bugün

Ios açık ara öndedir. Android stabil değil ve bir sene bile dayanamadım. Kısa sürede iosa döneceğim.
Paran varsada yoksada Android, hatta marka modeli de söyliyim one plus one
Bu zamanda iphone para veren katıksız su katılmamış enayidir benim gözümde,
Nitekim Aynı paraya daha üstün özellikleri bulunan one+one dan 2 tane alırsınız mal olup kapitalizme paranızı kaptırmayın.
türk insanın kavga ettiği binlerce konudan biri.
ios un her turlu alacagi karsilastirma.
ios nin 4 e katlayacağı karşılaştırma.
(bkz: kime göre neye göre)
Android daha özelliklidir, iOS daha sağlamdır.
ios telefonumda yaklaşık 80 uygulama olmasına rağmen hiçbir donma kasılma söz konusu değildir. Ama androidde durum farklı. biraz fazla uygulamayla hemen kasıyor ve performansı da bayağı düşüyor.
Kısaca iOS tek geçerim...
ios ile android savaşırken ios un bataryası yarıda kalır.Size şöyle bir benzetme yapayım:
ios:deposu çeyrek dolu bir ferrari
android:deposu full dolu audi r8.

Hangisini tercih edersen...
Andorid'i teknoloji ile yeni haşır neşir olmuş, teknoloji açları kullanır, ios'u doymuş olanlar. Android kullananlar, çoğu doğru düzgün çalışmayan ve kullanılamayan bir sürü özellikle övünürler, ios kullananlar bu konuda fazla muhattab olmazlar. Zira telefonunun az olan özelliklerini pratik ve tam olarak kullanabilirler. Andorid cpu ve ram canavarıdır, ios azıcık ram ve cpu ile harikalar yaratır. Andorid üç tane uygulama açınca kasmaya başlar ios'ta böyle bir sorun yoktur. Hatta andorid için bu sorunu çözecek onlarca ram temizleme programları yazılmıştır. andorid cihazlar piyasaya çıktıktan 3 ay sonra fiyatı yarıya iner, apple ürünleri yeni nesil ürün çıktığında bile neredeyse ilk gün fiyatına satılır.
performans, güvenlik,gizlilik ve sistemi açısından ios'un ağlata ağlata alacağı versustur.
Android her daim ios'dan daha kullanışlı daha ucuz beklentileri karşılama yönünde daha aktif bir sistemdir. buna bir diyeceğim yok. ama performans ve kalite açısından ios'un eline su dökemez. android işletim sistemi piyasadaki en kral telefonu dahi ilk 3 aydan sonra kasar, yavaşlatır, zaman zaman dondurur. Deli eder insanı. Sistemin altyapısındaki çatlaklar maksimum bir yıliçinde telefonu çökertir. Androidde ilk 1 yıl rüya gibidir ama sonrası zulüm.

Diğer bir yandan android telefonlar bünyesine virüs almaya çok daha yatkındır. "androidde çok daha fazla uygulama var beklentilere daha iyi cevap veriyor" diyenlere sözüm şu olacak. Android uygulamalara verilen izinleri kontrol etmez. Demek istediğim şey android'de olup ios'ta olmayan uygulamalar zaten içinde cihaz için tehdit unsuru bulunduran uygulamalardır ki ios bu yüzden bu uygulamaları reddetmiştir. Bu uygulamalar telefona zarar verir. indirilen tek bir uygulama cihazı tamamen bozabilir. işte ios'un androide tur bindirdiği bir nokta da burası benim için. ios kendine has işletim sistemi dışına çıkan , tehdit barındıran uygulamaları bünyesine kabul etmediği için telefonun virüs kapma olasılığı neredeyse yarı yarıya düşüyor. iphone sen onu değiştirip bir üst modele geçmeye karar verene kadar kutudan ilk çıkardığın zamanki performansıyla çalışmaya devam ediyor. Yani androidi bu açıdan savunmanın çok saçma olduğunu düşünüyorum. Ben hiç 2 yıl boyunca hık demeden aynı performansta çalışan android telefon görmedim. Bunu telefonların ikinciel fiyatlarından dahi anlayabiliriz.

