bugün

japon intahar pilotu
ayrıca yurdumun beyaz şahinlerinin %50 sinin arkasında yazar
büyük bir hedefi yok etmek,düşmana ağır hasar vermek ve bunu sadece dandik uçak+pilot hayatı kaybetmeyi göze alarak yapan japon ziyniyeti
lunaparkta gondolun kapalı ve ters dönen hali. açıkcası ona binmek yürek ister. alaboradan daha korkunç olduğu düşünülebilir, adrenalin isteyenler için tercih sebebi.
lunaparka gitmek için süper sebep.. sanıldığı gibi korkutucu değildir..
(bkz: alabora)
"ilahi rüzgar" anlamına gelen japonca sözcük.
aşktır
yemek yedikten hemen sonra binilmemesi şiddetle tavsiye edilen eğlence aracı. insanın bütün iç organlarının gırtlağına sığmaya çalışmasını sağlaması kötü olabilir ama o adrenalin yok muuu!
1/1 votka,
1/1 cointreu,
1/4 limon suyu.
shoot olarak icilmesi makbul ama icen kiside iki kilo "tassak' sarti bulunan ama akli basinda insanlarin long drink buzlu ve bir miktar portakal suyu katarak icebilecekleri sert ama cok keyifli bir kokteyl.
worms'ta yapması en zevkli hareketlerden birisi. *
japonca anlamı "kutsal fırtınadır".kamikazeler esasen bir savaş stratejisi olarak değil,japonların savaşı kaybedeceklerini anladıklarında anavatanı korumak ,düşmanı korkutmak için ellerinde kalan son gözdağıydı.ne yazık ki düşmanı o kadar korkutmuşlardır ki,abd savaşarak binlerce ölü vermek yerine,atom bombası atmıştır..

kakamikaze pilotları esasen en fazla 30 saat uçuş eğitim görmüş,tek bildikleri bir eğitim uçağını uçurup (uçurması japon ana avcı uçağı zerolara göre nispeten kolay ve ucuz olduğundan) düşman hedefe çarpmak olan intihar savaşçılarıydı.başlıca hedefleri düşman bombardıman uçakları,uçak gemisi güverteleri ve kruvazörlerdir..uçaklarında takribi 30 kiloluk bombalar bulunurdu (uçakların manevra kabiliyeti olması için ağırlıktan kaçınmışlardır).bundan başka pilotlara etrafa atmaları için el bombası da verildirdi.

verilen zarara nispette korkunç bir ölüm oranı olduğundan (%70 i uçaksavar ateşiyle düşürüldüğünden),esasen atom bombası atılmadan önce japon komutanlarınca icra edilmekten vazgeçilmişti...
nil karaibrahimgil'in eglenceli ve hos sarkisi.
aquaparkta kaydırakların en korkuncu, ismini görmenizin bile tırsmaya yettiği, döne döne sırtüstü yatarak kayarken üstünüze bir ton su gönderilmesiyle allah'ım sana geliyorum moduna girmenizin an meselesi olduğu, boğulma tehlikesi geçirebileceğiniz tehlikeli aktivite.
(bkz: komikaze)*
"worms armagedon" daki en eğlenceli hareketlerden biridir. kendi solucanının ölmesiyle sonuçlanır
ölüme giden bir kişinin neden kask takması gerekir sorusuna cevap verebilecek birisi.
yavaştan gondol havasında sallanmaya başladığında insan kişisi henüz başına gelecekleri idrak edebilme şuuruna erişemiyor. ama işte rutin bir alet değil ki bu meret. zamanla parabolik olarak hızlanmaya başladıkça "hayat" , "film şeridi" ve "geçmek" kelimelerinin serbest çağrışım havuzunda buluveriyorsunuz bir anda kendinizi. "ulan bok vardı da bindik buna" pişmanlıklarıyla ebenizinkini tersten görmeye başlıyorusunuz * . sonra sağdan soldan gelen çığlık demetine sizin sesinizin de karışmasıyla antimelodik bir gürültü kopuveriyor. aslında kısacık süren bu süreç, kamikazenin içindeyken bir ömürmüş gibi hissettiriyor. "bitse de gitsek" dualarıyla çekilen acı, nihayete erince şükürler ile iniliyor aşşağıya, tabi yalpalaya yalpalaya. ama aradan 2 dk geçince, "o ne müthiş bir heyecandı be, bir daha binmek istiyorum ben" diyorsunuz. adrenalinin verdiği hazdan olsa gerek.

(bkz: ardinal bir hormon dayağa olan arzuyu arttırıyor)
Taklide gerek kalmadı, örgüt çökerten bir
ihanet gibi kımıldıyor toprağa saplı duran
yıldırım. Gözlerin ajan provokatör birkaç
damla ya$la yeni sulanmı$ bahçeler gibi
kımıldıyor yıldırıma saplı. Bu a$k hesaplı.
Bu intihar hesaplı. Bu böcek hesaplı.
Haplanmı$ bir anakaradayız, çocukların hepsi
torpil yemi$, 'baba'diyorlar, 'suçu kim alacak
üstüne?!' Can yakmaya çalı$an di$ ağrılarıyla bakıyorum
tezgahtaki mevsim normallerine. Dudakları sırf apse birini sevmi$tim.
Ciğerlerine hava çekti mi atmosfer bo$alırdı.
Evet, bu a$k hesaplı. Netice, kirli ve hınzır.
Özveri sıfır. Köçekler oynuyor. Vurmalı çalgılarda
adrenalin paniği. Evet bu intihar hesaplı.
sevgilim bu $iiri sana ben
yere çakılmak üzere olan bir uçakta yazıyorum.
ben yazıyorum uçak düzeltiyor.
uçak yazıyor ben düzeltiyorum.
Haplanmı$,
bir!! anakaradayız, ayaklarımız tabanca.
güne$in içinden geçip de dü$eceğiz
yaz bunu bir kenara beni unutma!
küçük iskender..
çok eski bir ingiliz yarış atı.
"tanrısal rüzgar" anlamında japonca sözcük.ilk olarak 1944 yılında denenmiş ve genelde bilinenin aksine bu sıfat pilotların değil düşman gemilerine çarpmak suretiyle pilotunun da beraber kaybedildiği uçaklara verilen addır. pilotları kamikaze pilotları olarak adlandırılır.

