bugün

oyun ve uygulama kalitesi olarak android henüz ios'a erişememiştir fakat çok değil 2 3 yıl sonra belki de geçecektir.
ios ve android'in karşılaştırılmasıdır. ios'un her ne kadar iyi olduğu söylensede android artı yönleri ile ezer geçer. Daha çok gelişecek gibi.
(bkz: android i öven fakir)
(bkz: parasıyla ios u savunan zengin)
Jailbreak ile her türlü savaşı iOS kazanır.
biraz kodlamadan falan anlayan insan ios a gülüp geçer zaten.

ama ben bunların kıyaslanmasını yanlış buluyorum.

fanboyluk yapanlara diyecek bir şey yok tabi.
ios, sadece ışıklar içinde yatasıca stiv'in krallığını kurduğu ve aptalları özgürlüklerinden koparmak için hapishanenin cazip gösterildiği bir işletim sistemi. buradan android alır.

fakat; (aptallar demek ki aptal değil) ios, android'den daha güvenli. ve buradan da ios.
android'in açık ara kazandıgı düellodur.
neye dayanarak androidin açık ara kazandığını söyleyenleri anlamadığım duellodur.android onca telefonuyla piyasadaki 4 tane iphoneu anca geçebilmiştir.(1.nesil piyasada yok zaten) tablet pazarında zaten androidin durumu içler acısı. bir oyun kurarsın yarım yamalak çözünürlüğü uymaz,cihaza güncelleme gelmez zart zurt.. root atayım dersin beceremezsin cihazı afedersin s.kersin aleti. hadi becerdin diyelim garantisi gitmiş olur bu seferde. kısacası 800 tl- android pişmanlıktır. 1000 tl+ için yarı sorunludur. s2 ateş gibi ısınır sensation çözünürlük yüzünden uygulamalar uymaz,galaxy note desen uçuk fiyat hangi cebe sığar o? xperia serisinden umutluyum sadece geri kalan android piyasası şuan fos. android kullanıcıları satıcıdır windowslu telefonlar tabletler çıksın fandroidler nasıl windowsa yönelecek merakla takip edeceğim. halbuki apple kullanıcıları apple ürünlerinin kaliteli olduğunu bildiği için diğer markalara bakmaz bile.apple alamayan fakirler de anca bok atar durur. ''ios çok kapalı sistem yeaa.'' ''her şey paralı yeaa'' ulan 99 cent veremiyorsan alma zaten ne iphone ne ipad

evet eksileri alayım fandroidler.
Buyuk intimalle androide bok atan bircok kisi androidi kullanmamistir bile. Evet, ios kesinlikle daha guzel gorunur goze, daha sabit calisir cunku belirli bir alet icin uretilmistir ve fazla oynasmaya acik degildir. Alirsin, 2-3 oyun yukleyip kullanirsin. Android ise universaldir. Yulerce farkli alette calisir, kiliktan kiliga girebilir, esnektir. Ama onunda haddinin bir siniri vardir, bazen kapris yaptigi olur ama genede candir. Hele hele Steve oldukten sonra ios un omru bence android karsisinda en fazla 3-5 yildir.
Stabilite açısından ios'un açık ara fark attığı bir kıyaslamadır.
daha fazla entry gerektiren os kiyaslamasidir.
ikiside smartphone os leridir. Ancak insanlarin anlamalari gereken seyler vardir. bu iki sistem kiyaslanmaz. windows la ios kiyaslanir ama android le kiyaslanmaz. apple user friendly diye cikardi ios u. tabiki android kadar profesyonel isler yapamiyacak. adamlarin telefonlarinda da tabletlerindede 1 tane tus var. yani babaanneler ananeler bile kullanabilsin diye. telefonun ekraninin kucuk olmasi da bu yuzden. kullanicilarin cogu internete girip youtube a facebook a falan takiliyo diye yapmislar o telefonu. bu sebeple cok fazla bisey yapamiyosun iphone da.

android in kullanici marketi cok cok daha farkli. android de akla gelen hersey yapilabilir. burda 1000000 tane yapilicak isi anlatmanin geregi yok. apple in yaptigi herseyin ustune yapmadigi herseyi ekleyince androidin yapabildikleri ortaya cikar.

