bugün

kendine değer vermeyen biri eninde sonunda karşısındaki insanın becilliğinin ön plana cıkmasıyla verdiği değerin kullanılma noktasına geldiğini görür ki buda dayanılmaz bir acıyla başbaşa bırakır kişiyi.
bu tip insanları hayatları boyunca, arkadaşı da sker, karısı da sker, patronu da sker, çocuğu da sker... bu yüzden insan her zaman çok düşünceli olmamalıdır, öncelikle önemli olan insanın kendisidir. kişinin özsaygısını yitirmesine sebep olursa, başkalarına kendinde fazla değer vermesi, o zaman zaten bitmiştir hayat o kişi için.
Baskalarını mutlu ettikçe kendisi de mutlu olan ama mutlu ettiği kişilerden kazığı yiyip de oturan insandır. Elbet bir gün o da doğru yolu bulacaktır...
sevdiği insanların üzülmemesi için elinden gelen herşeyi yapan insan tipidir. günümüzde bu tip insanlara enayi olarak nitelendirilir.

arkadaşı üzülmemesi için kız arkadaşı hakkında önemli bilgileri veren, arkadaşınında bu bilgileri destekleyip kızla mutlu olmadığını söylemesi lakin hala kız arkadaşıyla samimi olduğunu görmesi ve sonucunda kendisinin açıkta kalmasını düşünmeyip yine arkadaşını düşünmesidir.
ömrübillah ayvayı yemiş insanlardır.
(bkz: yapılan hiçbir iyilik cezasız kalmaz)
kaybetemeye mahkum insandır.
kalbi kırılmaya mahkumdur.
eger gucluyse, salakliginin farkina varinca dusecegi bosluktan, cabuk cikmasini bilir. ama guclu degilse geri kalan yasami boyunca kendini suclar durur. bir de guven sorunu yasamaya baslar.
aslinda kendini dusunen insandir. cunku baskalarina deger verince onlari mutlu ettigini dusunur, ve boylece kendi de mutlu olur. yani bencildir bu kisiler.
(bkz: altruist)
sonu intihara gidecek kadar ağır ruhsal bozukluk durumu sayılmazsa, olmayan insandır. kendisinden çok başkalarına değer verdiği iddiası, duyulmuş en sikik yalan, en yüzsüz samimiyetsizliktir. kim bunu iddia eden şarlatan kadar çakal olabilir ki.
değer verdiği insan tarafından onaylanmak, onu etkilemek, saygı duyulmak veya onu elde edebilmek için başvurur bu erdemmiş gibi gördüğü melankolik kaçışlara...
Kısacası, bu insan bilinçli ya da bilinçsiz bir istenç halindedir.
Bir insan ne yaparsa onu ilk önce kendisi için yapar. bunun fark edemeyecek kadar salak olsa bile durum değişmez.

+ sana kendimden çok değer verdiğimi biliyor muydun?
- bu büyük bir fedâkarlık ve ödüllendirilmeyi hakediyor canım. sex?
+ önce leğene sıcak su doldurup getir, ayaklarım ağrıyo.
- g-string'imi ağzınla çıkarmana bayılıyorum bebeğim.
+ hâlâ huşu ile inlediğini duyamıyorum tatlım, vajinana penisimden çok değer verdiğimi hatırla.
(bkz: kendinden çok başkalarına değer veren insan)
yapılmaması gereken bir hareketi yapan kişidir.
kendinden başka bir tane daha olduğunu düşünen kişidir.
(bkz: bunu yapan insan olamaz)
insanlığın ne olduğunu bilen kişidir.
yapabileceği en büyük hatayı yapan insandır.
sonuda hep üzülen tarafta olan insandır.

*hay sıcayım işte o benim. 2-3 gündür tanıstıgım insana bile ölümüne deger veriryorum, sonra en ufak kavgada deli gibi üzülüyorum. bi atlatamadım su huyumu.
genelde ezilirler.
çoğu zaman verdiği değerin geri dönüşünü alamaz.
(bkz: seven sikilir siken sevilir)
Her zaman terkedilir.
Gerizekalıdır net.

Bakın ben çok yaptım bunu. Eğer yarın işe gidecek olmama rağmen bu saatte uyanıksam sebebi bu salaklığımdır. Hep başkalarını düşündüm bok varmış gibi.
kim la o karşındaki? Kim de değer veriyon? Anan mı, baban mı, kardeşin mi? Basit bir insan. Senin benim gibi insan lan. Olum bakın ben babasının cenazesine gitmemiş adamım. O derece kötüydü aramız. Öz babam bak. Sikmişim arkadaşını, sikmişim sevgilisini. Onlar kim? Kim oluyor amk da bu kadar ilgiyi hak ediyorlar?

Sen kendine değer vermezsen kimse vermez bunu unutma. Hayatının felsefesi yap hatta.
kendi mutluluğunu geri plana atan insandır.
bunu yapan insan hayatını yaşayamaz ve mutsuz olur. günümüz toplumuna baktığımız zaman, mutlu olan insanlar hep bencil ve egoist insanlar. bu sebepten siz sadece kendinizi düşünün, kimseyi sallamayın, kendinizi ağırdan satın, o zaman sizden daha iyisi olmaz.
verdiği değer kim için ve ne için ilk önce bunları cevaplandırmak gerekiyor.

mesela, vefasızın birine kendinden fazla değer verirse pişman olacaktır ama adam gibi adam denilecek türdeki arkadaşlarına kendinden fazla değer vermesi yanlış değildir. çünkü, gerçek dostlar sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

insan hayatını değerli hale getirebilmek için, başkalarına değer vermek durumunda kalıyor sanırsam. o yüzden, ''ben free takılıyorum hacı'', ''kimseyi umursamıyorum kafam rahat'' ayaklarına gerek yok. sadece sonrasında pişman olacağınız kişilere, ömrünüzü harcamayın derim.