bugün

Bir Çek birası. Çek Cumhuriyeti'nde en çok bu bira tercih edilir. Amblemi keçidir.

http://www.kozelbeer.com
tekelde altı lira olduğunu görünce deneme amaçlı alıp içtiğim tadı fena olmayan çek birası. şişesi ve amblemi de güzel. güzel işte. içimi de rahat.
pilsner urquell'den sonra çek'lerin en güzel birasıdır, aromatiktir içilesidir, bizde ki muadili bomonti denebilir.
çekce'de keçi manasındaki kelime. Ayrıca bira markasıdır.
Tadı bomontiye benzeyen bira tavsiye ederim, bomontiden bir nebze daha erken çarpar mekanda bomonti 12 ise bu bira 14 civarı falandır söleyin şekliniz olsun.
bunun hası prag'TA içilir... ve burdakiyle alakası olmadığı çok net görülür...
kendi memleketinde ictigimle bizdekinin alakasi olmayandir. icmelere doyamadigim kozel keske gelirken bir kasa alaydim.
kokusu kötü, tadı güzel olan biradır. neden, bilemedim.
kendi memleketinde su niyetine içiyorum o kadar güzel, bizim köydeki çok yavan, içine ne kattıkları belli değil.
Aroması , tadı , şekli , logosu her türlü sıNıftan geçmiş enfes biradır.
overrated çek birası...

diğer ithal biralara kıyasla ucuz olması nedeniyle kısa sürede bizim yeni yetme içiciler tarafından pek bir sevilmesine ve "abi dün arkadaşlarla oturuyoruz. muhabbet, sohbet derken 6 tane kozel içmişim. kafam bi dünya..." gibi söylemlere meze olmuştur.

açıkçası ben pek beğenmedim. evet, içimi kolay fakat aroması pek hoş değil. hoş değilden kastım, bira tadını pek alamıyorsunuz. biraz abartılı bir benzetme olabilir ama sanki bomonti'ye su katmışlar gibi.

ha ana vatanı olan çek cumhuriyetinde üretilenler daha başarılı olabilir, zira benzer bir durumu heineken'de şahsen gözlemlemiştim.
acaip uyduruk bir bira. tabi türk ediyonu için konuşuyorum.
Tok içimi sAyesinde resmen karın doyurmasıyla hatırlanan bira.
Distribütörü tuborg idi yanlış hatırlamıyorsam. Ve çok satılmıyor diye önce perakende, sonra toptan olarak kaldırdılar.
Halbuki severdik. Kendisini içince oluşan doygunluk nedeniyle yemek yemeye gerek kalmıyordu.