kamikaze uçakları normal saldırı uçaklarından farklıdır. uçaktan fırlatılan herhangi bir ağır bomba içermezler. eğitimli pilotlar tüm ağırlıklardan arındırılmış uçaklarıyla düşman ateşinden ustaca sıyrılarak doğruca hedefe (savaş gemisi, uçak gemisi, hangar,...) dalış yaparlar ve yeterli miktarda patlayıcı yüklü bu uçaklar hedefe çarpıp infilak eder. bu proje savaşın başlarından beri düşünülmüş, hatta uçaklar için seri üretime geçilmiştir. fakat saldırı haraketları yapılmamış son çare olarak saklanmıştır.

ikinci dünya savaşı'nda ünlü japon donanma komutanı general ısoroku yamamoto'nun uçağının düşürülmesinin ardından japon deniz kuvvetlerinde adeta bir tanrı gözüyle bakılan bu adamın kaybı orduyu derinden etkilemiştir. ve bu olay tam da müttefik kuvvetlerinin üstünlüğü ele geçirmeye başladığı anda olmuştur. pasifik'te bir çok kayıplar veren japon donanması için artık yenilgi kesinleşmek üzeredir. genel kurmay çıkar yol olarak da kamikaze uçaklarını öne sürer. birçok pilotun kaybedileceği bu strateji, yönetim tarafından kabul edilir. ve gönüllülük esasıyla pilotlar bu iş için yetiştirilmeye başlanır. yüksek japon kültür ve felsefesi tıpkı bizde olduğu gibi ülkesi uğruna ölmeyi bir borç bildiği için gönüllü bulmak pek de zor olmamıştır, üstelik gönüllüler arasında yüksek okul mezunlarının sayısı da az değildir. yani kamikaze pilotluğu kimilerinin dediği gibi saçmalık ya da maceraperestlik değil, yüksek bir ruh ve fedakarlık örneğidir. bu uçaklar ve pilotlar sayesinde bozulan denge yeniden kurulmuş, fakat sonradan atılan atom bombası işleri değiştirmiştir. yani bu pilotlar yenilgiye giden ülkeleri ve esarete giden halkları için hayatlarını feda etmişlerdir. ve atom bombası olmasaydı gayet de başarılı olacaklardı. nitekim olmadı.
1251 yılında moğol imparatoru kubilay han, japonya'yı ele geçirmek için büyük bir filo kurar. bu filoya karşı koyacak gücü olmayan japonları, tam yenileceklerken ortaya çıkan kasırga kurtarır ve moğol filosunun büyük bir bölümünü batırır. karaya çıkmayı başarabilen az sayıdaki moğol askerleri de samurailar tarafından yokedilir. Bu sayede japonlar kesin bir zafer kazanırlar ki, bu tarihten ikinci dünya savaşına kadar hiçbir düşman askeri japonya'ya ayak basmamıştır. japonlar, kendilerini kurtaran bu kasırgaya mistik bir anlam yüklediler ve adını da 'ilahi rüzgar' anlamına gelen 'kamikaze' koydular.
quake 3 team arena da bir power-up. genelde capture the flag modda, önde giden bayraklıyı, peşindekilerden kurtarmak için kullanılır. uzaktan birinin kullanmasını da izlemek gayet zevklidir.
cehenneme f16 ile iniş yapıcak pilot. intahar çok günahmış olum!
lunaparkta ilk bindiğimde arkamızda oturan türbanlı bayanların ( heyecandanmıdır artık bilmiyorum ) dehşet küfür edebildiklerini öğrendiğim, adrenalin seviyenizi doruklara çıkaran alet.

ayrıca kamikaze aletinin çalışmasıyla birlikte oranın bebeleri hemen aletin yakınlarına gider ve beklerler. milletin gözlüğü, bozuk parası, kalemi filan düşer. bu çocuklarda onları alıp kaçarlar. hatta bir rivayete göre birisinin takma dişi düşmüş aşşağı. çocuklar ne yapacaklarını bilememişler.
nil karaibrahimgil'in en iyi şarkısı.

"sesli olma sessiz ol
kelimeler yapacaklar"

dizeleriynen, "kelime yapma leyn bana!" uyarısını anımsatır bizim maalenin kokusuylan karışık. ve araba şarkısı.. al hadi bi de, kış ortasında güneşe binayen, deniz kenarı çay bahçelerinin hemencecik dışarı taşıması gibi masayı sandalyeyi.

kulaklığı takıyosun bööle, yokosuka ohka'nın motor sesi önce sol kulağa yayılıyor derkeeeen, aniden sağ yanında bitiveriyor. kulaklık kasamayacağına göre bizim beyin surround kasıyor galiba. yediğimin beyni..
savaşma imkanları kısıtlıysa kullanılabilecek en iyi metotlardan birisi.Bunu japonlar uygulamıştır ve oldukçada başarılı olmuşlardır.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar