bugün

Bir rivayete göre çok eskilerden atalarımız karanlıktan korkarlarmış. Daha ateş yokken. Sabah, güneşin yardımı ile toplayıcılık yaparlar, avcılık yaparlarmış. Gece ise sadece ayın ışığı altında korkarak, -insan karanlıktan, belirsizlikten korkar- şafağın sökmesini beklerlermiş. Günümüzde ise, teknoloji gelişti.. Hemde çok. Gece sadece bir dokunuşla bütün odayı aydınlatabiliyoruz. Lakin yinede karanlıktan korkuyoruz. Karanlığı aydınlık yapabileceğimizi bile bile. işte bu insanoğlunun atalarından kalan ortak mirasıdır. Atalarımızdan bize kalan bir içgüdü.

Bence içgüdü bastırılabilir. Belki yokedilemez ama kesinlikle en az seviyeye indirebilir ya da korkmuyormuş gibi yapılır. Benim en çok yaptığım şey budur. Korku insanın doğasında vardır. Örneğin ampulu icat eden veya ampulun patentini çalan edison'da karanlıktan korkuyordu. Ampul icat olduktan sonra bu adam yatarken ampul açık mı uyudu ? Yine karanlıkta korkarak uyudu. Demek ki karanlık ve korku bizim bünyemizin bir parçası.

Buradan bir çıkarımda bulunursak; Karanlık insanı korkutur. Çünkü yukarda da dediğim gibi insan belirsizliği sevmez, belirsizlikten çekinir, korkar. Nasıl x ve y'yi çok karmaşık bir denklemin içinde görünce korkarsak işte zifiri karanlıkta, karmaşık bir denklem olur.
mutsuzluğu yaşam biçimi haline getirmiş kişiler bir mucize eseri mutluluğu yakaladıklarında kaybetmekten acaip korkarlar.
içimizde var olan ve her geçen gün büyüyen bir kara köpek. Girdiği şekil ne olursa olsun uyandırdığı his aynı.
insanı strese sokar. bir an önce olup bitmesi için elinden geleni yapar.
insanın en güçlü olduğu ana imkan veren duygudur. psikolojiyi bozmak için idealdir. Fazlası zararlı olduğu gibi (ödlek yapar)
azıda zararlıdır.(cahil cesareti)
Nimettir.

geçmişten kalma korkuların üstesinden geldim zannedersin, kaçmamışsındır, üstlerine gitmişsindir çünkü kendi canına okumak pahasına ama yine de bir gün bir yerde karşına tekrar dikiliverirler. anlarsın, aşmak diye bir şey varsa o da sadece haddiniymiş.
Saygılar..

Kendisinin, ebru şallı olması muhtemel 11. nesil korkak yazar.
plates yapayım derken patates olasıca!
Yusuf'un diğer adı.
Bir tehlikenin ya da tehlike olasılığının, düşüncesinin uyandırdığı kaygı duygusu.
Bir stefan zweig eseri.
ecele olan marjinal faydasi sıfırdır.
benden ayrılmayan duygu.panik atak oldum gitti .
Bu bir yazar değildir.
karanlıkta kendisini belli eden bir duygudur.
bir teoriye göre kimi travmatik korkular ya da fobiler genler aracılığıyla nesilden nesile aktarılıyor. 1200'lü yıllarda veba yaşayan bir avrupa köyünden akrabanız mı var? tebrikler fare fobisine sahipsiniz. ya da ormanlarda yaşayan dedeleriniz zehirli böceklerden çok mu çekmiş? nurtopu gibi böcek fobiniz var. klostrofobi falan da kölelikten geliyor. tanıyın atalarınızı.

yüzde yüz doğru değildir muhtemelen bu bu arada, dediğim gibi bir teori sadece.
En buyuk ogretmen.
En iyi silah.
En buyuk dusman.
En en ve en.
Düşük frekanslı bir enerjidir. Hayatınızı esir alırsa sizi yönetir. Ölüme bile götürebilir. Çünkü hissettiğimiz duygular dna yapımızı etkileyebiliyor. Bu ve bir çok neden yüzünden arınılması gereken bir duygudur.
nuri pakdilin şiirimsi ve felsefi kitabı.
görsel

Yatın ekrandan çıkar bak...
Kortizol arttıran his.

Fazlası zarardır.
Bir zamanlar boyundan fazla atıp tutan bir ergenimsi yazarın nickiydi.
artık bir duygudan çok sözlükteki bir yazarı hatırlatan bir kelime.
bilinçaltımdaki kelimelerin tanımları sözlük sayesinde çok değişti.
üstüne gidildikçe senden kaçan şey.
Goya'nın aklın uykusu olarak tanımladığı hal. Korku bizim bilme hali içinde elde ettiğimiz bir deneyim veya gerçekleştirdiğimiz edim değil aksine bilmemeye mahkum ettiğimiz bir haldir. Mevcut sistemler korkuyu egemen kırarak kendilerini bir tür tabuya dönüştürürler. Bu yüzdendir ki her sistem özünde bir şiddet, korku hikayesidir.
ulan ibrahim vakasından sonra korku yeniden hortladı sandım. yeter minnoş bünyem bu kadar atraksiyonu kaldırmayabilir.

t: bir duygu.
Sonradan öğrenilir. Doğuştan gelmez. Hatırlıyorum çocukken hiçbir şeyden korkmazdım. Cahillik ile arasında çizgi var doğrudur yeri geldiğinde de gereklidir. Ama keşke öğrenmeseydim. Göstermeselerdi keşke bana ne olduğunu. Evet