmış,kendisi tarafından sık sık hikayeleri anlatılan kişidir.pehlivandır.yiğittir
(bkz: analar ne yiğitler doğuruyor)
koca yusuf'tan sonra bilinen dünya'nın en iyi güreşçisi.
1869 deliorman doğumlu pehlivanımız.
avrupa da tuttuğu güreşlerle atamızın takdirini kazanmış ve onun ağzından isminin onurlandırılmasına şahit olmuştur.
kurtderelinin avrupa serüvenlerinden çok, talimhane güreşleri konuşulmayı hakeder.
42 yaşında iken, macar pehlivanı paya nın organize ettiği ramazan güreşlerine, güreş başına elli altın lira karşılığında katılmayı kabul eder.
aslında sol kolunda romatizma vardır ve yaşıda kırkı geçgindir. ama maddi sıkıntılar güreş teklifini kabul etmesine neden olur.
idmansız şekilde talimhane meydanına çıkan kurtdereli mehmed, önce ingiliz sonra da hallandalı rakibini yener.
macar çaya ile güreşirken çaya nın kaçak güreşine öfkelenen kurtdereli sakat koluna aldırmadan çaya yı sardığı gibi hergeleci ibrahim in oturduğu yerin önüne bohça halinde fırlatıp, atar. fırlatırken, al usta senin olsun bu! diye de nara atar.
daha sonra avusturyalı rakibini yener ve rus arakibi baradanof la final maçı yapma hakkını kazanır.
maç öncesinde güreşi izleyen ahali ve istanbul kamuoyu ''bu güreş değil, sanki 93 harbinin devamı olacak'' demeye başlayarak, büyük bir heyecanla güreşi beklemeye başlar.
dillere destan bir boğuşma olmasına rağmen, bu amansız güreşi de bileğinin hakkı ile almasını bilen kurtdereli mehmed, kendinden hayli genç, iri ve idmanlı rakiplerini teker teker perişan edrek, şampiyon olur.
şampiyonluğunu da meydandan halka haykırarak ilan etmiştir;
donanma ianesi!
bu güreşlerde donanma cemiyeti, yeni gemiler yaptırma girişiminde bulunmuş ve kurtdereli sayesinde 600 altın lira toplamıştır.
taksim, talimhane meydanında kurulan çaya nın çadırında gerçekleşen bu şampiyonada şampiyon olan kurtdereli mehmed, ismail habib sevük ün büyük türk gücünün son er meydanı dediği meydanda, son yenilmez osmanlı pehlivanı olarak tarihe adını altın harflerle yazmıştır.
gerçekten de türk güreşinin altın devri çaya nın çadırı ile sona ermiştir.
taki yaşar doğular yetişinceye kadar.
ünlü güreşçi. atatürk tarafından kendisine ödül olarak 1000 liralık bi iş bankası çeki verilmiş. atatürk, çekin Altını Kemal Atatürk diye imzalar, zaten çeklerde resmi de vardır. kurtdereli çeki iş bankası'na götürür; kendisine 1000 lirayı takdim ederler. muazzam para. ama kurtdereli hâlâ bekler durur... "Ne bekliyorsun pehlivan?" diye sorduklarında çeki beklediğini söyler. bankacı, "Parayı aldın, çek bizde kalacak" diye cevap verir haliyle. bunun üzerine kurtdereli, "O zaman alın 1000 liranızı, verin çekimi", "Onda Atatürk'ümün imzasi var" der ve çeki cebine koyarak oradan ayrılır.
Pehlivan pehlivan. Bugun kpss ye girdiğim ortaokulunda adı.
Bugün ölüm yıl dönümü olan cihan pehlivanı. Evet.
1.92 m boyunda ve 148 kg ağırlığında idi. 21 yaşında Koca Yusuf’un karşısına çıktı. Övgüsünü aldı. 1911’de 32 gecede 43 müsabaka yaptı. “Cihan şampiyonu” ilan edildi.(1864, Razgrad – 1939 Balıkesir)