bugün

5 yıl öncesine kadar yollarda mandaların dolaştığı, gerçek anlamda bir anadolu köyünden farkı olmayan, fakat kemer country'nin yapılmasıyla istanbulun toprağı en pahalı yerleşkeleri arasına girebilen, şehir merkezine çok da uzak sayılmayan, ormanların içinde doğayla başbaşa yaşanılası bir yer (tabii yeterli likiditesi olan kesim için).
turşusu çok meşhurdur.
yerli halkının buyuk cogunlugu hala mandıracılık ve bostan ekip bicmekle ugrasmaktadırlar.
iş gezisi sebebiyle tanıdığım, Eyüp'e bağlı güzel sakin bir belde. Tem otoyolundan 15 dakika içerisinde ulaşmanız mümkün. beldeye yapılan bir çok residence ve konut inşaatı ile birkaç sene sonra gözbebeği olabilecek sakin yerlerden biri. tarihi kemerleri kesinlikle görmeye değer güzide mekan.
sürmekte olan inşaat bolluğundan caddelerde arabadan çok kamyon gördüğünüz belde. site içerisinde en ucuz ev fiyatları 200.000 $ civarı olan yer.
istanbul'un osmanlı döneminde su ihtiyacını karşılayan su kemerlerinin olduğu tarihi bir bölgedir.
istanbul'un tükenen akciğerlerindendir.

yalnız anlamadığım bir şey var, kemerburgaz heryere yakın, ama sarıyer'e çok yakın olmasına kafam basmadı.mesela eyüp'e çok yakın ki eyüp ilçesinin sınırları içinde ama sarıyer'e nasıl yakın olabiliyor çözemedim.geçen sene bir arkadaşımı tam su kemerinin ordan almıştım, arkadaşım sarıyer'de oturuyordu, su kemerini bana tarif etti ben de gitmiştim, sarıyer'den nasıl yakın oluyo abi of ya...

çok acayip bir semt yarım aklımı kaybettirdi bana resmen.
1 tane su kemeri bulunmaktadır hamidiye su burdan temin edilir halkının çoğu selanik göçmenidir ve tekirdağlıdır. bir sürü kahvehane mevcuttur bu kahvehaneler günün her saatinde doludur her yerde tekel mevcuttur hafiften köydür göktürkten gelişmemiştir. Yolun ortasından at bile geçebilir sarıyerin hemen arkasıdır eyüp e 20 kmdir buraya giderken hasdal yolunda kamyoncular 8 çizer drift yapar yarış yaparlar 10 arabadan 7 si harfiyat kamyonudur. Arabasız ulaşım neredeyse imkansızdır.
insanların birbirine oldukça soğuk davrandığı, yapay bir yerleşim yeri.
son bir kaç senede çok hızlı yapılanmış gidilince küçük bir kasaba izlenimi veren şirin yer.
son üç haftadır piknik alanı ve direksiyon sahası olarak değerlendirdiğim mekan. bir yandan mangal bir yandan direksiyon. daha ne olsun.
idari olarak eyüp ilçesine bağlı olmasına rağmen kağıthane'ye çok daha yakın olan yer.
atanın bağış yaptığı bulgar göçmenlerinin tekelinde olan yerdir. alayı para babası olup istanbulun en değerli yeridir. bulgarların yatacak yeri yok..
birçok mahalleyi kapsayan bir buçak merkeziymiş.
göktürk'e giderken geçmiş olduğum bir yer.
bağlı olduğu eyüp ilçe merkezine çok uzak, kopuk ve yapısal olarak farklı olduğu için çevresindeki köylerle birlikte ayrı bir ilçe olması gereken yer.