bugün

Devlet kurumlarında öğretmen olarak çalışabilmek için hazırlandığım sınav. O kadar ıkınıyorum da sonuçta kazanırsam alacağım maaş 1600 tl. Bu kadar çalışmaya bu maaş az. Şimdi öğretmen olunca yan gelip yatma işinse. Bir ülkenin en temel gereksinimi olan eğitimdir. Sen bu eğitimi gerçekleştiren insanlara bu kadar para verirsen olacağı belli arkadaş.

Neyse allahtan idealist falanız. Yeterki ülkemizin her insanı eşit şekilde eğitim hakkına sahip olabilsin. Çocuklarımız bilinçli olarak eğitilsin. Giderim arkadaş. doğu illerinde paşa paşa görevimi ifa ederim. Vatanımın her köşesine giderim. Ülkemizin, milletimizin daha ileri gidebilmesi için ben bu cefayı çekerim. Parada gözümüz olsa öğretmen olmazdık bu memlekette. Ama bizimde kendimize göre ihtiyaçlarımız var be nimet abla. çalışmayan bir eş ile evlen büzüğün yiyorsa. Neyse size doyum olmaz ben gidip tarih sorusu çözeyim. *
beyin bedava olmasına rağmen sınavın bir o kadar pahalı olmasına deniyor olsa gerek ...
k(aka) p(islik) s(ıçma) s(ınavı)...
oturumları seçerken dikkat edilmesi gereken sınav. özellikle ilk kez başvurulursa karıştırılabilir. cumartesi sabah oturumu genel yetenek-genel kültür ve bütün adayların girmesi zorunlu (not:bu arada ingilizceyi de unutmayalım). cumartesi öğleden sonra oturumu ise eğitim bilimleri yani öğretmen adayları için. pazar sabah ve öğleden sonra ise alan bilgii yani iktisatından hukuka ekonometriden istatistiğe derslerden sınavlar var ve bu da a grubu bütün kadrolar için geçerli her meslek için. yani toplam 3 oturum denip ona göre işlem yapın. ha bu arada olud aksilik oldu oturum seçerken bunu 1 haziran tarihine kadar da düzeltme şansınız var.
bugüne kadar yapılmış olan kamu personel seçme sınavlarından daha zor olması kuvvetle muhtemel sınavdır. sebebine gelince 2002'den sonra yapılan kpssler her yıl daha zorlaşıyor. ales bile bu sene cozuttu. ösym en iyileri seçmek için soruların zorluk derecesini artırıyor. yani uzun lafın kısası bu sınava biz gireriz, o da bize girer gibi geliyor.*
bir önceki sene sınava giren adaylardan şifre istenmektedir. fakat geçen sene bana bir şifre verdiler mi onu bile hatırlamamaktayım. mecburen belirtilen sınav merkezlerine gidip şifre alınacak. geri kalan internetten halledilecek. öğretmenlik için yatırılacak para 55 liradır. cumartesi sabah gk-gy öğleden sonra eğitim bilimleri sınavı için.
vicdanı ve anneyi rahatlatmak için girilen sınavdır.

yoksa kpss yani, gurur kırıcılığın son noktası. ama işte başvuramıyoruz bile.
neden biliyonuz mu...
ösym'ciğimizin sistemi çöküçöküvermişmiş. kıyamam ona dicekmişiz. dualarımızı eksik etmeyecekmişiz.