Demem o ki android fonksiyonel görünür ama ilk 5-6 aydan sonra canınızdan bezdirir. ios daha az fonksiyon içerir ama kutudan ilk çıktığı zamanki kalitesinden ödün vermez.
android lollipop'un ios 8 den kat ve kat daha iyi olduğu yorumlarını teknoloji siteleri ve youtube incelemelerinde çok rastlıyorum, stabillik olayını androib lollipop ile aştı yorumları gelse de, durum pek de öyle değil. android, windows phone ve ios kullanan birisi olarak, ios'un eskisi gibi kral olmadığını kabul etsem de, hala ileride olduğunu söyleyebilirim. daha iyi olduğunu söylemek yanlış olur. kişisel zevkler farklı.

neden hala önde derseniz, market konusunda, her ne kadar ios paralı dense de, ios kesinlikle öndedir. mesela garadeband gibi bir müzik uygulaması var mı androidde ? android de stabil artık dense de, hepimiz 1 yıl sonra performansının düşeceğini biliyoruz. elbette android oldukça yol kat etmiş durumda, ancak ios çok az farkla da olsa önde, gelecek kimde derseniz, market ve metro görünümde ciddi değişiklikler yaparsa windows phone'da derim.
Şahin ile Golfu karşılaştırmak gibi oldu. ios güncellendiğinde bir çok eski cihaza verilirken androidde üreticilerin insafında yeni sürümün güncellemesini bekliyoruz.
Ne zaman güncellemeler anında gelir tüm modellere o zaman Android iostan iyi olur.
yeniden güncellenmesi gereken versus.

android adım adım öne geçiyor.
fanboyları en sonunda sille tokat birbirlerine girmişler afferim.

http://www.gazeteplus.com...id-mi-kavgasi-h38971.html
ios kullananların %99'u, ellerindeki cihazları heba eder. çoğu özelliğini bilmezler bile. ama android kullanıcıların %85 i telefonuyla neler yapabileceğini, neleri geliştirebileceğini falan hep bilir.

ayrıca şarj olarak da android, ters yatırıp düz siker. ios'a sahip telefonlar günü zor çıkarırken, android telefonlar, 36 saati rahat devirir.

hala daha androide bok atan lütfen samsungun note serisinden bir cihaz ile bir kaç gün takılsın. yok yine hala laf atıyorsa siktirsin gitsin ön yargılı piç.
ios un daha uzun ömürlü ve stabildir. Makine gibidir. Android bildiğin kullan-at tır. Yani ios nin alacağı versus.
Modern çağın über kekoları için ios, normal şartlarda android.
telefonda android, tablette iostan sasma.
Konu ne zaman buraya gelse gülme krizine giriyorum. 10 yaşında çocuklar destan yazıyor. Anahtar kelimeler daha da komik : stabil, ram, kapalı kod vs. Ulan stabil nedir abi ya bunu yazan çocuk babasına dese küfretti sanilip dayak yer yeminle. Doktorlar dizisini izler gibi oluyorum hahah. Bu yüzden teknoloji kanallarına bazen kızıyorum yeni yeni icatlar çıkarıp duruyorlar başımıza.

Neyse. Eğer objektif bir değerlendirme yapacak olursak, iş için ios eğlence icin Android . Gelelim detaylarına.

Bir örnek. Apple cihazınız + apogee jam veya irig gibi bir ses arabiriminiz + gitariniz ile piyasadaki sağlam denilen bir çok prosessoru (boss gt10, line 6 hd 500 vs.) kıskandıracak kadar kaliteli bir sound alabilir, dahası sadece bu ekipmanla koca bir bar programını rahatlıkla çıkarabilirsiniz. Amatör kayıtlardan vs. bahsetmiyorum bile. Ios da bununla ilgili bias, amplitube gibi çok profesyonel appler mevcut.

Androidde ise böyle bir olay yok.

