bugün

Ne onla ne onsuz. insanın dengesini bozmaya birebir. .
Sel olacak gibi olan şehir. Çok fazla şimşek çakıyor.
Türkiye'nin en büyük şehri, istiklal caddesinde iğne atsan yere düşmez, siz birde yılbaşı gecesinde bi bakın...
yıkılırken de içinde olacağım puslu dünya. hem bir takım sırlar vardır. çok uluorta söylenegeldiklerinden artık sırlıktan çıktıkları sanılır. ama hala varılmamış sırlardır onlar. şu gibi: suya yakın yerlerde hayat tekrar başlar.
ekremin başkanlığından sonra artık yaşanılması
imkansız olan yerdir. alilece karar aldık memlekete
göcüyoruz ne zaman akp li başkan geldi geri geliriz. evet..
tarihini öğrenmek istediğim şehir.

Richard Tillinghast'ın 'Istanbul'un tarihi, kültürü ve yaşamı' adında harika bir kitabını okudum dün gece. Kitapla ilgili uzunca bir yazı yazacağım.

Bunun dışında, tarihi ve yaşam kültürüyle alakalı 24 yeni kitap ise sipariş ettim.
Uzaktan güzel şehir. platonik aşk gibi. Gönlün erketeye yatar, onu düşler, onda gezinmeye havasını solumaya iç çeker ama bedenin ondan uzakta, kafan rahat. Uzaktaki sevgili gibi. Tek acısı bu sevgilinin müteahhitler tarafından tecavüze uğramasıdır. istanbul uzaktan güzel de gelgelelim içindeyiz ve tecavüz edilmiş silüetinin derinlerinde nefes almaya çalışıyoruz. Suyu bağımlılık yapar, havası yer yer depresif yer yer yaşam sevinci verir. Bir gün senin terk edecek bedenim. ilelebet ayrı kalacaz. Ben memleketime gömüleceğim. toprağım güzel çürütecek beni. Ruhum, kurak ve kahverengi şehrimde bir çiçek gibi açacak. Aziz allah diyecek gökyüzü; uçurtmalardan ve güvercinlerden rengini alarak.
--spoiler--
alilece karar aldık memlekete
göcüyoruz ne zaman akp li başkan geldi geri geliriz.
-spoiler--
Adam şehri yobazlardan temizliyor. Daha büyük hizmet mi olur?
Kardeş siz hiç geri gelmeyin. Memlekette rahat edemezseniz konyaya falan gidin. Oralar çok süper.
(#42251381)

Biz de bu anı bekliyorduk..

(bkz: siktir git)
Sayısız şiir yazılan, acıyı hüznü ve çok büyük mutlulukları içinde bulunduran dünya nın en güzel şehirlerinden birisi.

Kavgaların, yenilgilerin ve zaferlerin, davaların, isyanların merkezidir istanbul. istanbul türkiye nin başıdır. iktidar değişecek olsa önce istanbul u kaybeder, büyük halk kitleleri ayaklanmak isterse önce istanbul u örgütler, düşman vatana zarar vermek isterse önce istanbul a verir. istanbul bu ülkenin can damarıdır.
Seveninin de sevmeyeninin de şikayeti olan şehir, şehrim.
--spoiler--
'Ve ben yelkenle geçtim deryayı,
Geldim kutsal Bizans şehrine bundan dolayı.'

William Butler Yeats
--spoiler--

kadıköy'den moda'ya giderken, yolun hemen üstünde, bir pub'da oturup iki bira içtiğin vakit, kendisinden güzel bir şehir yok.

geçtiğimiz günlerde 1 günlük kısa bir ziyaret gerçekleştirdim, kadıköy'den moda'ya yürüdüm, bir pub'da oturup uzun düşünceler eşliğinde 2 bira içtim. o vakit aklıma geldi, bu şehrin tarihini bilmiyordum. bildiklerim de, hep kulaktan dolma bilgiler.

eve döndüğümde ise, bir kitap mağazasından şair richard tillinghast'ın istanbul hakkında harika bir kitabını aldım. kitabin adı: istanbul'un tarihi, kültürü ve yaşamı. bir gece yarısı başladığımda ise, aniden sabahin ilk saatlerinde buldum kendimi, kitabin son sayfasını çeviriyordum. 24 yeni kitap sipariş ettim istanbul hakkinda. gezi yazilari, tarihi kitaplar. zamanı geldikçe onları da yazarım bu başlığa.

kısa bir alıntı yapmak istiyorum: 'Bir şehir kendine ait anılarıyla, yaşayan bir varlıktır. istanbul’un hatırladıklarını ve hatta unutmaya çalıştıklarını ne kadar çok bilirsek özüne o kadar yaklaşmış oluruz. istanbul’un kendine has sesleri vardır. Boğaz’dan geçen gemilerin düdükleri, martıların çığlıkları, taksilerin kornaları, Kapalıçarşı etrafındaki atölyelerde harıl harıl bakır ve pirinç döven zanaatkarlar, işportacılık yapan sokak satıcıları ve gün doğmadan başlayıp karanlık çökene dek düzenli aralıklarla günde beş kez ibadete davet eden, ezberlerdeki ezan sesi.'

gelecek ay görüşmek üzere, sevgilim.

Büdüt: sevgilim kısmı şehire. (bkz: swh)
genel kanı yaşanacak değil gezilecek şehirdir.
kasım ayının ilk günlerinde eğitim için toplam 5 koca gün geçirmem gereken ülkemizin metropol şehri. çoğu zaman 1 gün bile zor dayanıyorum 5 gün şimdiden gözümde büyüyor.
istanbul benim sevgilim'dir net.
çöplük. insan çöplüğü.
Yaşanmaz şehir hiç memnun değilim şu saate neden uyumuyorum bir tek bu saate ses yok gürültü yok huzur var.
zor memleket, yaşanmaz. ancak robotlaşmış insanlar yaşayabilir.
yakın bir zaman sonra tam 5 gün geçirmek durumunda kalacağım, lanet metropol...
şikayet edenlerden kurtulsa rahatlayacak şehir.
Hayatında ıstanbulu kartpostalda görmüş ergenlerin öv öv bitiremediği yer..
Ah istanbul ömrümü yedin.
Dün geldim 1 hafta burada olacagim ben severim o beni sever.
Yine bulustuk aziz istanbul.
şu sağ sütundaki bilgileri kim güncelliyor acaba diye merak ettiğim başlık.

görsel
Ben gidiyorum ondan üzüldü o.