yemişim ben sizi...
sınavların içinde en mantıktan yoksun olanıdır. muhakkak ki hepsinin eleştirilecek yönü var ama okulu bitirip diplomasını almış birinin tekrar öss usulü 5 yıl önceki konulardan test edilmesi mesleğe başlarken alanına ilişkin sorular yerine türkçe, matematik, coğrafya, vatandaşlık..... bu böyle uzayıp gidiyo kısa kestim ben, sınava tabi tutulmasının mantığa hitap eden hiçbir yanı yok. her yıl sınava girenlerin başarısını yükseltmediği gibi aynı konulara çalışıyor olmaktan oldukça mide bulandıran bir durum vardır aynı zamanda.
şu an tüm bankalarda sistem kilitlendiği için harç parasının yatırılamadığı, yarının da tatil olmasından dolayı ve cuma günüde başvurunun son günü olması sebebiyle, perşembe ve cuma günlerinde de sistemlerin kilitleneceği aşikardır. fakat mayıs tercihlerinde hala sadece 2008 kpss ile atama yapılacağının açıklanması ise ayrı bir skandaldır. 2010 da 2008 ile atama yapılıyorsa, 2010 atamaları kimbilir kaç yıl sonra yapılacak...
Paranla rezil eden sınav. Sen git 55 TL yatırmaya çalış ama 3 gündür çalışmayan sistemi sayesinde başvurunu bile yapama. fuck the system sözlük. O değilde bankacı amcaya güvenip TC. no ve 55 TL verdim "sistem gelince ben yatırırım" dedi. Adam çıksa "tanımıyorum ben seni uydurma dese" elimde kanıt yok. Allah seni bildiği gibi yapsın ÖSYM. Sınav açıklandığında sitesi çöker, ücret alırken sistemi çöker.
(bkz: ösym ziraat bankası bağlantısının olmayışı)
arkadaşlardan ve buradan gördüğümüz kadarıyla isyanlara yol açmış (ki sonuna kadar haklı bir isyan) sınav. yalnız yine şöyle bir tavsiye verebilirim ki bugün bir arkadaşımdan gördüğüm kadarıyla garantiden bankamatik yoluyla parayı yatırabildi. tabi ziraatte sorun var ve kuvvetle muhtemel diğer bankalarda akbank halkbank vakıfda da sorun vardır. ama garanti de şubeden alınmıyor ya internet ya da bankamatik yoluyla parayı yatırma ihtimali var. yani en azından bugün garantinin bankamatiğinden yatırabilen birisini gördüm, bir sorun da vermedi bankamatik. tabi benim de tahminim süre uzayacaktır ama yine de eğer çözülmezse bu yolu da deneyebilirsiniz...
başvuru süreleri uzatılmıştır. 25 Mayıs 2010 Salı günü saat 17.00 ye kadar uzatılmıştır
http://www.osym.gov.tr/Ge...75F7A79682E27B99C2539C43A
katılmaya hak kazanarak çok büyük bir insanlık başarısına imza attığım sınavdır.
uzatılmış-mış. neden...
çünkü sistemleri çöküveriyormuş...
mars'a yolculuk yapma isteği var heralde adayların, öyle olmayacak bi şey istiyorlar yani, yoksa koca ösym'nin sistemi çöker mi hiç...*
Başvuru yapabilmek sınavdan daha zordur. Ülkemizde insanları elemeye heryerden başlıyorlar. Buradaki amaçta tembellik edip işi son gününe bırakan vatandaşları elemektir. Efendim bugunun işini yarına bırakmayın demeye getiriyorlar sanırım. Kayıt olabildiysek gerisi teferruattır korkmayınız.
devlete para vermek için gotumuzden ter atıyoruz. parayı yatıran nasıl mutlu oluyor anlatamam.
ya biri şu ösym ye bir tane adam akıllı server bağışlasın, yoksa bunların alacağı yok. bırakın sınav başvurusu yapmayı ösym nin sitesine bile girildiğinde server too busy= meşgulüm anam yazıyor, her sene bu saçmalıklar yaşanıyorsa çözüm sınav süresini uzatıp, sonra saatlerce bekleyen insanlara bugün git yarın gel mi demektir, ayrıca da 3-4 sınavın başvurularını aynı tarihe koyacaklarına( mesela, bugün kpss ve dgs başvurularının sistemi lys başvurularının son günü olduğu için kapatıldı, lys de başvuru süresi uzatıldığından bugüne kaydı zaten) adam gibi bir başvuru takvimi oluştursunlar da sistem aşırı yoğunluktan göçmesin. son olarak ösym yi esefle kınıyorum ege üniversitesinde okuyan ben kpds, üds, ales başvurularını rektörlük öğrenci işlerindeki ösym başvuru merkezinden yapıyordum, ne diye kpss başvuru merkezlerinden çıkardın ki, ayrıca liselere mahkum etmişler insanları liseler tatil 2 gündür, bugün izmirde açık olan yer buca deü iibf de ki ösym merkez başvuru merkezi, tahmin edin kaç kişi çalışıyor "2", nasıl ana merkez ise artık, ösym verdiğim parayı sana hiç bir zaman helal etmeyeceğim bu saçma şeylerinden dolayı, insanları paralarıyla rezil eden kurum.
saat 3 itibariyle ziraat bankasıyla yine bağlantısı kopmuş sistemdir.
mucize eseri harcını yatırdığım sınav. ama şimdi sisteme girdim kpss2010 diye bir seçenek yok ulan verin paramı.

karşılaşılan birtakım problemler sebebiyle ; 2010 KPSS-Lisans ve 2010 DGS sınavları başvuruları ve banka işlemleri 20 Mayıs 2010 Perşembe günü (bugün) saat 13.30'dan itibaren durdurulmuş olup bu işlemler 21 Mayıs 2010 Cuma günü saat 10.00'da yeniden başlatılacaktır. KPSS-Lisans ve DGS başvuru ve banka işlemleri için süre 25 Mayıs 2010 Salı günü saat 17.00'ye kadar uzatılmıştır.
bu yılki ilk aşama sabır testidir.
pazartesiden beri sınav ücretini yatırmaya çalışıp ancak dün (perşembe) yatırabildiğim, yatırmamla beraber başvuruları durdukları için kayıt yaptıramadığım, bugün saat 13:30'da başvuru merkezinde beklemeye başlamakla birlikte akşam saat 6'da bana ancak sıra gelip kaydımı yaptırabildiğim sınav. o kadar saat ayakta beklemek gerçekten zevkliydi.
güzel ülkemde bırakın iş bulmayı, atanmayı, sınava girmek bile bir mesele.

not: burdan eskişehir anadolu lisesindeki başvuru merkezinde 10 dakikada bir kişinin kaydını ancak yapabilen memura selamlar.
Bu seçme sınavları yerleştirme sınavları zart sınavları zort sınavları yüzünden ülke bu halde zaten. Öğrenci milletini delirten bu sınavlar arkadaş başka şey aramaya gerek yok.
sadece kpss' ye değil; başvurusuna da ayrıca hazırlanmak gereken sınav.
yemek, kitap, mp3 çalar gibi hedelerin çok yardımı dokunacaktır.
gittim, gördüm, onayladım.
sıcakların da artmasıyla çalışması daha da zorlu olan sınav. başvurusu zor, kazanması zor, atanması zor.
çok uzun soruların beklenebileceği sınavdır.
zira bu sene yapılan sınavlar'da (YGS-ALES-SBS-KPDS) özellikle tarih ve türkçe sorularının oldukça uzun paragraflardan oluştuğu görüldü. büyük ihtimalle kpss'de de aynı durumla karşılacağız.
sınava girecek adaylara tavsiyem şimdiden buna hazırlıklı olsunlar ve denemelerde zamanı çok iyi ayarlasınlar.
gittikçe kabuslaşan sınav. uyuyamıyorum ulan. dudak uçuktan geçilmiyor.