Gelelim ikinci kısma. Özellikle verimlilik kategorisi altında bulunan ve bazen cidden hayat kurtaran birçok uygulama ilk önce ios A gelir. Androide ise ya gelir ya gelmez insaflarina kalmış. Bu bakımdan özellikle iş dünyasında kullanmak için de ios bir tık önde.

Şimdi dananın kuyrugunun koptuğu yere geldik. Yurtta bir öğrencisiniz, ya da otobüsle bir yere seyahat edeceksiniz. Bir film indireyim izleyeyim dediniz. Yok abi yapamazsın iosla imkanı yok. işte bu noktada android öne çıkıyor .

Kısacası ihtiyaçlara göre sıralama yapmak daha mantıklı oluyor.
(bkz: filmi indirmeden izleyemeyen android kullanıcısı)

(bkz: ios her türlü alır)
ios kullanımı kolay, sade, kapalı bir işletim sistemi. Herkes kullanabilir, yormaz gayet akıcıdır. Ama Kişiselleştirme konusunda zayıf. Kalitesiz, çöp uygulama bulamazsınız.
Androide baktığımız zaman kullanımı daha zor, iosa göre daha az sade, açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Kişiselleştirme konusunda oldukça iyidir esnektir. Kalitesiz çöp uygulama eskiden çok fazla vardı Androidde. Günümüzde azaldı belki ama uygulama kalitesi açısından iosun gerisinde hala. Stabilite konusuna geldiğimiz zaman, Android eskiden hiç stabil değildi. Sürekli hata verir sorun çıkarırdı donardı telefonlar. Ama artık görüyoruz ki Stabilite konusunda ios ile başabaşlar artık. Bu biraz da Androidi kullanan firmaya bağlı. Mesela ben xperia z3 compact kullanıcısıyım ve telefon yağ gibi. Ama samsungun galaxy s serisi stabiliteden çok uzak. Yani ben Androidi seçiyorum. Potansiyeli iosdan daha fazla. Ama sony gibi htc gibi sağlam arayüzler olunca Android asıl gücünü gösteriyor. Samsungun touchwiz arayüzü ile kullanırsanız soğursunuz Androidden. Zaman zaman samsungu Apple ın tuttuğunu düşünüyorum. insanları Android den soğutmak için Apple Samsungla anlaştı ve samsungun kötü telefonları insanları iosa yöneltti. Şaka bir tarafa ben ikisini de çok seviyorum ama Androidin sony nin yeri ayrı.
ne zaman parası olan ama teknoloji özürlü kırolar ellerindeki apple'ları bırakır o zaman kıyaslarım. ağrıma gidiyor dostlarım bu öküzlerin benim param var imajı vermek için ellerinde iphone'larla gezip sadece arama ve mesaj atma fonksiyonlarından yararlanmalarına ...
Android'in alacağı versus. Android hem daha özgür hem de daha hızlı. Android'in donanım özellikleri de daha güçlüdür.
iOS'un özgür olmamakla eleştirildiği başlık. Jailbreakten habersiz nesle aşina değiliz. Yap sen jbni istediğin uygulamayı ücretsiz edin androidin özgürlükle eşdeğer tuttuğu widgetları kullan ondan sonra iOSu kısıtlamalarıyla eleştir. Ayrıca üretken bir kişilikseniz Mac iPad hatta iPhonela bile stüdyodaymışçasına dip gürültüsüz ve kaliteli presetler bulunduran programlarla klavye davul gitar yaylı üflemeli kayıtları yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse GarageBand kullanarak hem piyasada gördüğünüz albümlere yakın soundlarla kanal kayıt yapabilirsiniz hem de garaj grubunuzla hücum kayıt yapabilirsiniz. Ben işin müzik kısmıyla daha çok ilgilendiğim için bu konuda yazdım ancak film ve kısa film konusunda da (bkz: iMovie) kullanabilirsiniz gayet efektif olduğuna dair birkaç duyum almıştım.
Eyyorlamam bu kadar.
Androdin ilk 6 ay kullanimda sikertecegi, sonraki tum zamanlarda iphone'un isi goturecegi karsilastirma.