bugün

hastalıktır, ot çekmeye kadar götürür.
heleki matbaadan yeni çıkmışsa aynı eylem defalarca yapılmalıdır.
sahaflardaki iç geçirmenin sebebi. derin derin içe çekmeli. adeta, misss.
-boş zamanlarımda kitap kokluyorum kendimden geçiyorum.(psikologa sorun betimleniyor)
-demek öyle, sana istanbul'un tüm sahaflarından 1 hafta çıkmama tavsiyesinde bulunayım. bir şeyin kalmaz.(psikolog)
-ooo...çıkmıyorum ki ben zaten! çok ilerledi durum bu teşhise çözüm yöntemi kurtarmaz.
-o zaman 1 adet dünya turu, dünyadaki tüm ayyaşları koklama ve koklayıp beğenmediğin kitapları münasip bir yerine sokup kokudaki değişimi çözeceksin.
-evrensel çözüm bulacam diye çıldırdı mına koyim psikolog.
(bkz: kitap kafası)
her yeni alınan kitap bir kez koklanmalıdır.
- Kürk Mantolu Madonna'yı okudun mu?
+ Okumadım, kokladım. Çok güzeldi ya. Var mı başka önereceğin güzel kokulu bir kitap?
- Koku'yu oku sen. Kokla ya da.
+ Süpersin.
nice yaşanmışlıkları anlatan kitaplar, o muhteşem kokusuyla çekerler içlerine bizi.. o kokuyla bütünleşmek, sayfalarda kaybolmak ve kahramanların dünyasında kaybolmak.. tarif edilemeyecek kadar büyük mutluluk yaşatır kitapseverlere.
kitapları sevmenin bir başka nedenidir.
kitap daha önce başkası tarafından koklanmadıysa,kokladığınız andan itibaren artık size aittir o.yok daha önce başkası kokladıysa hiç sizin olmamıştır zaten.
bir hastalık mıdır bilemiyorum ama bazen saniyelik cereyan etse de bu şekilde yakalıyorum kendimi.. (devlet ana serim çok güzel kokuyor)
yazılanları görüp, kapağına dokunup, hayal gücünün kapılarını açıp hissedikten sonra geriye kalan tek iş.
sahaftan alınmış her türlü kitabın o mükemmel kokusu. bu kitap daha nice elden geçti izlenimi veren geçmişi hatırlatan koku.
Hamur kağıda baskıyı seven kitap sever davranışıdır.
ikinci el kitaplara yapılan harekettir. zamana elinizi atamasanız da yaşanmışlığının kokusunu bilmek istersiniz.
(bkz: seluloz)
çevreden garip bakışlar toplayan hareket. ele alınan her kitap koklanarak, alım kararı verilirse ürkütücü olabiliyor. lakin nasıl ki kimileri yünlü şeylerden gıcık kapar, giyemez aynı şekilde kitabın kokusu ile arasında bağ kuran kişi de çürümüş peynir kokusuna katlanamaz.
Eski kitap meraklıları için ot çekmek gibi birşeydir. Alınan nefesten kitabın kalitesine göre kafayı bulurlar.
Bu kişiler Darbe filmindeki koklayıcıları hatırlatırlar. Kokladıkça kitabın tüm geçmişini gözlerinin önünde görürler.
Bir tavuk için darı ambarının anlamı ne ise onlar için de eski kitaplar barındıran kütüphanelerin anlamı neredeyse odur. *
bu sebeple kütüphaneye bile gitmekle eşdeğerdir.
sigara kullanan kişinin kitabı koklandığında suratta değişik kasların hareketine neden olabilir. bir arkadaşınızın kitap koklama huyu varsa yada arkadaşlarını kokladığı kitaplarından tanıyorsa; kitabı birkaçgün sigara kullanılan odada ya da çantanızda taşıyın. birdaha sizi ve kitaplarınızı koklamayacağından emin olabilirsiniz. (bkz: insanlar konuşa konuşa hayvanlar koklaşa koklaşa)
kitap koklamakta ne ola ki, kaçıncı hamur olduğu mu test ediliyor. en zevklisi kitap yakmak, yanan kitap kokusu daha bir bilgilendirici oluyor.
genelde fazla kitap okuyanlarda görülen bir alışkanlıktır. özellikle sahafçıdan aldığınız kitabı koklamadan edemezsiniz.
(bkz: sahafçı).
Insanı derin düşüncelere, eski günlere sürükleyen mest edici kokudur.
Çok duygu yüklü bir eylemdir. Kitaba ne kadar değer verdiğinizi ve kitapları ne kadar çok sevdiğinizi gösterir.
Kokusunu sevenler için harikadır.