bugün

Hemen tarif verelim (içimden geldi)

1 kereviz
Birkaç kereviz sapı
3-4 havuç
3 patates
1 ayva yahut 1/2 armut
Portakal suyu/limon suyu
1/2 çay bardağı sıvıyağ
Tuz, karabiber
Soğan isterseniz koyun da gerek yok yani meyve aromalı hafif bi se yapacağız "yemek yemek" olmayacak.

Yemeği yapmaya başlamadan önce malzemeleri doğrayıp hazır eden kardeşlerimiz olabilir. O yüzden şunu söyleyelim: sevgili kerevizimiz çabuk kararıyor o yüzden tavaya koymadan hemen önce soyalım ama soyduksak da etrafına limon sürebilirsiniz zaten içine de limon koyuyoruz, güzel olur yaniğğ.

Evet şimdi başlayalım:

Ben zeytinyağlı yemek yaparken bazen zeytinyağı ile ayçiçek yağını karıştırıp yapıyorum o yüzden bunu da o şekilde anlatıcam. Ama siz sadece zeytinyağı/sadece ayçiçek yağı kullanabilirsiniz, evde ne varsa işte ya.

Tavaya üç dört yemek kaşığı ayçiçek yağını koyalım ardından havuç, patates, kereviz ve ayva/armutu doğrayıp tavaya aldıktan sonra sıvı yağda biraz kavuralım, birkaç dakika çok değil. (Armutu çok ince doğramayınız, dağılabilir tavada. Dağılmasını sorun etmezseniz doğrayın da sarı tonlu oluyor ya bu yemek, içinde dağılan bi se olunca bulanık oluyor, hoş değil benceğ.)

Sebzelerin kendi renkleri hafif değişince kokusu çıkmaya başlayınca üzerine zeytinyağını ekleyelim, o şekilde de biraz kavuralım.

Tüm yağlar gibi zeytinyağımızı uzun süre doğrudan ısıya maruz bırakınca tadı değişiyor o yüzden en başta koymak istemedim, şimdi de çok kavurmadığımız için tadını koruduk, mis gibi.

Devamında portakal yahut limon suyumuzu ekledik, karışık da ekleyebilirsiniz, canınız nasıl çekerse.

Tuz, karabiber, birkaç da kereviz sapı ekleyip kapağını kapattık. Sebzeler yumuşayıncaya pişmiş demektir.

Mevsimi geçmemişken taze taze yiyelim.
Şifa olsun.
Herkesin sevmediği bir sebze değildir. Ben çok severim. Zeytinyağlı yemeği harika olur. Çiğden yoğurtlu sarımsaklı salatası da güzel.
herkesin sevmediği bir sebze.
yerken harcanan kalori verdiği kaloriden daha fazla olan sebze.
annemin bugün pişireceği, benim ise çoğunluk gibi sevmediğim sebze.
yalnız içine yeşil yapraklarını da atarsanız bir derece yenir hale geliyor.
tabi yoğurtlu mayonezli salatasını ayrı tutarım.
Bir yıldır her gün yiyorum dile gelip beni terk eder die çok korkuyorum.
ZEYTiNYAĞLISInı YAParken en az 1 bardak PORTAKAL/MANDALiNA SUYU ve küp küp doğranmış yeşil ekşi elma ve ayva ile yapın , kerevizin yapraklarını da doğrayıp içine katın .

meyvenin , yemeğin içinde ne işi var? demeyin.
yapın yiyin de görün
Vitamin bank.
yeşil elmalı, süzme yoğurtlu salatasını bütün çeşitlendirmelerine feda edebilirim.

bebeim benim.
Yıllardır sevmem sevmem diye bas bas bağırdığım, yüzümü kara çıkartan sebze türü.

Pek çok insan da önyargılı anladığım kadarıyla. Parmaklarınızı yersiniz bakın yazıyorum buraya.
Çorbası güzeldir.
bahçelerde kereviz, biz kereviz yemeyiz.

yemezzük.
Kökü yemeklerde,
Yaprakları çorba, et sularında,
Sapları salatalarda kullanılan şifa deposu.
Özellikle tencere yemeği olarak tüketilmesi gereken sebzedir. Zeytinyağlı ve portakal suyu mutlak suretle konulmalıdır. Birde yumurtalı terbiye şarttır bu merete.
en sevdiğim sebzeler arasındadır.
En sevdiğim sebzelerden.
Salatasını, çorbasını, zeytinyağlısını, pırasalısını hepsini çok severim. Sevmeyen olabilir, ilk zamanlar kokusu rahatsız edici olabiliyor evet ama sonra bağımlısı oluyorsun.
Firinda sarimsak sogan tozu biraz pul biber zeytinyagi kereviz cipsi icin gereken malzemelerdir. Ne kokusu kaliyor ne baska bir seyi bildigin firin patates. Kerevize bayiliyorum o yuzden. Ama onun disinda yemem o kokunun gitmesi gerek.
Vitamin deposu kereviz. Zevkler ve renkler tartışılmaz ama kereviz yiyen insana helal olsun.
duydum ama bilemem.
tansiyon yükseltirmiş. sarımsakla ya da olmadi limonla yemek lazım derler.
Acı tatlı bir sebze.
sarımsaklı yoğurtlusu ve cevizlisi enfestir, yiyin efendiler.
Kereviz seveni ben de severim. Sevmeyeni dışlarım. Ortamda o yokmuş gibi davranır ve o yokken arkasından atıp tutarım.
Bir insanı kereviz sapının kokusuyla hayata küstürebilirsin.
Annemin patates yemeğinde itelediği böğğ dedirten sebze.
Bunun tadi niye boyle?