bugün

adından da anlaşılabileceği üzere çabuk buz, hemen oluşan buz gibi anlamlara gelmekte olup bir deneyin başlığıdır. resmiyeti bilmemnesi bilinmemekle beraber gereken malzemeler,

- minik bir kap
- bardak
- su
- sodyum asetat (temizlik ürünlerinde falan olabilir bi bakın lan)
- tencere

suyu ısıtıp karıştıracak birşeyler falan lazım işte, öyle. salladım ben bunları kendim.

evet efendim. öncelikle tencereye makarna yapacakmış gibi su koyup kaynatıyoruz. içine elimizde ne kadar varsa boşaltıyoruz sodyum asetatı. ne kadar varsa dediysek bi kova boşaltmayın, tamamen çözünmesi gerek suyun içinde ona göre dökün bir miktar. daha sonra bu sodyum asetatlı suyu bardağa ya da herhangi bir kaba koyup, buzdolabına atın. soğuyana kadar bekleyin. daha sonra suyu çıkarıp bir kabın içine dökün. hani ilkokulda annelerimizin peynir zeytin koydukları plastik şeffaf kutular var ya, onlara koyabilirsiniz mesela.

koyun. sodyum asetatın miktarına göre, parmağınızla hafif bir dokunuş yapın suya veya parmak falan daldırın. efendim su hemen buza dönüşecektir, beyle sağa sola aşağı doğru beyazlıklar koşacak "aa ne lan bu?" derken kapta bir külçe buzla karşı karşıya kalacaksınızdır.

oluşturduğunuz buzu suya atıp içmeyi denemeyin efendim. sodyum asetat var içinde.

50 bin tane var aynı videodan, birini paylaşayım dedim. anlatıyor adam ayrıca. youtube üyesi olmanız ve yaşınızın da 18 üzeri olması gerekiyor, niye anlayamadım. youtube üyeliklerinizi her ihtimale karşı +18 olarak almışsınızdır zaten sizi çakallar. buyrunuz,

http://www.youtube.com/watch?v=-_Q7FCKZmik

özellikle belirtmem gerek, ben bunu denemedim ama gerçek olduğunu yapıldığını falan biliyorum. buzun kıvamı şusu busu hakkında bir bilgim yok. belki sodyum asetat donmak için düşük sıcaklığa ihtiyaç duymuyordur, buz zannettiğimiz şey sıcak bir beyazlıktır; 20 derecede donmuştur. ne bileyim. belki buz değil o. buz işte aq. *
bu sodyum asetat denen madde'nin özelliğine bakmak lazım öncelikle. kaynadıktan sonra soğutmaya bırakılan bu maddenin soğuduktan sonra kendisinden daha sıcak bir maddeyle tepkimesi sonucu buz oluşuyor. yani ortamın sıcaklığının filan hiç bir önemi kalmıyor artık. ama şunu unutmamak lazım. soğutma işlemini yaparken donmamasına dikkat etmek gerekiyor. örnek; diyelim ki kaynama işleminden sonra 40 dereceye kadar soğuttunuz bunu. o zaman 40 dereceden büyük bir sıcaklıkla karşılaşınca ani buzlanmayı görürsünüz.