anlasilmasi gereken sey bu iki urunun pazarlari farkli. ikiside telefon icin yapilmis olabilir ama kullanicilari sub-market te ayrilar.
Andorid 4.1 jelly bean ile FPS oranı eşit olan sürümdür. Bu sürümü kullanan telefonlar arttıkça ne olur ? Senede 1 telefon çıkaran iOS 'a göre andorid her zaman aktif ve öndedir..
http://shiftdelete.net/an...e-tereyag-gibi-38219.html
ios aptaldır. evet, aptaldır.
bir apple fanboyu olan bana ne oldu ben de bilmiyorum.
ancak kendi görüşüm şu, apple birazcık jailbreak'ı örnek almalı. evet.
zaten iphone sahibi olan insanın, jailbreak yapmamasının iki nedeni olabilir, ya yeterli bilgisi yoktur, yapmaya korkuyordur, ya da iphone'un orijinalliğini bozmak istemiyordur. ancak jailbreak de zaten eskisi gibi değil. artık öyle şeyler yapabiliyorsunuz ki, iphone'unuz sanki ios 3578 yüklenmiş gibi, orijinalliğini bozmadan, süper-kişiselleştirilebilen bir cihaz haline geliyor. mesela bildirim ekranlarından bir kaç örnek:
http://img.donanimhaber.c...border=0&resolution=0
ios a erişmek daha maliyetlidir ama android e erişmek daha ucuzdur. çok teferruatlı olmayan bir telefonla android uygulamasını kullanabilirsiniz.
her uygulama önce ios a göre çıkmaktadır, daha sonra android için.
bu karşılaştırmada üstün görünen ios un bir süre sonra android tarafından geçilebileceği düşüncesi yaygındır.
Kazananı zamanın göstereceği, büyük ihtimalle en maliyetsiz olanın kazanacağı kapışmadır.
ios kullanımı çok basit bir işletim sistemidir; lakin android belli bir geçmişi olmayan kullanıcıya çok daha geç nüfuz edebilecek karmaşıklıktadır. ios'a göre tabii ki.
kredi kartında limit ve onu harcayacak isteği olanlarla ceplerinde telefon yanında akrep taşıyanlardır
bu nedenle olsa gerek para harcatan uygulamalar önce ios için çıkmaktadır.
ios daha stabildir android daha komplikedir. android gelişmeye açıktır, ios olduğu yerde sayıklar. tabi android taraftarı değilim geliştirilebilmesi halinde sybmbianın en iyi sistem olacağı kanaatindeyim.
ios (orjinal), android (çakma)
ikisini de kullanmayıp, symbian kullanan birisi olarak diyebilirim ki ios bir adım daha öndedir. android de gerçekten güzel bir sistemdir fakat çıtayı bir türlü tutturamamaktadır. Her türlü ekran çözünürlüğü, her türlü cihazda vardır. Özelleştirmeye açık olduğu için her firma kendince özelleştirip mahvetmektedir. Hir. Yüklediği bütün uygulamaların hepsini tek seferde yükleyebilmiş, uyumsuz olduğu için takılmamış android kullanıcısı zor bulunur (market dışındaki yüklemeler tabii). Üstelik ios akıcılığında da değildir. Bunu kendileri de bildiği için android 4.2'de tereyağı projesi adı altında sistemi yağ gibi yapmaya çalıştılar (olmadı tabii). Üstelik sistem windows xp misali bir müddet sonra şişer. ios'ta bu problemler yoktur. Ama şu an telefon alacak olsam note 2 alırdım (android yüzünden değil, büyük ekran yüzünden. 5 inç ios telefon çıktı da biz mi almadık.)
android özgürlüktür, sistemi baştan yaratabilmektir. ios sorunsuzluk ve kolaya kaçmadır. teknolojiden anlayan android kullanır, bi boktan çakmayan ios a yapışır ama "ios nedir" desen prezervatif markası sanır
herkesin farklı bir tarafı savunduğu karşılaştırmadır. etrafımda iki işletim sistemini de kullanmakta olan hatta ondan ona geçmiş olan kişiler var. herkesin görüşü farklı yönde. hatta şöyle ki birinden diğerine geçip eskisini ve hatta yenisini savunanlar da var. hal böyle olunca iki işletim sistemini de hiç kullanmamış olanların kafası bir hayli karışmakta ve sonuç olarak ister istemez şu görüş hasıl olmaktadır. iki işletim sistemi de candır bu kişiden kişiye değişmektedir. fakat yine de bilinçli tüketici olarak benim için belirleyici olan görüşlerden bazılarını burada paylaşmak isterim. ve kullanıcılarından da bunlar destekleyen ve/veya çürüten görüşleri duymak isterim.

-ios android 'in tersine pc bağlantılarında da kendi yazılımını kullandığı için virüslere daha kapalı bir yapıdadır. bu hali onu virüs saldırılarına karşı daha korunmalı kılmaktadır. android kullanıcaları ürünlerini uzun vadede özellikle uygulama içindeyken kasılır halde bulmakta. ekran geçişleri daha ağır olmakta ve hatta rehber önüne anında gelememekte. elbette bunlar kullanım yoğunluğuna göre değişmekte.

-android bir uygulama çöplüğü fakat ios android da bulunan ve en beğenilen uygulamalara zaten sahip. kısacası daha stabil.

-android de pc bağlantısı için itunes veya başka bir yazılım ihtiyacınız yok.

-android her geçen gün bir önceki günün üzerine koyarak kendini geliştiriyor. rakipsiz olan ios a da ciddi rakip bu şekilde olmadı mı?
ios bir adım öndedir.