bugün

flat white.
görsel
Bazı çalışmalara göre 30-35 sene günde 3 den az 5 den fazla olmamak şartıyla içilen fincan kahve , pankreas ve karaciğer kanserine yakalanma ihtimalini %55 'e kadar azaltıyormuş.

Zararlı mı derseniz vardır zararları ama bu biraz da bilinçsiz tüketmekle ilgilidir.
it. il kaffè.
bir içki.

ister misin? yapayım mı?
görsel

ortada kahve filan yokken kokusu geliyor burnuma bazen, özlem bu diyorum. eğer bir cennet varsa eminim şarap akan ırmakların biraz uzağında kahve ırmakları da vardır. olmalı...

Seviyoruz,ailecek hastasıyız.
Bugün yaklaşık 8.bardağımı içerken varlığına şükrettiğim içecek. Bağımlılık mı hadi canım sende güldürme beni.
filtre kahve yapan biri olsa da icsem.
hiç kahve kültürüm yok. isimlerine kuşak aşinalığım olsa da içemem. yalnızca türk kahvesi içebiliyorum onu da sade alıp yanında çikolata yiyerek içebiliyorum. bize ne kardeş? dediğinizi duyar gibiyim. haklısınız.

bir içecek.
bir haftadır o kadar çok tüketiyorum ki hayata uzaktan katılıyorum.

girls just wanna have some sleep.
görsel
görsel

Kahve, enteresan bir içecektir.

illa muhabbet ister hem de öyle boş beleş muhabbetler, geyikler değil, ilginçtir ki ciddiyet ister, dertten, tasadan, özlemden lâf açar.

Yalnız da içilir tabii ama dostla içince lezzetlenir bu nefaset.
Iyi ki vardır!
Sevilen şey. Sek ve bol telveli olması makbuldür. Çocuklara vermeyiniz efendim sonra hiç uyumuyorlar.
telvesinden hiç hazetmediğim, acı ama fal maksatlı mecbur içmek zorunda kaldığım içecektir.
Telvesiyle yüüzme peeling yapıyorum.
çokzeldir.
görsel
Kafein oranı en yüksek olan maddelerdendir.Ayrıca Kafeinin en etkili halde bulunduğu şey olduğu için kan dolaşımını hızlandırmada, uykuyu açmada ve dikkati toplamada en iyi yardımcılardandır. Kafein uyku hormonunu taklidi ederek kolaylıkla beyne gidebilir. Bu şekilde etkili olur.
bilinenin aksine sarhoş bir insanın ayılmasına yardımcı olmayan hatta çoğu zaman alkolün etkisini artmasına yol açan içecek.
Çay içilebilen Kumar Oynana' Bilen Yer , Efenim.
Gunde yaklaşık bir litreye kadar ciktigim için pek etki etmeyen. arada ufak carpintilarla ve el titretmeleriyle gülümseten hede.
Hadi sıtarbaksi gömelim.
Yapsa biri de içsek.
görsel
icat edilmeden önce ölen ruhlara acıdığım ve ruhlarına kahve kokulu dualar ilettiğim kutsal içki. Mekanınız kahve ağacının altındaki zümrüt yeşili sofa olsun, ağzınız diliniz kahve koksun. Ne diyorduk, dua faslı bitti de kahve diyorduk. içimde ağacı filizlenir diye korkum; ben kahveyi içmedim kahve bugün beni içti. Gece onikiden sonra şarap gibi çarpıyor. Çarpar. Çünkü cemal ağabey bunu demişti.

Edit: tamam.
'iyi olanına' ulaşmak zordur.

bir kaç aydır kahve dünyası ve starbucks'ın hegemonyasına son vermek amaçlı evde yapmaya çalışıyorum. Bir kaç önerim var.

aktarlardan, butik kahvecilerden 'çekirdek' şeklinde almak lazım geliyor, bir içimlik öğütüp geri kalanına dokunmamak lazım. şunu farkettim, öğütülen kahve bir gün kalırsa tadı değişiyor. Bu yüzden, içeceğiniz kahvede en önemli faktör çekirdek ve ne zaman öğüttüğünüz. Bunun için de öğütme makinesi gerekli. üstelik bunlar çok paralar da değil, uygun fiyata bulabilirsiniz. dilerseniz, kullandığım ürünün linkini de yollayabilirim. (Buraya kısa bir edit; eğer 'çekirdek, öğütme makinesi falan uğraşamam abi yeaa' derseniz, kahve dünyasında öğütülmüş halde filtre kahve satılıyor. Tadı da pek hoş. maliyeti de epeyce indiriyor, tavsiyemdir.)

çekirdek konusuna gelelim. alacağınız ürün hakkında kısa bir google araştırması yapmanızı öneririm. araştırmadan aldığım bir kahve epey sertti mesela, içemedim, duruyor. fazla da kişisel bir konu olduğu için pek de bir şey demek imkansız. deneyimlere dayanarak ne içeceğinize uzun vadede karar vereceksiniz zaten.

kahve makineleri fazla pahalı. french press en uygun olanı. bir çok yerden temin edilebilir zaten, sorun olacağını sanmıyorum.

Aklınıza takılan yerlere, bir kahve uzmanı olarak cevap verebilirim. (bkz: swh)

(bkz: nasıl yerleştirdim virali)